[Çözüldü]Eksik paket yüzünden kablosuz ağa bağlanamama Arch Linux

Başlatan Rbbt, 02 Ekim 2011 - 17:52:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Rbbt

Arch forumuna da yazdım sorunu ancak kimseler aktif değil buraya da yazayım sorunu:

Sonunda bir hard disk bulup Arch kurmayı başardım, reboot komutuyla yeniden başlatıyorum cd yi çıkarıyorum grub geliyor Arch başlıyor, root olarak giriş yapıyorum sonrası bir türlü olmuyor :S Güncellemeleri alamıyorum sorun veriyor galiba internet ayarlarını yapamadım sabahtan beri wikiyi kurcalıyorum ama bir türlü beceremedim. Kablolu kablosuz her türlü denedim olmuyor :S lütfen yardımcı olun bana kafayı yemem yakındır yoksa (:
What happens when I become main source of a pain!!!

heartsmagic

@Rbbt, sorunu tam olarak buraya aktarmazsan kimse yardımcı olamaz. Güncellemeleri alırken ne hatası alıyorsun örneğin? Bağlantı türün ne, kablolu mu kablosuz mu? Detay lazım kısacası yardım edeceklere.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Rbbt

Şu an kablosuz deniyorum pacman -Syykomutunu verdiğimde hata: No address record hatası nedeniyle "x" dosyası alınamadı en sonda da hata: veritabanı senkronizasyonu başarısız diyor.

Pacman mirrors kısmında Almanya sunucularını seçtim bu arada.

if

@Rbbt, bir kaç yansı daha açıp dene. Eğer 2010 .isosu ile kurulum yaptıysan http://www.archlinux.org/mirrorlist/ bağlantısında gerekli seçimleri yaparak yansılarını güncelle.

iceboy

Alıntı yapılan: Rbbt - 02 Ekim 2011 - 18:37:58
Şu an kablosuz deniyorum pacman -Syykomutunu verdiğimde hata: No address record hatası nedeniyle "x" dosyası alınamadı en sonda da hata: veritabanı senkronizasyonu başarısız diyor.

Pacman mirrors kısmında Almanya sunucularını seçtim bu arada.

Bu hata yansılarla alakalı değil bence çünkü aynı hatayı bende aldım.Siz bu hatayı alıyorsanız bilin ki ya internete bağlı değilsiniz,yada internet bağlantınızda sorun var.

Ayrıca daha dün akşam kurulum yaptım ben,Almanya yansıları içerisinde 2 tane ftp-stud.hs-esslingen.de bağlantısı var.Siz bu 2 bağlantıdan altta yani 2. olanı seçerseniz sorunsuz ve başka yansı seçmeye gerek kalmadan son hızda indirebilirsiniz.Ben son 6 aydir başka hiçbir yansı kullanmadım.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

Rbbt

@if, 2011.08 indirip kurdum.

@iceboy, ilk mesajımda da dediğim gibi internet ayarlarını yapamadım galiba, kablolu bağlarsam bu sefer bir sorun çıktığında masaüstünden de internete giremiyorum (kablosuzdan), o yüzden laptopu kablosuz kullanmam gerekecek ama bir türlü beceremedim (:

iceboy

Alıntı yapılan: Rbbt - 02 Ekim 2011 - 20:31:37
@if, 2011.08 indirip kurdum.

@iceboy, ilk mesajımda da dediğim gibi internet ayarlarını yapamadım galiba, kablolu bağlarsam bu sefer bir sorun çıktığında masaüstünden de internete giremiyorum (kablosuzdan), o yüzden laptopu kablosuz kullanmam gerekecek ama bir türlü beceremedim (:

Çok basittir aslında ayarlar.Belki şunu unutmuş olabilirsiniz.2011.08 kurulumunda bazi ayarlar değişti.

kablolu bağlantı için,rc.conf içerisindeki interface satirinin sonuna eth0 eklemeniz gerecek.Yani rc.conf içerisindeki ayar şöyle olacak

interface=eth0
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

if

@Rbbt, masaüstü kurulu değil henüz yani. Gerekli çıktıları aktarman gerek kablosuz için.

Rbbt

@iceboy, en alttaki boş olan kısmı kastediyorsun doğru mu?

@if, Elle yazarım çıktıları artık ne yapalım, neler lazım? (:

if

Alıntı yapılan: Rbbt - 02 Ekim 2011 - 20:42:54

@Rbbt, https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners%27_Guide#Setup_wireless_in_the_live_environment_.28optional.29 bağlantısını incelemiş miydin?

iceboy

Evet en alttaki boş kısım.

Zaten üstte example var yani örnek allta da interface= var siz = den sonra eth0 yazacaksiniz

if

Alıntı yapılan: iceboy - 02 Ekim 2011 - 20:53:35

Evet en alttaki boş kısım.

Zaten üstte example var yani örnek allta da interface= var siz = den sonra eth0 yazacaksiniz

@iceboy, @Rbbt'nin kablosuz arayüzünün eth0 olduğunu teyit ettiğimizi hatırlamıyorum. wlan0, eth1 vs. de olabilir. iwconfig komutu bunun için.:)

Rbbt

@if, evet inceledim ancak iwconfig komutu verdiğimde -bash: iwconfig: komut yok diyor

@iceboy, dediğin gibi yaptım yine değişen bir şey olmadı, diğer bölümleride doldurayım mı? Bir de wlan0 yaparak deneyeyim bir

if

Alıntı yapılan: Rbbt - 02 Ekim 2011 - 20:59:00
@if, evet inceledim ancak iwconfig komutu verdiğimde -bash: iwconfig: komut yok diyor

@Rbbt, network-tools paketi kurulmamış. wireless_tools, wpa_actiond ve wpa_supplicant paketleri en azından gerekli olanlar kablosuz bağlantı sağlamak için.

Rbbt

Alıntı yapılan: if - 02 Ekim 2011 - 21:05:10
Alıntı yapılan: Rbbt - 02 Ekim 2011 - 20:59:00

@Rbbt, network-tools paketi kurulmamış. wireless_tools, wpa_actiond ve wpa_supplicant paketleri en azından gerekli olanlar kablosuz bağlantı sağlamak için.

wlan0 da işe yaramadı.
network-tools mu , net-tools mu :S ben şu an net-tools indirdim onu nasıl kuracam diye düşünüyorum şimdi :S

if

@Rbbt, Arch'ın kurulu olduğu bölümde geçici bir dosya oluşturur oraya kaydedersin paketleri. İşin bittikten sonra da silersin.

Rbbt

İndirip usb ye attım sistemi başka bir canlı cd ile çalıştırıp denicem atmayı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Ekim 2011 - 21:40:44

wireless_tools, wpa_actiond ve wpa_supplicant paketlerini indirip usb ye attım Ubuntu canlı cd ile açtım sonunda ve tmp klasörüne çıkarttım klasörleri, şimdi nasıl kurucam ben bunları, yanlış bir şey yapmak istemiyorum

if

cd PKGBUILD/dosyasının/olduğu/dizin
makepkg
#pacman -U paket.adı.tar.xz

Ama olmaz. @Rbbt, yeniden kurulum yapman gerek. Arch Acemi Kurulum Rehberini takip ederek tekrardan kurulum yapman gerek.

Eğer paketlerin kaynak kodunu indirdiysen derleyerek kurabilirsin tabi.

Rbbt

Konuyu açtıktan sonra zaten tekrar kurdum (: kurulumda sorun olmuyor, oradaki adımlarıda takip ederek kurdum, paketleri kurarken bu paketler mevcut mu mevcutsa onları seçip kurulum yaparım.

if

Alıntı yapılan: Rbbt - 02 Ekim 2011 - 22:22:59
Konuyu açtıktan sonra zaten tekrar kurdum (: kurulumda sorun olmuyor, oradaki adımlarıda takip ederek kurdum, paketleri kurarken bu paketler mevcut mu mevcutsa onları seçip kurulum yaparım.

Paket kurulumunda Base ve Base-devel bölümlerinin ikisini de seçmen gerek.

Rbbt

Alıntı yapılan: if - 02 Ekim 2011 - 22:30:03
Alıntı yapılan: Rbbt - 02 Ekim 2011 - 22:22:59

Paket kurulumunda Base ve Base-devel bölümlerinin ikisini de seçmen gerek.

Evet, ikisinide seçiyorum. Yalnız kurulum sırasında laptop internete bağlı olmasa sorun olur mu?

if

Rbbt

if

Alıntı yapılan: Rbbt - 02 Ekim 2011 - 22:47:36
Teşekkürler ilgilendiğiniz için, https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners%27_Guide_%28T%C3%BCrk%C3%A7e%29#Harddisklerin_Haz.C4.B1rlanmas.C4.B1 burdaki anlatıma göre tekrar kurulum yapıyorum şimdi...

O eski bir anlatım. Baştan sona incelemedim ama nereler eski diye. Benim yaptığım anlatımdaki başlıkta nelerin değiştirğini az çok dile getirmiştim ilerleyen sayfalarda. O anlatımı dikkate alarak kurabilirsiniz.

Rbbt

http://forum.archtr.com/index.php/topic,63.0.html?PHPSESSID=r1p25qh1j170tj25pgb898uu51  buradaki anlatımı da uyğuladım her ikisinde de aynı şey oldu.

Birde hardiski böldükten sonra write yapıp çıkıyoruz sonra mountpoint kısmında hani swap için swap seçip bağlıyoruz onu, peki diğer kısmı ne yapayım ben ext4 seçiyorum sonra  root, boot, home, var, tmp, custom seçenekleri çıkıyor ben hep root seçip devam ettim, burada tam olarak ne yapmam gerekiyor anlatılmamış...