Full Circle Magazine

Başlatan fadike, 31 Ağustos 2008 - 23:23:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fadike

Takip eden elbet vardır ancak ben, henüz forumumuzda rastlamadım bahsedene ve sanırım bu iş bana düştü.

Full Circle Magazine aylık olarak çıkan ve ortaklama bir şekilde hazırlanan Ubuntu üzerine bir e-dergi. Ancak içerdiği birçok konu da haliyle Ubuntu ile alakalı olmaktan çıakrak açık ve de özgür yazılım, GNU/Linux dünyasını ilgilendiriyor.

Genellikle her ayın sonunda gelecek ayın sayısı yayımlanıyor ve her sayı ortalama 30-40 sayfa dolaylarında. İlk olarak İngilizce dili sonrasında ise yerel ve ulusal Çince, Macarca ve yapılırsa diğer yaygın konuşulan Batı dilleri üzerine çeviriler yapılarak GNU/Linux kullanıcılarına ulaştırırlıyor dergi.

Konuları da bir hayli ilginç ama bir şekilde GNU/Linux ile iniltili isimlerden oluşmakta: How To, Comand and Conqueror, Ubuntu and Women, My Story, Review, Top 5, Our Usual Letters...

Özellikle de beş sayıdır başlattıkları Gimp kullanma kılvuzu da pek bir kullanışlı. Bu ayki sayısında ise;
    * Command and Conquer - Creating And Moving Files.
    * How-To: Create Your Own Ubuntu, Create Your Own Server Part 8, Using GIMP Part 5 and GNOME-Look Guide.
    * My Story - Out With The New, In With The Old
    * My Opinion - GNOME And KDE Themes
    * MOTU Interview - Jamie Strandboge
    * Top 5 - Twitter Clients

konuları işlenmiş. Dergiyi takip etmenizi öneririm. İngilizcesi öyle çok kasacak denli değil. Gayet anlaşılır ve ufak sarı sözlüklerle de pekala çözülebilir.

16'ncı sayıya ise bu adresten ulaşabilirsiniz: Full Circle Magazine Issue 16

Derginin diğer sayılarına ulaşmak için ise lütfen; Full Circle Magazine

"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

heartsmagic

Satır aralarında geçmişti, açıklama için teşekkürler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Daha önce geçmişti ancak açıklama yapan olmamıştı, teşekkürler. 30-40 sayfa ise dilimize kazandırılabilir her sayı. Bu iş için bir ekip kursak, yazarları ile bağlantıya geçsek ve İngilizce sayısını çevirsek nasıl olur?
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Sypro

İlk sayısından beri takip etmekteyim, sırasıyla;

17 - 42 - 39 - 31 - 30 - 40 - 32 - 31 - 39 - 40 - 36 - 35 - 48 - 42 - 36 - 37 - 37 sayfa. Üşenmedim hesapladım, ortalama olarak tam 36şar sayfalar. Tabi içerdiği imajlardan bahsetmeye kalkarsak sayı epey düşecektir..

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

ubunturk

Çevirilere yardım etmek isterim elimden geleni yaparım.En azından 1-2 sayfada bile olsa.
Türkçeye çevrilmesi bencede çok iyi olur.
_,-O
O(_)) ubuntu
 `-O

fadike

Dergiyi bit ben takip etmiyormuşum; sevindim buna. Türkçeye çevirmeye ya da kazandırmaya çalışmak ise biraz uzak olsun bizden ancak, yakın olmasını istediğim ise gerçekten de kendi e-dergimizi hazırlamak.

Çünkü dergiyi inceleyip satır satır tercüme etmek için harcayacağımız enerji ve zaman ile aslında kendi tasarrufumuzu yaparak ve güvümüzü de birleştirerek esaslı bir çalışma yapabiliriz ki, neden olmasın?

Bu arada Spyro hakikaten de üşenmemişsin. Sağ olasın.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

eren

E-dergi sorun değil ancak tasarımı biraz sorun. E-dergi hazırlamayla ilgili olan programı iyi derecede kullanabilen bir tasarımcı lazım. Ben daha önce kapak dizaynı için çalışmıştım, bir tasarımcı sayılmama rağmen çok uğraştım ancak istediğimi elde edemedim.

Bu alanda bir tasarımcı olursa yazı fazla sorun olmaz. Hem yönetim hem üyeler dergiye katkı yapabilir. Bu alanda benimde oldukça fazla tecrübem ve stokta birikmiş, dergiler için hazırlanıp yayınlanmamış yazılarım var.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.