Güncelleme ile kurulmayan kernel

Başlatan Contempt, 17 Ağustos 2008 - 16:28:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Contempt

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Ağustos 2008 - 22:14:51
i   linux-image-2.6.24-19-generic   - Linux kernel image for version 2.6.24 on x

Görülen o ki zaten bu sende kurulu. Grub listende göremiyor musun?
kafama takılanda güncelleme yaparken kernel paketını görmüştüm ama gruba eklenmeyınce kurulmadı sannettim. kaldırıp tekrar mı kursam acaba?
Herşeye Rağmen...

Contempt

arkadaşlar özür diliyorum ama çıkmam lazım netten eğer fikirleriniz varsa bu konu ile ilgili yazarsanız en yakın zamanda tekrar deniyeceğimdir. Herşey için saolun teşekkürler.
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

Aslında kernel kuurlduysa listede görülmesi lazım. Eğer görülmüyorsa eklemeyi dene.

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

ile dosyayı aç, ardından bir alt satıra üstteki kernel satırlarının aynısını kopyala, sonra da sadece kernel sürüm numaralarını değiştir. Tabi alttaki initrd kısmını da aynen değiştireceksin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Contempt

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Ağustos 2008 - 22:37:41
Aslında kernel kuurlduysa listede görülmesi lazım. Eğer görülmüyorsa eklemeyi dene.

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

ile dosyayı aç, ardından bir alt satıra üstteki kernel satırlarının aynısını kopyala, sonra da sadece kernel sürüm numaralarını değiştir. Tabi alttaki initrd kısmını da aynen değiştireceksin.
tam olarak yapmam gereken bu mu?

title      Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-19-generic
root      (hd0,2)
kernel      /boot/vmlinuz-2.6.24-19-generic root=UUID=851d3582-8d7f-4682-804d-1fd644122d90 ro quiet splash
initrd      /boot/initrd.img-2.6.24-19-generic
quiet

yani sadece rakamları değiştirmekle farkeden bir sey olucakmı?
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

Eski kernel satırlarını silme. Onları alta kopyalayıp bu gönderdiğin şekilde değiştir. Elbette sadece sayılar yeterli olur, zira değişen sadece kernel sürüm numaraları.

Contempt

@heartsmagic . @enginemr  ve diğer bitin arkadaşlara teşekkür ediyorum duyarlılıklarından ötürü saolun.
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

Contempt

@heartsmagic hayır dediğin gibi kerneli olusturdum grub ta fakat o kernelden başladığımda x bembeyaz açılıyor ve düzelmiyor. eski kerndelde ise sorunsuz açıyorum.
Herşeye Rağmen...

erginemr

Demek ki kernel yüklüymüş, sadece ekran kartı sürücülerini (marka ve modeli, ve nasıl yüklediğiniz bilgisi?) yeni kernel için tekrar yüklemek gerekiyor...

Contempt

envy ile kurmustum ati x radeon 1550 marka.  yeni kerneli açtığımda ekran bembeyaz nasıl bir işlem yapabılırım ki hiç bir sey belli olmuyor ? Eeski kernelden bu işlemi yapabilmem münkünmü?
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

Ctrl+Alt+F1 ile konsola düşüp ne kurduysan yine onu kurabilirsin, modüller oluşsa yeter sanırım aslında.

erginemr

Aslında eski kernelin ayarlarını da bozmaktan korkuyorum ama.. ne demişler, yumurta kırmadan omlet yapamazsın.

Bembeyaz ekrandan kurtulmak için Ctrl+Alt+F1-6 ile sanal terminallerden birine geçmeyi deneyin. Sonra "sudo /etc/init.d/gdm stop" ile X ekranını devre dışı bırakın.

Envy'nin konsolda da kurulum modu vardı, forumda bilgisi olmalı, "sudo envyng -t" gibi bir şey sanırım. Bu şekilde ATI ekran kartı sürücüsünü yeni çekirdek için derleyin.

En son bilgisayarı yeniden başlatın.

(Not: Bu işlem yeni çekirdek aktifken yapılmalı.)

Contempt

Herşeye Rağmen...

Contempt

contempt@ubuntu:~$ uname -r
2.6.24-19-generic

arkadaşlar teşekkür ederim suan yeni kernelimden yazıyorum ama bu sefer ses sürücülerim de sorun çıktı pc de ses yok ses sürücülerü bulunamadı diye hata aldım.
Herşeye Rağmen...

heartsmagic

O zaman synaptici açıp bu kernele ait modülleri kurmayı dene. Ses kartı sürücülerini de onlardan biri sağlıyordur belki, örneğin backports falan.