[Çözüldü]11.04 ve Gnome 3

Başlatan gravis, 24 Eylül 2011 - 00:16:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gravis

Herkese merhaba saygıdeğer arkadaşlar, dün akşam masaüstü bilgisayarımı 11.04 ten 11.10 a yükselttim ancak inanılmaz derecede çakışma ve hata mesajları almaya başladım, bugün 11.04 e temiz kurulum yaptım şu ana kadar her şey çok iyi. Unity kullanmıyorum çünkü hiç haz etmedim ilk gününden bu yana bu nedenle uzun süredir aklımda olan Gnome 3 ü yükledim, ccsm den unity i devredışı bırakıp yeniden başlattım ve şu anda hiç bir pencere araç çubuğu vs. yok ekran görüntüm var sadece, tüm işlemlerimi terminalden yapıyorum acaba nasıl Gnome 3 ü aktif hale getirebilirim ? tekrar yüklemek sorunumu çözer mi ?

BayboraKaan

ccsm'den Unity eklentisini kapatarak Gnome calistiramasin. Acilis ekranindan Ubuntu Klassik secenegini secmen yeterli olacaktir. Tabi ki Gnome 3 degil Gnome 2 devreye girecektir.

Ila ki Gnome3 dersen forumda kaynak kod ile Natty icin Gnome3 kurulumu mevcuttur. Arama yaparak ulasabilirsin.

gravis

peki synaptic den unity ile ilgili her şeyi kaldırsam ardından gnome 3 ü yeniden kursam, sitedeki ilgili başlıkları inceledim bende aynı şekilde yaptım ama işler yolunda gitmedi malesef :(

decent

İsmini tam hatırlamıyorum; gnome-common-games gibi bir paket arıza çıkartıyordu.
O paketi kaldırın.

sudo apt-get -f install
sudo apt-get update
sudo apt-get install gnome-shell

Çıktılarını aktarırsanız çözüme yardımcı olabilir.

Ayrıca
Bir dock yazılımı (AWN, Adeskbar vs.) yükleyip başlangıçta çalışmasını sağlarsanız, her defasında uçbirime gitmeye gerek kalmaz.

BayboraKaan

Dedigim gibi 11.04 ve Gnome3 sancili olabilir forumda bir cok kisi denedi, bazilarinin sisteminde calisti, bazilarininkine de calismadi. Dedigim gibi acilista Ubuntu Klassik secerek eski tanidigimiz masaüstüne ulasabilir ya da yeni cikmis olan 11.10 Beta2 sifir kurulum yaparak Gnome3'ü kullanabilirsiniz. Kaldi ki 11.10'da bile halen sorun yasayan arkadaslar bulunmakta.

gravis

gnome-common-games paketini kaldırdım ancak tahmin ettiğim üzere herhangi bir değişiklik olmadı, bunun üzerine sudo apt-get install gnome-shell  dediğimde ve sudo apt-get install gnome-shell --fix-missing dediğimde193.140.100.100 bağlantı zaman aşımı hatası alıyorum, bu aralar sizde yaşıyormusunuz zaman aşımı durumunu ?

decent

11.04 sistemlerimde şu anda gnome-shell yüklü değil, yüklemek de istemem.
Onun için zaman aşımı konusunu görmem imkansız.

Tam manası ile Gnome 3 / Gnome-shell kullanmak isterseniz 11.10 final sürümü tavsiye ederim.

gravis

11.10 A3 ve B2 deneyimlerimden sonra Finali beklemekten başka çarem kalmadı. Peki Gnome2 ye nasıl dönüş yapabilirim terminal aracılığı ile?

decent

En sağlıklısı yeniden yüklemenizdir.

Forumda arama yaparak Gnome 3 temizliği yapabilirsiniz.

Yollardan bir tanesi http://www.techdrivein.com/2011/05/do-not-install-gnome-shell-in-ubuntu.html

Ardından,
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get --reinstall install ubuntu-desktop unity

Beta sürüm yüklemenizde sakınca yoksa Beta 2 yi kesinlikle öneririm.

gravis

Yazılım kaynaklarımı değiştirerek internetteki anlatımları yeniden denediğimde hiçbir sorun olmaksızın 11.04 üzerinde Gnome 3 kullanmaktayım sevgiler saygılar :) sanırım TR sunucularında bi sıkıntı var... Sistemimde önceden yüklü paketler ile çok çakışma yaptığı için B2 yi denemeyi şimdilik düşünmüyorum Final sürümü ile terfi edeceğim gibi gözüküyor yardımlarınız için teşekkür ederim.

aurora

Alıntı yapılan: gravis - 25 Eylül 2011 - 02:01:49
Yazılım kaynaklarımı değiştirerek internetteki anlatımları yeniden denediğimde hiçbir sorun olmaksızın 11.04 üzerinde Gnome 3 kullanmaktayım sevgiler saygılar :) sanırım TR sunucularında bi sıkıntı var... Sistemimde önceden yüklü paketler ile çok çakışma yaptığı için B2 yi denemeyi şimdilik düşünmüyorum Final sürümü ile terfi edeceğim gibi gözüküyor yardımlarınız için teşekkür ederim.

Kısa bir gezinti yapıp video çekebilir misiniz?

decent

@gravis,
Gnome 3 konusu sunucu kaynaklı çözüldü ise konu başlığına [Çözüldü] ekleyiniz.

@aurora,
Video hazırlandığında videolar başlığında yayınlanabilir.

gravis

@Decent Konuyu güncelliyorum. Son bir soru Etkinlikler ( Activities ) yazısını başka bir yazı ile belki bir görüntü ile değiştirme konusunda fikri olan var mı?

@aurora eğer şansım olursa en kısa zamanda bir video çekip eklemeyi isterim. bu arada Gnome 3  üzerinde zahmetsiz olarak verimli bir test sürüşü yapmanı öneririm, bunun için sana şu link ile yardımcı olayım: http://gnome3.org/tryit.html şahsen ben denedikten sonra vuruldum gnome 3 e  - her ne kadar pek çok insan beğenmese de - inanılmaz derece kullanışlı olmuş bence :)