Türkiyede Yeni Bir İlk: Linux BackTrack 5 üstüne kitabı yayınlandı...

Başlatan yakusha, 04 Ekim 2011 - 01:59:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yakusha

birkaç ay önce türkiyede ilk: ubuntu üstüne bir kitap demiştik: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28337.msg354154;topicseen#new

yeni bir ilki daha yaşıyoruz... Linux BackTrack 5 üstüne kitabını Kemal Demirez yazdı, nirvana yayınları da yayınladı

şu adresten sipariş verebilirsiniz: http://www.idefix.com/kitap/tanim.asp?sid=Q1TNT83A6B5T1CMZ5JSC

kitabı ben henüz sipariş ettim, ulaşınca değerlendireceğim...

teşekkürler Kemal Demirez...

Alıntı YapBilişim güvenlik profesyonelleri, ağ ve sistemlere gelebilecek saldırılar ve bu saldırıların engellenmesi konusunda derin bilgi ve birikim sahibi olan uzmanlardır. Hackerların kullandığı tüm saldırı yöntemlerini ve bu saldırıların nasıl bertaraf edileceğini çok iyi bilirler. Tüm bunlar için belirli bir bilgi ve becerinin olması yanında, kullanabilecekleri çeşitli materyallerin de olması gerekmektedir. İşte bu materyallerden en önemlilerinden bir tanesi, belki de en önemlisi, Linux'un güvenlik profesyonelleri için geliştirilmiş bir denetim ve test platformu olan ve aynı zamanda bedava sahip olabileceğiniz BackTrack 5 işletim sistemidir. Bu çalışmada, temel BackTrack 5 araçları ve bu araçların penetrasyon testlerinde (pentest-sızma testi) nasıl kullanılacağıyla ilgili bilgiler bulunacaktır. Türkiye'de hiç Türkçe kaynak bulunmayan böyle bir konuda (dünya da da pek fazla basılı kaynak olmadığını söyleyebilirim) elimden geldiğince faydalı olabilecek bir kitap hazırlamaya çalıştım.

Bu kitapta anlatılan yöntemlerin ve Linux BackTrack 5 işletim sistemindeki test araçlarının kanuna aykırı ve yasadışı kullanılması durumunda yazar ve yayınevi sorumlu tutulamaz. Kitapta anlatılan yöntemler, verilen örnekler tamamen eğitim amaçlı olup, bu bilgi ve yöntemlerin her ne şekilde olursa olsun yasadışı kullanılmasından doğabilecek sonuçlar ve yasal yükümlülükler yazar ve yayınevini bağlayıcı değildir, yazar ve yayınevi sorumlu tutulamaz.

Kitapta Yer Alan Konular:

Tanımlar
BackTrack 5 Kurulumu
Linux Shell (Kabuk) ve Konsol
BackTrack 5 Araçları
Forensics
Raporlama Araçları
(Tanıtım Bülteninden)
Artık bu forumu kullanmıyor.

ct

Almak lazım :) Keşke içindekiler bölümünü koysalarmış nete. Neler anlattığını merak ettim.

yakusha

kitabı istedim, olmadı para verip alırım :) senin için de içindekileri buraya aktarırım...

ct

Kitapçılara gelmişse yarın dayanamam alırım zaten :) Baya merak ettiğim şeyler vardır eminim içinde.

canosayan

içindekiler tahminimce şöyledir.
1- wep şifrelerini kırın
2- diğer standart ıvır zıvır.

eğer bu yüden alacak arkadaşlar varsa almasın. artık her modemde wpa/wpa2 var. gerçi wpa2 amerikada laboratuar ortamında kuruldı ama evde kırmanız zor.

hele birde görünmeyen ağlarda, wpa2 üzerine mac filtreleme ve benim gibi sık şifre değiştiren insanlar varsa hiç değmez.
Chmod bizim işimiz.

yakusha

Alıntı Yapİlginize çok teşekkür ederim. Kitap en kısa zamanda size gönderilecek.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim. İyi günler.

Kemal Demirez

:) kitap bana ulaşsın, okuduktan sonra okumak isteyen birilerine gönderirim...

ct

Alıntı yapılan: canosayan - 04 Ekim 2011 - 09:01:21
içindekiler tahminimce şöyledir.
1- wep şifrelerini kırın
2- diğer standart ıvır zıvır.

eğer bu yüden alacak arkadaşlar varsa almasın. artık her modemde wpa/wpa2 var. gerçi wpa2 amerikada laboratuar ortamında kuruldı ama evde kırmanız zor.

hele birde görünmeyen ağlarda, wpa2 üzerine mac filtreleme ve benim gibi sık şifre değiştiren insanlar varsa hiç değmez.

Merhaba,

Hem kitap hem okuyucuları için önyargılı olmamak gerekir diye düşünüyorum. Mesela internetin özgür yazılım gibi insani bir ihtiyaç olduğunu ve herkes için ücretsiz olmasını istiyorum. Oturduğum yerde internet insanlar için bir lüks. Aylık 70 lirayı herkes veremeyebilir ben de şifremi komşuma verdim. Yani herkesin güvenlikle ilgili en çok merak ettiği şeyin wpa2 vb. kırmak olduğunu düşünmüyorum. Açıkçası kendim port tarama gibi basit kodlar yazmıştım. Gelişmişlerinin nasıl çalıştığını bilmeden kodlarına bakınca (java dışındaki dillerde özellikle) hiçbir şey anlamıyorum. Burada basitçe de olsa özellikleri anlatılmış ve bunun kavramamı kolaylaştıracağını umuyorum.

Kitabı bugün aldım :) Beşiktaş Kabalcı'da biraz aradım ve buldum (20 lira). Bir tane daha var almak isteyen varsa satılmadan alabilir. Kitabın içeriği sonsözünde yazarın bahsettiği gibi backtrack'taki bazı test araçlarının kullanılmasına giriş kıvamında. Yani metesploiti hiç kullanmadım nasıl bir şey diyorsanız örneklerle basit basit anlatmış. Çay içerken göz gezdirdim ve daha deneme fırsatım olmadı ancak güzel geldi bana. Metasploit programına 133. sayfadan 170. sayfaya kadar değinmiş ki bu baya bir sayfa eder :)

Bazı Programları yazayım:

Metagoofil
Nmap (daha çok yer vermişler)
Metasploit (daha çok yer vermişler)
W3af
John the Ripper
Ncrack
WireShark
Snort
Dradis (Raporlama bölümü olarak ayrıca incelenmiş)

Cisco Cihazlarının Analizi için Kullanılan Araçlar diye bir alt bölüm de var.

Bunlar gibi 78 program anlatılmış. Benim gibi öğrenmeye nereden başlamalıyım diyen insanlar için güzel bir kaynak. Okudukça buraya yorumlarımı eklerim.

nikbinliknet

Alıntı yapılan: yakusha - 04 Ekim 2011 - 16:50:50
Alıntı Yapİlginize çok teşekkür ederim. Kitap en kısa zamanda size gönderilecek.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim. İyi günler.

Kemal Demirez

:) kitap bana ulaşsın, okuduktan sonra okumak isteyen birilerine gönderirim...

Güzel teklif. Ben alabilirim o zaman @yakusha :)
İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

FıratikUS

Şimdi geldi kapıda ödeme ile aldım. Epey derun -i bir kitap :D
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

KAKASHI

Kitabı gerçekten bende çok merak ettim :) Buradaki kitapçılarda bulmam zor gözüküyor ama genede bir bakayım :) Kitab hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ?

yakusha

kitap satış sitelerinden idefix, kitapyurdu vs vs hızlıca sipariş verebilirsiniz, aramaktan daha ucuza gelir, ankarada değilseniz...

ceydadeniz

kitabı ben de aldım gayet güzel ve akıcı bir dille yazılmış, tavsiye ederim

ceydadeniz

D&R olan yerlerde zaten kitap D&R larda satışta. Ama internet üzerinden daha ucuza alınabilir. Çok ilginçtir NT kitap mağazalarında kitabı bulamadım. Mağazlarında bu kitabın bulunmadığını söylediler. Bu kadar şubesi olan ve birhayli öğrencinin rağbet ettiği bir kitap mağazasında bu tür kitaplar neden bulunmaz çok acayip bir durum. Sonuçta kitabı aldım.

alquirel

Alıntı yapılan: ceydadeniz - 25 Ocak 2012 - 12:12:39
Bu kadar şubesi olan ve birhayli öğrencinin rağbet ettiği bir kitap mağazasında bu tür kitaplar neden bulunmaz çok acayip bir durum

Türkiye'nin en önde gelen Linux forumlarından biri olarak kabul edilen Ubuntu Türkiye'nin BackTrack desteği vermeyişiyle aynı sebepten ötürü olabilir mi?

yakusha

@alquirel, @ceydadeniz:

kitapçı olduğumuz için cevabı biz verelim...

o sebepten değil, genel satış kitaplarını rafa koyuyorlar, diğer kitapları sipariş usulü getirdiyorlar... ben de php5 üstüne bir kitabı n-t mağazalarından sipariş usulü getirtmiştim...

ceydadeniz

Alıntı yapılan: alquirel - 25 Ocak 2012 - 13:36:27
Türkiye'nin en önde gelen Linux forumlarından biri olarak kabul edilen Ubuntu Türkiye'nin BackTrack desteği vermeyişiyle aynı sebepten ötürü olabilir mi?
İkisi farklı konular. Yani Ubuntu Türkiyenin formatı belli zaten. Fakat örneğin bir kitap mağazasında diğer tüm bilgisayar kitapları varken bazılarının olmaması ilginç geldi bana. Yani mağazada hiç bilgisayar kitabı satılmasa tamam. Ama bilgisayar kitapları bölümü de mevcut.

ginraj

İçindekiler kısmını komple verecek olan varmı almayı düşünüyorum
Herkese iyi çalışmalar birde aynı yazarın linux 2012 kitabında bahs programlamaya değinilmiş mi

yakusha

linux 2012 kitabının büyük kısmını

Linux Komutları Sistemi • Linux Sistemde Bazı Pratik Metotlar • Sistem ve Güvenlik

kısımları oluşturmaktadır...

bash programlama üstüne giriş seviyesinde internette dökümanlar bulunuyor;

http://www.belgeler.org/lis/archive-tlkg-lis-6.html

başlangıç için karşınıza çıkacak ilk kaynak olabilir...

http://www.belgeler.org/bashref/bashref.html

bash başvuru klavuzu ise heralde konuyu tamamlamaya yeter

:)

ginraj

Çok teşekkürler ama verdiğiniz linklere daha önce bakmıştım fakat pek hoşlanmadim kitap lazım bana

barış

Kitabı indirdim okuyacağım. (sırf meraktan indirdim) Ama bir şey belirtmek istiyorum, başlıkta bir anlatım bozukluğu var bana göre. "Yeni bir ilk" olmaz, "ilk" zaten yeni bir şeydir. "Türkiye'de yeni bir ilk daha" olabilirdi ama... Ya da "Türkiye'de Bir İlk"

HuaN

Arkadaşlar konu 2011 de açılmış,o zamandan beri kitap veya eğitim seti çıkaran oldu mu Backtrack hakkında bilgisi olan var mı?
Bir de bu kitabı sipariş edeceğim sizce hangi siteden alayım?
Güvenirlik,kargo geliş zamanı vb. etkenler göz önüne alınddığında =)

yakusha

kitap yurdu idefix işinizi görür de artar bile. linux 2012 diye bir kitap hatam yoksa yayınlandı ya bu kitaptan önce ya sonra aynı yazar tarafından...

Türkçe yayınlanmasını beklemek yerine, ingilizce öğrenmeye çalışmak daha faydalı, daha kaynağından bilgi edinmeyi sağlıyor.

exclipit

Alıp kötü şeyler yapmasınlar bari :( Gerçi yapabilen yapmaz, yapamayan da yapamaz.
Çalışan iki el, dua eden binlerce elden daha çok iş yapar. – Gene Roddenberry

mmaltay

kitap hakkında soruları olan varsa alabilirim kitabı 1 haftadır inceledim faydalı giriş seviyesi için gayet güzel ve açıklayıcı resimlerlede desteklenmiş sanki kurmadan kitap içinde yaşayabilirsiniz. iyi bir kaynak rafınızda bulunmasında fayda var.
İleride güzel günler yaşıyacağımız aşikar. Belkide en güzel günleri yaşıyoruzdur.. Kimin umrunda..

Berke N.