Ubuntu 11.10 Beta 2 Yayınlandı

Başlatan decent, 23 Eylül 2011 - 01:31:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

Ubuntu 11.10 (Oneiric Ocelot) final öncesindeki son geliştirme sürümü olan Beta 2 yayınlandı.

Neler Yeni ?
* Linux kernel 3.0.4,
* Yeni yayınlanan GNOME 3.2 RC (sürüm 3.1.92) masaüstü ortamı,
* LibreOffice 3.4.3,
* Mozilla Firefox 7.0 Beta 6,
* Mozilla Thunderbird 7.0 Beta 3.
* Unity ve Compiz paketlerinde çok sayıda hata giderildi yeni özellikler eklendi.
* LightDM giderilen hataları ve yeni eklenen özellikleri ile daha kullanışlı ve şık görünüme sahip

Neler kaldırıldı ?
* PiTiVi video düzenleyici,
* Synaptic Paket yöneticisi,

Final sürüme 20 gün kala son geliştirme adımı olan Beta 2 ' yi
indirmek isterseniz aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz...

>> http://cdimage.ubuntu.com/releases/oneiric/beta-2/
>> http://releases.ubuntu.com/oneiric/
>> http://www.mirrorservice.org/

hasanaa

beta 1 den yükseltme yapmak için update-manager -d çalıştırıp ordaki güncellemeleri yapmamız yeterli mi?
Dropbox referansım

heartsmagic

Halihazırda Beta1 kurulysa o komuta gerek yok, normal güncellemeleri alman seni Beta2'ye taşır. Söylediğin şey alt sürümlerden üst sürümlere geçmek için kullanılır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasanaa

normal güncellemeleri aldığıma göre artık beta2 yi kullanıyorum demektir.. :) Teşekkürler @heartsmagic
Dropbox referansım

BayboraKaan

Güzel haber, paylasim icin tesekkür ederim @Decent

aurora

Ben mi yanlış gördüm yoksa 11.10 çok mu hızlı? :) Çalışan cd ile denedim. İlk defa 11.10'a göz attım. Görsellik bakımından 11.04'e göre oldukça güzel. Ayrıca 11.04'de yaşadığım ve bazı kodlarla çözdüğüm fn+ tuşları 11.10'da ön tanımlı olarak sorunsuz çalışıyor. Şaşırmadım değil. :) Henüz Optimus konusunda bir şey denemedim fakat sanırım sorunsuz çalışacaktır. Deneyenler varsa ilgili konuya bildirim yaparlarsa çok iyi olur.

Konu: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29186.msg350873#msg350873

Ubuntu Tweak ve Elan imleçsürer sürücüsünü yükledim fakat Compiz'i yükledikten sonra açılışta hata aldım (çalışan cd ile). Sanırım sistemi yükleyince böyle bir sorun olmayacak. Bana Unity'i sevdirecek sürüm bu sanırım. Final sürümünü bekliyorum. :)

decent

@aurora,
Söylediğin gibi neredeyse sorunsuz bir sistem.

Compiz konusunda sıkıntılar (çok az olsa da) var.

aurora

Alıntı yapılan: decent - 23 Eylül 2011 - 05:59:10

Hatalıysam düzeltin, sanırım Compiz Unity ile birlikte Gnome'daki kadar kararlı çalışmıyor. Ubuntu cephesi, Unity için Compiz benzeri bir yönetici yapıyor olmasın sakın? Bu tarz bir habere rastlamadım fakat ''belki'' ihtimali beni düşündürmüyor değil.
Siz ne dersiniz?

kanzakande

Synaptic Beta2 ile yok oldu. Gnome Shell'de öyle.

Bugün gelen güncellemeler ile Gnome Shell düzeldi, Gnome Klasik eklendi, Synaptic halâ yok.

KemalALKIN

Ubuntu İle Kubuntu 11.10 Beta 2 Çıktı!

Evet arkadaşlar hayırlı olsun, sonunda çıkmış ama malesef 10 saat önce çıkmış şimdi gördüm. Saat farkından galiba.

Ubuntu için;
https://wiki.ubuntu.com/OneiricOcelot/TechnicalOverview/Beta2

Kubuntu için;
https://wiki.kubuntu.org/OneiricOcelot/Beta2/Kubuntu

Hayırlı olsun. Deneyenler yorum ve görüntü eklerlerse fikrimiz olur.
www.tckemal.ist

decent

İlave bağlantılar ilk iletiye eklendi.

Alıntı yapılan: aurora - 23 Eylül 2011 - 07:14:48
Alıntı yapılan: decent - 23 Eylül 2011 - 05:59:10

Hatalıysam düzeltin, sanırım Compiz Unity ile birlikte Gnome'daki kadar kararlı çalışmıyor. Ubuntu cephesi, Unity için Compiz benzeri bir yönetici yapıyor olmasın sakın? Bu tarz bir habere rastlamadım fakat ''belki'' ihtimali beni düşündürmüyor değil.
Siz ne dersiniz?

Final gelmeden buna tam olarak yanıt vermek zor.

Alıntı yapılan: kanzakande - 23 Eylül 2011 - 08:18:08

Bugün gelen güncellemeler ile gnome-tweak-tool paketi de kaldırıldı.
Gnome-shell bağımlılığı var diyerek yüklenmiyor.
Tema ve simge değiştirebilmek için yeni bir araç gelebilir.

if

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 23 Eylül 2011 - 11:53:58
Ubuntu İle Kubuntu 11.10 Beta 2 Çıktı!

Evet arkadaşlar hayırlı olsun, sonunda çıkmış ama malesef 10 saat önce çıkmış şimdi gördüm. Saat farkından galiba.

Ubuntu için;
https://wiki.ubuntu.com/OneiricOcelot/TechnicalOverview/Beta2

Kubuntu için;
https://wiki.kubuntu.org/OneiricOcelot/Beta2/Kubuntu

Hayırlı olsun. Deneyenler yorum ve görüntü eklerlerse fikrimiz olur.

@KemalALKIN, hâli hazırda bir konumuz var olduğu için açtığınız konuyu eski konu ile birleştirdim.

Contempt

Beta 2 yi deneyenler arasındayım gerçekten çok beğendim.
Uzun zamandır ubuntuone denemiyordum baya gelişme olmuş. Empathy , Gwibber , Thunderbird  3 lüsü güzel seçim ve bildirimler çok iyi.

Beta 1 de otomatik olarak yüklenen HP yazıcım bu sefer sorun çıkardı :)

Onun dışında test etmeye devam güzel bir sürüm bizi bekliyor.

Herşeye Rağmen...

syagdiran

Font ayarlarını değiştirmek için ne yapacağız?  Advanced Setting yüklenmiyor.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: kanzakande - 23 Eylül 2011 - 08:18:08

Evet ve tekrar kurmak istediğimizde hata veriyor, kurmuyor.. PiTiVi henüz kalkmış değil bende, Bir de Unity 3D ekran kartımdan dolayı işkenceye dönüştü.. Unity 2D ile idare ediyorum şimdilik

decent

@özgürubuntu,
Son güncellemeleri aldıysan PiTiVi olmaması gerek

özgürubuntu

@decent, Pitivi duruyor üstad. Menüden de kontrol ettim.

~$ sudo apt-get upgrade
[sudo] password for vet:
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
The following packages have been kept back:
  pitivi
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 1 not upgraded.

KemalALKIN

Beyler ne tür farklar var? 11.04 sürümüne göre gözle görülen farkları söyler misniz? İnşallah stabil olursa Kubuntu ile beraber kullanmayı planlamaktayım. (Kubuntu ile denemiştim kubuntu stabil değildi). Şahsen 11.04 sürümleri beni memnun etmedi. Çokta heveslenmiştim. Nvidia panelden bir ayarı değişince ne olduğunu hatırlamıyorum emülatörde klavye işlemiyordu. Birde Nvidia panelden çözünürlük ayarım başka bir tam ekran yazılımda sıfırlanıyordu bu çok sinir bozucuydu. Pardus'te denediğimde böyle olmamıştı galiba onda ayarlarda yönetici olarak ayar verildiğinden geri sıfırlamıyordu gözlemlediğim.
www.tckemal.ist

decent

Alıntı yapılan: syagdiran - 23 Eylül 2011 - 12:18:26
Font ayarlarını değiştirmek için ne yapacağız?  Advanced Setting yüklenmiyor.

Yazıtiplerini istediğimiz şekilde tam olarak değiştiremesek de  gnome-tweak-tool alternatifi var :)

sudo apt-get install lxappearance

Çalıştırmak için Alt+F2 ile
lxappearance

Ekran görüntüsü:

[eklenti yönetici tarafından silindi]

karizmaxi

Compiz ayarı yapamıyorum nasıl olcak bu işler 11.10 ile eziyet olmuş ya bu composite işleri yardım lütfen
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

syagdiran

Alıntı Yapdecent
Bu program da işe yaramadı. Nedense hiçbir değişiklik yapamıyorum. İstediğim sadece en azından fontların punto değerlerini düşürmek. Puntoları düşürmenin bir yolu yok mu acaba?

decent

@karizmaxi,
Compiz ile ilgili sorun tam olarak nedir ?
Ekran görüntüsü ya da uçbirim çıktıları ile compiz bölümünde sorunu yazabilirsiniz.

@syagdiran,

:Dediğim gibi yazıtipi için alışageldiğimiz şekilde değişiklik yapılmıyor, fakat resimdeki işaretli alana tıklarsanız alttaki yazıtipi penceresi geliyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Arkadaşlar, 11.10 için henüz ince yardımlar talep etmeyin, kendisi daha beta aşamasında. Sorunların çözümü bizim elimizde bile olmayabilir, güncellemelerle çözülür vs.

gnome-tweak-tool bende duruyor şu anda, çalışıyor da. Ne hikmetse gnome-shell de duruyor, hiç kullandığım söylenemez orası ayrı.

Compiz yerine başka bir şey gelmez kararlı sürümde, hatta başka bir şey bir sonraki sürümde de gelmeyebilir. Zira Unity Compiz'e eklenti gibi geliştirilmekte, sistemi büyük oranda değiştirmezlerse bu şekilde devam edecektir. Tabi ileride Compiz ile çok daha iyi bütünleşen, çok daha kararlı çalışan bir Unity olacağını umuyorum. Şu an bile ufak tefek sorunları mevcut.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

karizmaxi

compiz setting meneger ve compiz icon kurdum ayarları değiştiriyorum ama hiç birşey değişmiyor unity paneli şeffaf yaptım olmadı sallanan pencereleri aktif ettim olmadı birde compiz icon ile yeniden başlatayım compizi dedim oda panelde görünmedi Alt+F2 İle compiz dedim etkilenmedi yine compiz -replace komutu verdim onada tepki vermedi
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

syagdiran

Alıntı Yap
:Dediğim gibi yazıtipi için alışageldiğimiz şekilde değişiklik yapılmıyor, fakat resimdeki işaretli alana tıklarsanız alttaki yazıtipi penceresi geliyor.
Resimde görünen uygulamayı yapıyorum. Uygula diyorum. Sadece programın içindeki yazılar değişiyor. Başka birşey değişmiyor. Programı Uçbirimden tekrar açtığımda önceki varsayılan değerler çıkıyor karşıma. Yani hiçbir değişiklik yapamıyorum.