10.10'dan 11.10'a Güncelleme

Başlatan maydin95, 30 Eylül 2011 - 23:49:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maydin95

Arkadaşlar hemen altlarda arkadaşın biri bununla ilgili başlık açmış. Orayı okudum ancak ben daha farklı şeyler soracağım için yeni bir sayfa açmak istedim.

10.10 kurdum ve içine her şeyi kurdum. Her şey ile Kubuntu, her türlü ofis paketi, oyun, bissürü kütüphane, adı duyulmamış çoğu şeyi kastediyorum. Yazılım merkezine giriyordum ve bir şey arıyordum çıkan 3-4 şeyi indirip kuruyordum. Şu ana kadar hiç bir sorun çıkarmadı bilgisayar işletim sistemi ile (Bluetooth hariç diyebilirim belki). Ancak bazı oyun ve program güncellemelerinin desteği kalktığı için geri kaldığımı düşünüyorum ve 11.10 çıkınca DVD'yi takıp "Sistemi Güncelle"ye basmak istiyorum. Dediğim gibi sistemin her yerinde ayarım vs. olduğu için pek de canım sıfırdan kurmak istemiyor. Yoksa 3 ayda bir sıfırdan kurduğumuz Win yerine Ubuntu için 6 ayda bir kursak ne değişir.

Vel hasılı kelam demek istediğim şunlar:
- DVD'yi takınca "Sistemi Güncelle" desem çok büyük sorunlar çıkar mı? (Biliyorum her şey ihtimaller dahilinde)
- Benim yaptığım PHP, C, Python vs. gibi ayarlar hala kalacak mı?
- Eklediğim depolar kaldırılacak mı? (Çünkü sorun çıkarabilir)

Aklımda sanırım bi kaç tane daha soru var ama onu da başkaları yorum atınca söyleyeyim yavaş yavaş. Hepsi bir olunca seç-al-yorumla zor oluyor. :)
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

heartsmagic

@maydin95, söylediğin gibi başka konularımız da var bu mesele ile ilgili. Aşağı yukarı benzer cevaplar alacaksın burada da. Öncelikle, 10.10'dan 11.10'a geçiş olmaz, önce 11.04 sonra 11.10 yapabilirsin. Kısacası iki defa yükseltme yapacaksın ki ben önermem bu durumu. Mümkünse sıfırdan bir 11.10 kurulumuna git.

Yükseltmelerde ayarlamalar bozulmaz, tabi her şey yolunda giderse. Depolar yükseltmelerde sanırım geçici olarak kapatılıyor. Yükseltmeden sonra istersen yine açarsın. Fakat burada önem arz eden şey eklediğin depoların yükselttiğin sisteme destek verip vermediği.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maydin95

Başka bir konuda da söylemiştiniz yükseltme olmaz diye ancak ben 9.10 yüklü sisteme 10.10 DVD'sini taktığımda "Yeni bir depo algılandı. > Paket Yöneticisini Başlat > Yükseltme Yap" Diye iki seçenek çıkıyor. Oradan yükseltme yapabilirim diye düşündüm. Yoksa 11.04'ten 11.10'a yükseltme yapmam 2 kere.

Ayrıca 11.10'da, Maverick'teki arayüzü kullanabiliyoruz değil mi? Yoksa o Unity ekranını kullanmaya mecbur muyuz?
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

decent

Alıntı yapılan: maydin95 - 01 Ekim 2011 - 10:47:53
...
Ayrıca 11.10'da, Maverick'teki arayüzü kullanabiliyoruz değil mi? Yoksa o Unity ekranını kullanmaya mecbur muyuz?

Tam olarak değil.
Gnome Klasik veya Gnome klasik (efektsiz) seçenekleri şu an için mevcut.
Finalde nasıl geleceğini tam olarak bilmiyorum.
Tavsiyem Oneiric günlük ISO kalıbını indirerek Virtualbox ile görmenizdir.

BayboraKaan

@Maydin95 klasik Ubuntu secenegi bulunmakta acilis ekraninda, onu secip istediginiz masaüstüne kavusursunuz.

maydin95

Peki 11.10 DVD'sini takıp güncelle dediğimde güncellenir mi? Öyle bir şey çıktığını hatırlıyorum.

decent

Alıntı yapılan: maydin95 - 03 Ekim 2011 - 16:20:00
Peki 11.10 DVD'sini takıp güncelle dediğimde güncellenir mi? Öyle bir şey çıktığını hatırlıyorum.

Alıntıyı tekrarlıyorum..

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Ekim 2011 - 02:08:13
@maydin95, söylediğin gibi başka konularımız da var bu mesele ile ilgili. Aşağı yukarı benzer cevaplar alacaksın burada da. Öncelikle, 10.10'dan 11.10'a geçiş olmaz, önce 11.04 sonra 11.10 yapabilirsin. Kısacası iki defa yükseltme yapacaksın ki ben önermem bu durumu. Mümkünse sıfırdan bir 11.10 kurulumuna git.

Yükseltmelerde ayarlamalar bozulmaz, tabi her şey yolunda giderse. Depolar yükseltmelerde sanırım geçici olarak kapatılıyor. Yükseltmeden sonra istersen yine açarsın. Fakat burada önem arz eden şey eklediğin depoların yükselttiğin sisteme destek verip vermediği.

CD DVD kaynağından yükseltme yapılabilir, fakat mevcut kurulu sisteminizde bulunan  yazılımlar ve ayarlar büyük oranda değiştirilecekse ve bazıları uyumsuz duruma gelecekse... temiz kurulum önerilir.

heartsmagic

Eğer öyle bir şey çıkıyorsa durumu tam olarak bilemiyorum, benim bildiğim sıralı yükseltmenin yapılması gerektiği. Hatırladığım şey olaması/olmaması değildir belki, sağlıklı olup olmamasıdır değil mi?

Alıntı Yap
An upgrade is the process of going from an earlier version of Ubuntu to a newer version of Ubuntu with an installed system. An example of this would be going from Ubuntu 7.10 to Ubuntu 8.04 LTS. To avoid damaging your running system, upgrading should only be done from one release to the next release (e.g. Ubuntu 9.04 to Ubuntu 9.10) or from one LTS release to the next (e.g. Ubuntu 6.06 LTS to Ubuntu 8.04 LTS). If you wish to 'skip' a version, you can backup your data and do a fresh installation, or progressively upgrade to each successive version. For example, to upgrade from Ubuntu 8.10 to Ubuntu 9.10, first upgrade to 9.04, then upgrade 9.04 to 9.10.

https://help.ubuntu.com/community/UpgradeNotes
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maydin95

Peki o zaman sıfırdan kurulum yapacağım ancak şöyle bir sorunum daha var.

Masaüstünde 40 GB'lık bir dizin var. İçine oyun, uygulama, dergi, yazı vs. her şeyi kurdum. Ben sıfırdan kurunca bunlar gidecek. 40 GB'Lık dizini de başka bir yere taşıyamam. Belki Linux'ta mümkündür, eminim ki bu dizinin hafıza adresini gösteren bir işaretçi vardır ve kurulumda buraya dokunulmaması, kurulduktan sonra da bir komutla aynı dizinin tekrardan oluşturulması sağlanabilir diye düşündüm. Biraz uçuk ama Linux aleminde belki mümkündür diye düşündüm.

Ayrıca o alıntıyı okudum ve diğer konuları da okudum. Ben burada özel diyebileceğim (daha doğrusu bana mahsus) meseleleri sormak istiyorum.

decent

Bu veriler sizce önemli ise  DVD ile yedeklemek mümkün= 5 TL

O klasörün değeri 5 Lira değildir herhalde. :)

Aksi halde yanlışlıkla dahi silinmesini istemezsiniz umarım.

maydin95

O 10 tane DVD'yi tek tek yazmak hoşuma gitmiyor da çaresine bakacaz artık.

Al Arabi

Biri 11.10 sürümünde klasik gnome arayüzünün kullanabileceğini söylemiş fakat bu mümkün değil. Klasik gnome denen şey bilinen light gnome 3. Gnome 2 ruhunu asla ve asla vermiyor "Alt bar(ki özelleştirilemiyor) ve Programlar ile Yerler yazan yer dışında(Sistem  yazan yer yok) ". Unity ve Gnome 3 sınırlamaları ile MS ürünlerine rahmet okuttu. Yakında tekrar 10.10 sürümüne döneceğim.

Gnome 3'ün getirdiği bütün sınırlamalara sahip.

BayboraKaan

@Al Arabi yazdiklarinizin konu ile alakasini sorabilir miyim?

Al Arabi

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 04 Ekim 2011 - 23:47:14
@Al Arabi yazdiklarinizin konu ile alakasini sorabilir miyim?

Yazdıklarım konuyla alakalı değil mi? İlginç bir tespit! Yazdıklarımı heceleyerek tekrar okuyun.

BayboraKaan

Alıntı yapılan: Al Arabi - 04 Ekim 2011 - 23:28:14
Biri 11.10 sürümünde klasik gnome arayüzünün kullanabileceğini söylemiş fakat bu mümkün değil. Klasik gnome denen şey bilinen light gnome 3. Gnome 2 ruhunu asla ve asla vermiyor "Alt bar(ki özelleştirilemiyor) ve Programlar ile Yerler yazan yer dışında(Sistem  yazan yer yok) ". Unity ve Gnome 3 sınırlamaları ile MS ürünlerine rahmet okuttu. Yakında tekrar 10.10 sürümüne döneceğim.

Sen burada Gnome3 hakkinda yorum yapmissin. Konu ise @Maydin95 arkadasimizin 10.10'dan 11.10'e yükseltebilir miyim? sorusu. Yani 10.10 ile 11.10 arasinda ki fark sorulmuyor.

Al Arabi

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 04 Ekim 2011 - 23:59:59

Sen burada Gnome3 hakkinda yorum yapmissin. Konu ise @Maydin95 arkadasimizin 10.10'dan 11.10'e yükseltebilir miyim? sorusu. Yani 10.10 ile 11.10 arasinda ki fark sorulmuyor.

Bende sürümünü yükseltmemesi yönünde Gnome 2'yi  özellikle sorması üzerine  uyarı amaçlı bilgi verdim. Bu konuyla alakalı değil mi sizce? Bir yanlışlık mı  var yoksa? Arada eleştirimi yaptım, bunda garipsencek  bir şey yok.

if

@Al Arabi, yukarıdaki iletinizde konu sahibine ya da yükseltme yapmak isteyen birine tavsiye içeren bir cümle bulunmamakta. "Bence 11.10'a yükseltmesen iyi olur çünkü..." gibi başlasaydın, söylediklerine hak verirdim.
Alıntı Yapİlginç bir tespit! Yazdıklarımı heceleyerek tekrar okuyun.
bu ifadeler de hoş olmamış ne yazık ki. Bu tür şeyler için uzun uzadıya tartışıp tatsızlık çıkarmaya gerek yok-kendim için de söylüyorum.

BayboraKaan

@Al Arabi peki bugün pis, kötü dedigimiz Gnome3 ya da Unity icin 6 ay sonra ne diyecegiz. 10.10 destegi Nisan ayinda bittiginde artik Ubuntu Gnome2'yi desteklemiyor birakin mi diyecegiz. Yapacagin elestiri yikici olmaktan daha cok yapici olmali ve konuda arayüz istediginden daha cok hali hazirda kurulu olan sürümü nasil yükseltilecegi soruluyor.

Al Arabi

@if , cümlenin başında başlamamla sonunda ve ortasında değinmemle konuyla ilgisiz bir mesaj yazdığım mı ortaya çıkmakta, nedir yani!? Konuya sebebiyle değinmişmiyim değinmişim... Öyle bir yazmışsınız ki, aaa boşa mesaj amacı gütmüşüm gibi bir hava yaratıyorsunuz. Aslında şu anda yapmış olduğunuz şeyle  bunu yapıyorsunuz(@if,@bayborakaa) bilerek veya bilmiyerek. 

@bayborakaan, bunu senle uzun uzadıya konuşabilirim fakat bu Gnome takımının fikirlerini değiştirmeyeceği için benim için yersiz bir konuşma olacaktır. Bende Gnome klasik nezdinde yükseltmemesi gerektiğini sebebiyle açıkladım.  Biriniz diyor ki konuyla ilgisiz mesaj attın, biriniz diyor ki konun başında değinseydin vesaire... Yani burada sizi rahatsız eden şey nedir ! Küfür mü ettik, aşşağılacı şekilde ifadeler mi kullandık, dalga mı geçtik! Sizin düşüncelerinize, sizin yazma şekline uygun mesaj yazmamı mı bekliyorsunuz! Bunu yapmayacağımı bilmenizi isterim.  Daha fazla mesaj yazmayacağım.

decent

http://www.unixmen.com/

bağlantısındaki konu tam aradığımız gibi..

Orda da en başta kırmızı renk ile tam yedekleme vurgusu yapılmış..

maydin95

Bana göre Al Arabi'nin yorumu bilgi verici. Ben Gnome 2 tarzı bir şey istiyordum ve arkadaş öyle bir seçenek var dedi. Al Arabi de beni uyardı böyle olmuyor diye. Böyle tartışmaya girmek çok gereksiz olmuş.

İlk olarak sanal olarak kurup bakacağım sisteme. SOnra karar vereceğim. Durumu o zaman iletirim.

eribol

Bana göre yapılması gerek basit bir yöntem. Önce 11.04 sonra 11.10'a yükseltilir. Diyelim ki sorun çıktı bu en fazla kullanıcının ayarlarındandır. Yeni bir kullanıcı oluşturulur ve o 40gb dizinde oraya aktarıldıktan sonra diğer kullanıcı da silinir.

maydin95

Alıntı yapılan: eribol - 05 Ekim 2011 - 18:42:51
Bana göre yapılması gerek basit bir yöntem. Önce 11.04 sonra 11.10'a yükseltilir. Diyelim ki sorun çıktı bu en fazla kullanıcının ayarlarındandır. Yeni bir kullanıcı oluşturulur ve o 40gb dizinde oraya aktarıldıktan sonra diğer kullanıcı da silinir.

Benim ki 10.10 olduğu için oradan çekiniyorum. Olmazsa DVD'yi takıp yükseltme yapacağım.

laser1999

gpardet ile o diskteki 40 gb alanı sınırladırabilirsen olur.

if