python ile çok basit bir not defteri

Başlatan idea, 07 Ekim 2011 - 12:29:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

idea

s.a. arkadaşlar... öncelikle herkese hayırlı cumalar...

qt 4 designer & python kullanarak basit bir not defteri yapmak istiyorum.

ama tüm not defterlerinden farkı üst menü falan olmaycak.

yani görüntüsü şöyle olacak.

sadece ctrl+s ile çalışacak. yani ctrl+s'e bastığımızda bize txt olarak nereye kaydetmemizi soracak ve kaydedecek.

* sadece tasarımını yapabildim. herşeye sıfırdan başladım. bana yardımcı olur musunuz? çok teşekkür ederim.

resimdeki notdefteri.ui dosyasının kodları:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<ui version="4.0">
<class>NotDefteri</class>
<widget class="QFrame" name="NotDefteri">
  <property name="geometry">
   <rect>
    <x>0</x>
    <y>0</y>
    <width>690</width>
    <height>480</height>
   </rect>
  </property>
  <property name="windowTitle">
   <string>Frame</string>
  </property>
  <property name="frameShape">
   <enum>QFrame::StyledPanel</enum>
  </property>
  <property name="frameShadow">
   <enum>QFrame::Raised</enum>
  </property>
  <layout class="QHBoxLayout" name="horizontalLayout">
   <item>
    <widget class="Q3TextEdit" name="textEdit_2">
     <property name="font">
      <font>
       <pointsize>11</pointsize>
      </font>
     </property>
    </widget>
   </item>
  </layout>
</widget>
<customwidgets>
  <customwidget>
   <class>Q3Frame</class>
   <extends>QFrame</extends>
   <header>Qt3Support/Q3Frame</header>
   <container>1</container>
  </customwidget>
  <customwidget>
   <class>Q3TextEdit</class>
   <extends>Q3Frame</extends>
   <header>q3textedit.h</header>
  </customwidget>
</customwidgets>
<resources/>
<connections/>
</ui>

sem

aq 4 demişsiniz... Resimden qt 4 görülüyor. aq qt'nin bilmediğimiz bir birimi mi acaba?

Ben ayrıca soruyu anlamadım... Zaten ilgili sınıfı bulmuşsunuz. QTextEdit sınıfını kullanmanız gerekiyor ve key eventleri kullanmanız gerekiyor... Qt'de key event, evet filter gibi kapsamlı yapılar olmalı. Sizin yapamadığınız nedir tam olarak?

ctrl + s'i yakalamak mı? KeyEvent'lerden dinleyemiyor musunuz?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

idea

hocam qt olacak. yanlış yazmışım...

qt 4 ile sadece tasarımını yapabildim. ve  *.ui olarak dosyayı kaydettim.

dosyanın içine bir şey yazdığımda ve daha donra ctrl+s ye basarak bunu *.txt olarak kaydetmek istiyorum. yani kendi not defterimi yapmak istiyorum kısacası.

bildiğimiz not defterini düşünün.... kısayoldan nasıl ctrl+s yaptığımızda dosyayı kayıt edebiliyoruz. işte öyle bir şey. aslında yazdığım çok açık değil mi!?!?

eribol

Peki sizin hazır bulunuşluk düzeyiniz nedir? Zira ben ortada herhangi bir bilgi birikimi göremiyorum. Siz olduğu gibi kodları mı istiyorsunuz? Yoksa Python ile qt kodlamayı mı? Yoksa python ile bu Ctrl+S ile olayları kontrol etmeyi mi? Ortada cevaplanacak bir soru göremiyorum ben. Gördüğüm şey sadece bir istek.

Öncelikle siz python ve qt konusunda kendinizi geliştirmelisiniz daha sonra takıldığınız yerleri sormanız gerekir. Aksi halde burada hazır bir program elde etmekten başka bir yarar görmeniz mümkün değil.

idea

@eribol

evet, bir bilgi birikimim yok. sadece qt ile tasarımını yapabildim. gerisini sizlerden yardım almak için başlık açtım.

nasıl bunu tamamlayabliriz diye.... nihayetinde zaten bu yaptığım işi github da yayınlıycam. kendime ait olmayacak.

ben şöyle düşünmüştüm: biri bunu tamamlar, yardım eder... bende kaynak kodlarına bakarak kendimi geliştiririm. yani bir örnek üzerinden kendini geliştirmenin iyi olduğu düşüncesindeyim.

neyse... canınız sağolsun. önemli değil.

yapmak istediğim tek şey: basit bir not defteri ama menüsü yok. içine yazdığımız bir yazıyı ctrl+s yaparak kaydedeceğimiz bir not defteriydi.

alquirel

Bana da nasıl programlanabildiğini öğrenme isteğinden çok, hazır program isteği gibi geldi.

Nasıl programlandığını, hangi kodların kullanılacağını öğrenmek, kendini geliştirmek amaç edinilen şey ise diyeceğim bir şey yok.
Ama sadece metin girdiğim yer gözüksün bi de kaydedeyim yeter yok mu bi program, siz kodu yazın ben çalıştırırım deniyorsa zaman kaybetmeye gerek yok

LeafPad

sem

Eğer amaç öğrenmek ise; QT ile yazılmış C++ ve Python programlarımız ilgili başlıklarda mevcut;

Python; Grub-on
C++; Kadın, Mercek...

Belirli şeyleri öğrendikten sonra (QT'nin diğer dillerden en belirgin farkı sinyal - slot mekanizmasıdır, örneğin bunu, olay yakalama işlemleri ve asıl önemlisi hepsinden önce widgetleri ve yerleşimleri) ilgili program kodları incelenerek QT adına kendinizi geliştirebilirsiniz. Hatta "takıldığınız" bir konu olduğunda doğrudan sorabilirsiniz.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?