Ev yapımı Dizüstü soğutucusu

Başlatan nasilolcekbuisler, 22 Eylül 2011 - 18:13:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nasilolcekbuisler

merhaba

ev yapımı dizüstü soğutucu yaptım.ona fan koymayı düşünüyorum.tam fan deliğinin altına 80mm kasa fanı koyacağım.fanı usb ile çalıştıracağım.ama!fan 12v ile çalışıyor dizüstü usbler 5v .bu fanın tam performansla çalışmayacağın anlamına mı geliyor?adaptör kullanmadan bunu nasıl düzeltebilirim.birde fan içeriden dışarıya hava atıyor.ben dışarıdan içeriye doğru hava alacak şekilde bunu nasıl döndürebilirim :D

aurora

Adaptör kullanmadan bu sorunu çözmenin yolu daha küçük fan kullanmaktır. :) Fan usb ile beslendiğinde pek bir işe yaramayacak. Bence daha küçük bir tane alın. Dışarıdan içeriye atma olayı da yine usb ile alakalı, normal prizlerde yüklerin prize girişini değiştirince (+ ve -) tam tersi dönüş sağlanıyor diye hatırlıyorum. Fakat ben bunu usb ile yapamadım. Bu yüzden fanı ters çevirmek bir çözüm olabilir. :)

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: aurora - 22 Eylül 2011 - 22:23:29
Adaptör kullanmadan bu sorunu çözmenin yolu daha küçük fan kullanmaktır. :) Fan usb ile beslendiğinde pek bir işe yaramayacak. Bence daha küçük bir tane alın. Dışarıdan içeriye atma olayı da yine usb ile alakalı, normal prizlerde yüklerin prize girişini değiştirince (+ ve -) tam tersi dönüş sağlanıyor diye hatırlıyorum. Fakat ben bunu usb ile yapamadım. Bu yüzden fanı ters çevirmek bir çözüm olabilir. :)

Xilence 80mm Kasa Fanı Kırmızı COO-XPF80.R  aldım hepsiburada dan.fanı ters çevirmek benimde aklıma geldi de bilye falan varsa dönen yatakda bozulmazmı acaba :D ben bozulur diye düşünüp vazgeçtim.ayrıca 5v lik fan baktım ama bulamadım nette.onlarında gürültüsü harıltısı çok oluyormuş.

of yaa tesla ölmeseydi keşke :) fiş miş uğraşmayacaktık ve güzel.şimdi heryer kablo sırf şu kablo hikayesi yüzünden adaptör istemiyorum :-\

empax

Google: 5v to 12v for laptop
aratinca devre semalari cikiyor. Beni asar derseniz hazir satilan var midir arastirmak gerekir.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

canosayan

bilyaları düşünüyorsanız mantıksız geldi. çünkü kasa fanı dediğinize göre &90 zaten dik duracağı şekilde tasarlanmıştır.

evde benzer bir şey yapmıştım. adaptör kullanmanız en kesin çözüm bence. hani ben kendi bilgisayarımın usb çıkışına el yapmı bir şey bağlamamayı tercih ederim.
Chmod bizim işimiz.

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: canosayan - 23 Eylül 2011 - 16:30:59
bilyaları düşünüyorsanız mantıksız geldi. çünkü kasa fanı dediğinize göre &90 zaten dik duracağı şekilde tasarlanmıştır.

evde benzer bir şey yapmıştım. adaptör kullanmanız en kesin çözüm bence. hani ben kendi bilgisayarımın usb çıkışına el yapmı bir şey bağlamamayı tercih ederim.

kasada gürültü yapan güç kaynağı fanını kestim pense ile uçlarını açtım.dslr usb kablosu vardı fazladan onuda kestim taktım gayet iyi çalışıyor.yazın vantilatör bile yapılabilir ondan :D

klbecit

Kasadaki fanında beslemesinin 12 volt olması gerekir diye düşünüyorum. (daha önce ölçmedim bu bir düşünce) Ancak şunu söyleyebilirim. 12 volt besleme isteyen bir fanı 5 volt ile çalıştırırsınız. İlk görünen performans düşüşü olacaktır. Bu durumda akıma normalden fazla ihtiyaç duyabilir.  Kısa süreli kullanımlarda sorun olmayabilir ama uzun kullanımlarda anakartı yakabilirsin.

Bu yüzden @empax ın dediği gibi yapıp bir devre yapman ya da hazır alman işini sağlama alacaktır. Eğer devre yapma konusunda tecrüben yoksa hazır alma yollarını tercih etmende fayda vardır...

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: klbecit - 25 Eylül 2011 - 00:24:09
Kasadaki fanında beslemesinin 12 volt olması gerekir diye düşünüyorum. (daha önce ölçmedim bu bir düşünce) Ancak şunu söyleyebilirim. 12 volt besleme isteyen bir fanı 5 volt ile çalıştırırsınız. İlk görünen performans düşüşü olacaktır. Bu durumda akıma normalden fazla ihtiyaç duyabilir.  Kısa süreli kullanımlarda sorun olmayabilir ama uzun kullanımlarda anakartı yakabilirsin.

Bu yüzden @empax ın dediği gibi yapıp bir devre yapman ya da hazır alman işini sağlama alacaktır. Eğer devre yapma konusunda tecrüben yoksa hazır alma yollarını tercih etmende fayda vardır...

dizüstü bilgisayarın mı anakartı yanar diyorsunuz?neden yansın?piyasada satılanlarıda inceledim.yine usb den elektirik alan modeller,kullanıcılar 20 cm lik fanı çalıştırmak için 5v nin çok yetersiz kaldığından bahsetmişler çalışsada çalışmasa da bir şey değişmiyor demişler.kesip kullandığım fan feel in güçkaynağı fanı.kullananlar bilir basıl böğürdüğünü :) 5v normal fan gürültüsünde çalışmasını sağladı ama bir adaptör ile fan sayısını artırmayı da düşünüyorum.

klbecit

Ben ihtimallerden bahsettim zaten. Ancak daha önce 12 volt ile çalışması gereken bir pic programlama kartını 5 volt ile çalıştımıştım. Bir süre çalıştıktan sonra anakartı yakmama neden olmuştu:) yani tecrübelerimden bahsettim :)

Adaptör kullanman daha iyi olacaktır kuşkusuz. Çünkü sürekli bir enerji aktarımı yapacaksın anakart üzerinden. Farklı bir besleme ile bu işi yapmanın uzun vadede(!) daha sağlıklı olacağını düşünüyorum...

furkankalkan

AnyVolt Mini denilen bişi varmış onla olabilir. Ama benim yapmak istediğim olay pcdeki hdd cpu veya gpu sıcaklığı değerlerine bakarak hızını ayarlaması :)
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: dewilman - 25 Eylül 2011 - 21:28:27
AnyVolt Mini denilen bişi varmış onla olabilir. Ama benim yapmak istediğim olay pcdeki hdd cpu veya gpu sıcaklığı değerlerine bakarak hızını ayarlaması :)

ooo :D bill gates in oğlu can ıtın aramıza hoş geldin :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Eylül 2011 - 12:05:56

Alıntı yapılan: klbecit - 25 Eylül 2011 - 21:04:20
Ben ihtimallerden bahsettim zaten. Ancak daha önce 12 volt ile çalışması gereken bir pic programlama kartını 5 volt ile çalıştımıştım. Bir süre çalıştıktan sonra anakartı yakmama neden olmuştu:) yani tecrübelerimden bahsettim :)

Adaptör kullanman daha iyi olacaktır kuşkusuz. Çünkü sürekli bir enerji aktarımı yapacaksın anakart üzerinden. Farklı bir besleme ile bu işi yapmanın uzun vadede(!) daha sağlıklı olacağını düşünüyorum...

kasadan söktüğüm fan 5v de gayet iyi çalışıyor ama yeni aldığım fan ın kendine hayrı yok :D mecbur adaptör e döneceğim tasarımıda değiştireceğim :)

if

Amaca ulaşıldığı için konuyu kilitliyorum.