Kablosuz bağlantı sorunu-Archlinux

Başlatan Rbbt, 03 Ekim 2011 - 20:33:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Rbbt

Uzun uğraşlar sonucu laptopuma Arch'ı kurmayı başardım (kablolu bağlantıyla) şimdi ise kablosuz bağlantımı yapılandırıp onu kullanmak istiyorum, wikiyi kurcalıyorum (hatta kurcalarken kablolu bağlantı da gitti şimdi) ama beceremedim.
Aslında önceleri kablosuz aygıtı hiç görmüyordu ama onu tanıtmayı başardım bir tek bağlantı kurmakta sorun yaşıyorum.Şimdiki çıktılar bunlar

lspci | grep -i net
01:05.0 Network Controller: Intel Corporation on PRO/Wireless 2200BG [cal exi co2] Network Connection (rev 05)
001: 08.0 Ethernet Controller: Intel Corporation on 82801DB PRO/100 VE (MOB) Ethernet Controller (rev 83)

iwconfig
lo  no wireless extensions

eth0  |EEE 802.11bg   ESSI D.off/any
Mode: Managed Channel:0    Access Point: Not-Associated
Bit Rate: 0 Kb/s   Tx-Power=off    Sensivity= 8/0
Retry Limit:7  RTS thr:off  Fragment thr: off
Power Management:off
Link Quality: 0   Signal Level:0   Noise Level:0
Rx invalid nwid:0     Rx invalid crypt:0    Rx invalid frag:0
Tx excessive retries:0   invalid misc:0    missed   beacon:0

eth1  no wireless extensions

Kablosuzu da şu şekilde tanıttım bundan sonra kablolu bağlantımda gitti ama

pacman -S ipw2200-fw
rmmod ipw2200
modprobe ipw2200

İstediğiniz başka çıktılar varsa onlarada bakarım hemen yeterki halledelim şu bağlantıyı (: Yardımlarını bekliyorum
What happens when I become main source of a pain!!!

eribol

Sürücüler kurulu ise wicd kurup bağlanmamanız için bir sebep yok.

if

Kablosuz yönetimi için hangi uygulamayı kullanıyorsun?

Rbbt

Alıntı yapılan: eribol - 03 Ekim 2011 - 20:36:52
Sürücüler kurulu ise wicd kurup bağlanmamanız için bir sebep yok.

Şu an hiç bir şekilde laptopla internete giremiyorum wicd kurmayı denedim ancak hata verdi.
pacman -S wicdyaptım paketleri buldum, ancak depodan yükleyemedi "hata oluştu, hiçbir paket güncellenemedi dedi"

Alıntı yapılan: if - 03 Ekim 2011 - 20:37:36
Kablosuz yönetimi için hangi uygulamayı kullanıyorsun?

Uyguluma bulamadımki, bakıyorum ama ağ yapılandırmayla ilgili bir ayar bulamadım daha o yüzden Archwikiyi kurcalayıp duruyorum, yukarıda yazdığım komutu uyguladım, başlangıçta modules kısmında ipw2200 ile ilgili hata veriyordu o komutları girdikten sonra hata kalktı o kadar.

umityakup

"dhcpcd eth0" komutu ile kabloluyu aktif edip wicd'i kurun rc.conf da daemons satırında network'e ünlem koyup wicd!i ekleyin.Yeniden başlatın

Rbbt

Alıntı yapılan: umityakup - 03 Ekim 2011 - 20:52:14
"dhcpcd eth0" komutu ile kabloluyu aktif edip wicd'i kurun rc.conf da daemons satırında network'e ünlem koyup wicd!i ekleyin.Yeniden başlatın

dhcpcd eth0
version 5.2.12 starting
eth0: broadcasting for a lease
timed out

ve haliyle ortada bir şey yok birde yeniden başlatıp bir bakayım.

if

sudo pacman -Q wicd
cat /etc/rc.conf
çıktılarını görebilir miyim?

Rbbt

@if,sudo pacman -Q wicdsudo komutu yok diyor o yüzden root olup baktıp wicd paketi bulunamadı dedi.

rc.conf dosyası çok uzun bir yere kaydedip usbden atayım dedim ama boş dosyayı açacak program yok kaydedemiyorum içeriği. Masaüstünün ekran görüntüsünü kaydetmek mümkünse resim olarak atayım. Ekran görüntüsü nasıl alınıyor Archta?

if

Şu durumda @Rbbt, kablo ile bağlanman ve kurulumu bitirmen gerek.

Rbbt

Kablolu da bağlanamıyorumki şimdi, rc.conf içeriği

if

.isodan kurulumu bitirdiysen http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=22841.msg274881#msg274881 mesajımdaki adımları takip ederek kablosuz olarak bağlanabilirsin. "Kablosuz arayüzü eth1 olarak teyit ettim ve root olarak" cümlenden sonrasını yapman yeterli.

Rbbt

@if, # wpa_passphrase blabla blabla  > /etc/wpa_supplicant.conf
[root@arch numan]# wpa_supplicant -c /etc/wpa_supplicant.conf -i eth1 -D wext -B

aşağıdaki hatayı aldım ben eth1 kısmını eth0 yaptım

unknown global field "passphrase must be 8.63 characters"
invalid configuration line "passphrase must be 8.63 characters"
failed to read or parse configuration "/etc/wpa_supplicant.conf"

Ancak dhcpcd yaptıktan sonra kablolu olarak bağlantı kuruldu ve wicd yükledim.

if

"blabla" olmayacak tabiki, wpa_passphrase Kablosuz_Adı Kablosuz_Şifresi > /etc/wpa_supplicant.conf

Rbbt

Alıntı yapılan: if - 03 Ekim 2011 - 22:26:55
"blabla" olmayacak * tabi ki, wpa_passphrase Kablosuz_Adı Kablosuz_Şifresi > /etc/wpa_supplicant.conf

Ben sadece şifreyi girdim pass'ı görünce  (:

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ekim 2011 - 22:52:07

Bu sefer hiç sorun vermedi her şey yolunda gitti ama hala kablosuz bağlantı yok  :-\

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ekim 2011 - 23:27:04

Olmadı yine kabloyu çıkarttığımda net kesiliyor kablosuz bağlanmıyor. Daemons kısmında networkün başına ünlem koyup wicd ekleyip denedim yine de olmadı  :-[

eribol

Alıntı YapCONNECTION='wireless'
DESCRIPTION='A simple WPA encrypted wireless connection'
INTERFACE='wlan0'
SECURITY='wpa'
ESSID='W300S'
KEY='şifre_yeri'
IP='dhcp'
# Uncomment this if your ssid is hidden
#HIDDEN=yes
bunu bir dosyaya kaydedip herhangi bir isimle(misal eribol) /etc/network.d dizinine atıp#netcfg eribolkomutunu uygulayın. Eğer herhangi bir donanımsal sorun yok ise bu şekilde bağlanacaktır. Bu yöntemle ilk kurulumda da kablosuz kullanılabilir(şifre wpa ise). ESSID sizin kablosuz bağlantı noktasının ismi tabii ki. Daha fazla hakkında içinman netcfgve https://wiki.archlinux.org/index.php/Netcfg

Rbbt

@eribol, herşeyi uyguladım dediğin gibi ama netcfg rbbt yaptıktan sonra aşağıdaki hatayı aldım

CONNECTION='wireless' : command not found

INTERFACE='wlan0' command not found
profile missing an interface to configure

Mümükünse biri en baştan şu kablosuz kurulumu anlatabilir mi?

if

@Rbbt, kablosuz arayüzü olarak wlan0 değil iwconfig komutundan elde deceğiniz arayüzü yazmanız gerek.

eribol

@Rbbt; işin aslı burada yazılanlar
Alıntı yapılan: if - 03 Ekim 2011 - 21:56:32
.isodan kurulumu bitirdiysen http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=22841.msg274881#msg274881 mesajımdaki adımları takip ederek kablosuz olarak bağlanabilirsin. "Kablosuz arayüzü eth1 olarak teyit ettim ve root olarak" cümlenden sonrasını yapman yeterli.
benim önerdiğim netcfg ise bunu basitçe halleden bir script. Benim yazdığım yerleri kendi ayarlarına göre düzenlemelisin, @if'in bahsettiği gibi.

Rbbt

Peki teşekkürler öylede denerim olmazsa Xubuntu kurucam artık, Archa boş bir zamanımda tekrar el atarım sonra.Konuyu kilitleyebilirsiniz.