Linux İle Uyumlu Taşınabilir Harddisk

Başlatan acer, 26 Eylül 2011 - 20:29:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

acer

Taşınabilir harddisk almak istiyorum. Şu iki ürün arasında kaldım.
1.) http://www.bimeks.com.tr/urun/116846/verbatim-1-tb-2-5-usb-3-0-53018-.aspx adresindeki taşınabilir harddiski almak istiyorum lakin linux ile uyumlu mu değil mi beilemiyorum; işletim sistemi uyumu açıklamasında windows ailesi yazıyor. Acaba elinde bu harddisk sahip olup linux altında sorunsuz kullanan var mı? Ya da ben bunu alırsam linux altında sorunsuz kullana bilir miyim? Eğer sorunlar olursa ne tür sorunlar olur? Şuana kadar ubuntuya hangi usb depolama birimini taktıysam hemen tanıdı. Acaba bunu da tanır mı?
2.)http://www.bimeks.com.tr/urun/119018/verbatim-500-gb-ext-2-5-gumus-3-0-usb-53021-.aspx yukardaki aletin linux altında sorun çıkarması durumunda bunu almak istiyorum işletim isstemi uyumu açıklamasında linux ailesi yazıyor. Yani sorun çıkarmayacak gibi görünüyor. Bu aleti tavsiye eder misiniz?

özgürubuntu

Iomega almayın, Linux'ta sürekli sorun çıkarıyor, keşke zamanında ben de buna dikkat edip alsaydım harici diskimi, şimdi 500 GB'lık hardisk başıma bela oldu

karizmaxi

Sorun çıkarmaz sadece içinde otomatik yedekleme programı falan oluyo o çalışmaz. Ben seagate harici disk aldım windows altında çalışan bi yedekleme programı vardı bilgisayardaki değişiklikleri otomatik  takip ediyordu, bir tek onu kullanamadım zaten lazımda değildi bana program gereksiz yer kaplıyordu aldığımda ilk iş bi biçimlendirdim oldu bitti hatta şu anda NTFS olarak kullanıyorum bu şekil sorun yok rahatça alabilirsin diye düşünüyorm :)
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

acer

@özgürubuntu ve @karizmaxi cevaplarınız için teşekkür ederim.

karizmaxi

aurora

Fiyatlar yüksek geldi bana, Vatan bilgisayarda daha ucuza aynı diskleri bulmak mümkündür sanırım.
Ubuntu
http://www.vatanbilgisayar.com/Harici%20Harddisk/seagate-st907504exd101-rk-2.5-750gb-expansion-usb-2.0-tasinabilir-disk/productdetails.aspx?I_ID=43212
Ben bunu kullanıyorum, gayet iyi diyebilirim. Biraz ses yapıyor o ayrı tabi.
Mint
http://www.vatanbilgisayar.com/Harici%20Harddisk/wd-wdbpck0010bbk-eesn-2,5-1tb-elements-se-usb3.0--usb2.0-tasinabilir-disk/productdetails.aspx?I_ID=56324
Bunu alacaktım ama aldığım zamanki fiyatı yüksek geldi. Yine de ilk tercihimdi, zaten aldığım diski de WD olmadığı için almaya gittiğimde aldım.
Debian
Şöyle bir model de var, fakat WD'ler Seagate'den daha küçük boyutta ama kasa bakımından seagate daha kaliteli gibi.

Düzeltme: Senin bağlantısını verdiğin diskler usb 3.0'mış, gözümden kaçmış. Benim söylediklerim 3.0 değil.
Ek:
Alıntı yapılan: if - 27 Eylül 2011 - 23:36:25
Sizlerde araya bir iki dağıtım ismi geçin bari:)
Yönetimden gelen istek üzerine iletime ek yapıyorum.
Bkz: Ubuntu, Mint, Debian;D

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: aurora - 26 Eylül 2011 - 21:38:31
Fiyatlar yüksek geldi bana, Vatan bilgisayarda daha ucuza aynı diskleri bulmak mümkündür sanırım.

exa bilgisayara da bakın.bilgisayar parçalarında işlemci,ekran kartı,yazıcı,rem,modem vs de sürekli daha ucuz olur.taksit tapılamazsa %5 indirim var,hepsiburada da fiyatlar uygun olabiliyor.

sabit disk alımı için;bilindik markalar tercih edilebilir.bilinmedik markalar donanımsal olarak da problemli oluyor. western dijital in bir modeli de bozuluyordu üretim hatası sanırım.benim tanıdığım ne kadar kişi o markadan aldıysa bir gün bozuldu(3ay içinde) ben maxtor aldım.hala üretiliyormu bilmiyorum ama gayet güzel.maxtor eskiden beridir iyi diskler yapıyor

heartsmagic

Dağıtım tavsiyeleri başlığındayız :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aurora

heartsmagic

karizmaxi

Alıntı YapLinux İle Uyumlu Taşınabilir Harddisk
« Yanıtla #47 : Eylül 26, 2011, 20:29:18 »
Alıntı
Taşınabilir harddisk almak istiyorum. Şu iki ürün arasında kaldım.
1.) http://www.bimeks.com.tr/urun/116846/verbatim-1-tb-2-5-usb-3-0-53018-.aspx adresindeki taşınabilir harddiski almak istiyorum lakin linux ile uyumlu mu değil mi beilemiyorum; işletim sistemi uyumu açıklamasında windows ailesi yazıyor. Acaba elinde bu harddisk sahip olup linux altında sorunsuz kullanan var mı? Ya da ben bunu alırsam linux altında sorunsuz kullana bilir miyim? Eğer sorunlar olursa ne tür sorunlar olur? Şuana kadar ubuntuya hangi usb depolama birimini taktıysam hemen tanıdı. Acaba bunu da tanır mı?
2.)http://www.bimeks.com.tr/urun/119018/verbatim-500-gb-ext-2-5-gumus-3-0-usb-53021-.aspx yukardaki aletin linux altında sorun çıkarması durumunda bunu almak istiyorum işletim isstemi uyumu açıklamasında linux ailesi yazıyor. Yani sorun çıkarmayacak gibi görünüyor. Bu aleti tavsiye eder misiniz?
Görüldüğü üzre konu açılırken "Linux İle Uyumlu Taşınabilir Harddisk" olarak açılmış ama sonradan bu konuyla birleştirilmiş :)

Rbbt

Evet dün gece bu konu ayrı idi, biri birleştirmiş demek (:
What happens when I become main source of a pain!!!

if

"Linux İle Uyumlu Taşınabilir Harddisk" yazısını görünce ikinci defa düşünmedim taşıdım. Sizlerde araya bir iki dağıtım ismi geçin bari:)

kalkan1973

Ben seagate  harddisk ile kızak alıp kendim taşınabilir harddisk yaptım. Çok ucuza maloldu. Ama şu bir gerçek az da olsa ses yapıyor. Bir de kasanın arkasındaki USB lere takınca çok daha hızlı veri transferi oluyor. Yalnız üzerine Linux da kursam Windows da kursam biraz yavaş çalışıyor sanki.  Bu diskte en hızlı çalışan sistem Debian bana göre. Arada bir açılırken diski kontrol ediyor. Bozuk sektör de  var galiba.
Evde İşte her yerde Linux

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

aurora

heartsmagic

Böl, parçala, taşı, .. zor :P
Dağıtım ismi sıkıştırmak daha kolay.

(Halının altına süpürme taktiği :D )

if

Ayıbımı yüzüme vurmayın bari:)

Dağıtım tavsiyeleri bölümümüzü görmemiştim. Şİmdi konu olması gerektiği yerde:)

acer

Acemilik bende konuyu yanlış yere ben açmışım, araya debian, ubuntu diye de yazmamışım; lakin niye yazayım ki ben hiç bir şey anlamadım :)