Uludağ Üniversitesinde Ubuntucu Arkadaşlar Aranıyor.

Başlatan ulash, 30 Eylül 2011 - 20:24:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ulash

Merhaba Arkadaşlar,

Uludağ Üniversitesinde okuyan ya da Bursanın batı bölgesinde oturan arkadaşlar , bir tanışma buluşma etkinliği düzenlesek nasıl olur ? Hem daha iyi iletişime geçmiş oluruz :)

Tuxie

ulash

Öğrenci değilim. Eğitim fakültesinde çalışıyorum. Siz hangi bölümden ?

Tuxie

Bursalıyım ama Edirne de yaşıyorum işim burada.Fakat Linux kullanan Uludağ üniversitesinde okuyan arkadaşlarım var  bu tür birşey olursa onlara da haber veririm.Yalnız sadece ubuntu kullanmıyorlar Linux olsun genel bir çatı altında birleşsin ;)

ulash

Tabiki olur. Zaten ubuntu yazdığıma bakmayın, tüm dağıtımlara kapım açık :)   Sende bu başlığı arkadaşlarına haber verirsen sevinirim :)

Evet, bir buluşma ayarlama işine evet diyen arkadaşlar aranıyor :)

travego0403

Uludağ Fizik :)

Ayrıca doğma büyüme Bursalıyım. Fanatikte Bursasporluyum bunu sadece belirtmek istedim. :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

Rbbt

Bende Bursadayım (: başlığı görünce üniversitede iş imkanı var sandım (:
What happens when I become main source of a pain!!!

microanaliz

Öğrenci kulubleri altında kurula bilinir özgür yazılım kulubu bizim biyoloji kulubu vardı ataturk unı bir fikir olur diye belirttim...
MicroAnaliz

ulash

travego0403 ve Rbbt

Bu hafta isterseniz üniversitede buluşup görüşelim. Hem tanışıp ufaktan bir grup oluşturmuş oluruz, hem neler yapabileceğimizi konuşup tartışırız. 

microanaliz

Özgür Yazılım Kulübü oldukça hoş görünüyor, iyi fikir.

travego0403

Benim bu dönem tek dersim olduğu için haftada 2 gün okulda oluyorum oda sabah erken saatlerde. Biraz daha bekleyelim, duyuru biraz daha beklesin belki çoğalırız. Sonra herkese uyan bir zamanda tanışabiliriz.

ulash

O zaman konu şimdilik güncel diyelim :)

Bu arada bende fizikçiyim...

sabian

Hacettepe Üniversitesinde okuduğum için konuya dışarıdan katılıyorum ama bizim burda topluluk kurmak hiç de sizin dediğiniz kadar basit değil. Rektörlük izin veriyor, ortalama 1 yıl bekletiyor daha sonra da aktif olan öğrenci kulüplerine katılın diyor.

Bir Bilgisayar topluluğumuz var ama ben uzatmalarla 7 sene kaldım Beytepe kampüsünde ve bu koca sürede bir kez bile bilgisayar topluluğunun bir aktivite duyurusuna denk gelmedim ki bizim bölümün alt katında olurdu onların bölüm ve oradan çıkardık vs. Hepsi Windows'çu, çok az Linux kullanıcısı var ve ben bir Tarih bölümü öğrencisi olarak onlardan daha fazla özgür yazılım tanıtımı yapıyordum. Ama allahı var bizim okulun fizik lablarında Linux kullanılıyor ve sanırım suse üzerinden anlatılıyor. Blgi belge bölümü de fedora üzerinden moodle kurulumu yapmıştı... Yine fedora üzerinden aynı bölümün d-space kurulumu ve tanıtımı olmuştu.

Tüm bunları bir kenara bırakırsak rektörlük ve üniversite bürokrasisi gerçekten mide bulandırıcı derecede sıkıntı çıkartıyorlar. Benim Özgür Yazılım topluluğu talebimi "bilgisayar topluluğu var oraya üye olun" diye savuşturdular :) Size kolay gelsin oralarda :)
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

ulash

Sabian

Ben kendi öğrencilerime elimden geldiğince sınıfta ubuntu hakkında bilgilendirme yapıyorum, en azından ufak bir fikir sahibi olmalarını sağlıyorum. Bir kulüp olursa ilgi biraz daha artacaktır. Kulüp konusuna gelince bilgisayar öğretmenliği bölümünden bir meraklı öğretim görevlisi hocamız daha var, onunla işbirliği yapmayı düşünüyorum. Senin bahsettiğin sıkıntıyı ise Uludağ Üniversitesinin bir kaç ağır adamından birinden yardım alarak halledebiliriz, yani işleri hızlandırabiliriz. Şimdilik nacizhane çözümlerim bu kadar :)

Bir kulüp kurma fikri (zannetmiyorum ama) engellense bile, bazen toplanıp fikir alışverişinde bulunmak güzel olabilir :)

Rbbt

Ben Bursadayım ama Uludağ üniversitesinde okumuyorum (: Anadolu üniversitesindeyim son senem İngilizce öğretmenliği... Bu sene kafaya koydum açık kaynak sistemlerini öğrenecem diye kaptırdım kendimi gidiyorum (:
What happens when I become main source of a pain!!!

travego0403

Daha önce herhangi bir öğrenci kulübü içerisinde olmadım, işler nasıl yürüyor bilmiyorum. Hoş, bir kulüp kurulsa sadece kurucu üyeler arasında olabilirim ancak. Aktif olarak görevler alabileceğimi sanmıyorum. Bir başka konuda son derslerimi toparlamaya çalışıyorum son bir senem okulda. :)

@ulash Eğitim Fakültesinde öğretim görevlisi misiniz?

ulash

Hayırlısıyla bu sene mezun olursun inşallah :) Evet ilköğretim ana bilim dalında öğretim görevlisiyim. Ben yine de kendimizi yormadan birşeyler yapabileceğimize inanıyorum. Eminim ki üniversite çevresinde linux dağıtımları kullanan çok kişi vardır. En azından toplanıp buluşmanın bile olumlu bir motivasyonu olabilir.

travego0403

Teşekkürler.  :)  Evet en azından tanışıp bir çay içip sohbet edebiliriz. Diğer Bursalı arkadaşlara da buradan duyurumuzu yapalım. :)