[Çözüldü] klasör izinleri ve oturum açamama

Başlatan hasanaa, 04 Ekim 2011 - 17:20:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasanaa

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29530.0 önceki konu kilitlendiği için yeni konu açtım biliyorum çok uğraştırdım milleti de ama önceki oturum açamama ile ilgili gelişme oldu yani sebebimi öğrendim.

daha önce ubuntu kurarken diskin home bölümünü formatlamayıp gene home olarak bağlamıştım. yeni kurulumda hasan diye kullanıcı oluşturdum her şey güzelken home dizini içindeki diğer eski kullanıcı dosyalarıma erişim izni vermedi. gene aynı adla kullanıcı oluşturmayı denedim ama o kullanıcıyla oturum açılmıyor. (önceki problem)
şimdi yapmam gereken eski kullanıcı dosyalarımın hepsinin de sahibini (owner yazıyor) hasan yapmak. gksu nautilus deyip değiştirebiliyorum ama tek tek olmaz yüzlerce dosya var. muhakkak bunun bir kolay yolu vardır.
ayrıca aynı şekilde önceki sürümle oluşturup kullandığım 1.5tb harici diskimin de erişim izinleri aynı onlara da ulaşamıyorum
Dropbox referansım

cagriemer

sudo chown -R hasan:hasan /sahibini/degistireceginiz/dizin

hasanaa

bu chown güzel bir programmış ya :) demek ki sebebin erişim izinlerinden kaynaklandığını anlasaydık önceki problemi de çözecekmişiz.

çok teşekkürler
Dropbox referansım

cagriemer

Rica ederim. Cozuldu etiketi koyacak misiniz?