Linux Masasi da kapaniyor!

Başlatan FUBU, 02 Temmuz 2008 - 10:06:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FUBU

Sevdigim, takip ettigim bir siteydi. Kapanma karari sitede duyuruldu. linuxmasasi.com kapaniyor. Sebebini bilen var mi?

aynshtein

Site yöneticilerinden Caner Bulut'un mesajı şu şekilde:

Alıntı YapArkadaslar merhaba
linuxmasasi.com toplulugu hic bir zaman olamadik, gruba giren arkadaslar belirli yada belirsiz sebepler ile ayrildilar, kimseye kirgin yada gucenmis degiliz. Bu sitenin tum guncellemesini ve guncel haberleri 1.5 yildir tek basima ben yapiyorum aslinda linuxmasasi = Caner Bulut. Ama bu paylasim ortami bu siteyi TRTye kadar cikardi Turkiye'de sizlerle birlikte bir ilk yaptik. Burda amac kendimi ovmek degildir. Bir linuxcu herseyi yapar, her zaman dik durun cunku damarlarimizdaki asil kan cok guclu.

Saygilarimla
Caner.
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

DeFacto

Üzücü bir haber :-/ Ama son cümle ile sanki yeni bir "masa" kurulur gibime geliyor :)

FUBU

Alıntı YapÜzücü bir haber :-/ Ama son cümle ile sanki yeni bir "masa" kurulur gibime geliyor

valla bana da caner in mesajından sonra başka masa kurulmaz gibime geliyor.  :)
herşeyi tek başıma yapıyorum, bıktım usandım, bu siteyi de kapatıyorum diyor.
ama umarım yanılan ben olurum..

heartsmagic

Ne olursa olsun (ister bir kişi, ister topluluk) bir Linux projesinin sonlanması çok üzücü. Umarım yeni filizler sökün eder.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aynshtein

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Temmuz 2008 - 22:19:19
Ne olursa olsun (ister bir kişi, ister topluluk) bir Linux projesinin sonlanması çok üzücü. Umarım yeni filizler sökün eder.

Yeteri kadar destek verilmeyen her proje çöpe gitmeye mahkumdur... Ülkemizde pek çok şeye gereği kadar değer verilmediği gibi, lisanssız, korsan Windows işletim sistemi kullananlar durumdan en ufak bir rahatsızlık duymadığından Linux işletim sistemlerine gereken değer verilemiyor.

ABD'ye bağımlı politikaları takip ettiğimiz sürece, devlet kurumları Microsoft'un 3-5 kuruşluk hibelerine eyvallah demeye devam ettiği sürece daha pek çok Linux projesinin gümbürtüye gidişini duyup öğreneceğiz...

heartsmagic

Alıntı yapılan: aynshtein - 02 Temmuz 2008 - 22:46:08
ABD'ye bağımlı politikaları takip ettiğimiz sürece, devlet kurumları Microsoft'un 3-5 kuruşluk hibelerine eyvallah demeye devam ettiği sürece daha pek çok Linux projesinin gümbürtüye gidişini duyup öğreneceğiz...

Pardus uzaylı projesi mi?
Yorum güzel ancak biraz itidal lütfen. Bireyler olarak suçun büyük kısmı bizlerde ki aslında sen de cümle aranda bundan bahsetmişsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DeFacto

Devletin bilişim aleminde paralarını hibe etmediği tek alandır bence Pardus.. Onun dışındaki bütün Office programları olsun, işletim sistemleri olsun bulunduğum tüm devlet dairelerinde Microsoft'un himayesi boy gösteriyor. Fakat şöyle bir tezatlık var. İlk ve ortaöğretim okullarındaki internet odalarının gelişimine destek veren Tübitak nedense bu odalarda winzort tekelini sürdürüyor. Pardus'u kimin geliştirdiğini zaten biliyoruz diye değinmedim.

aynshtein

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Temmuz 2008 - 22:49:09
Alıntı yapılan: aynshtein - 02 Temmuz 2008 - 22:46:08

Pardus uzaylı projesi mi?
Yorum güzel ancak biraz itidal lütfen. Bireyler olarak suçun büyük kısmı bizlerde ki aslında sen de cümle aranda bundan bahsetmişsin.

Pardus elbette ki uzaylı projesi değil. Aslına bakarsan, Türklerin bilişim dünyasına kazandırdığı en önemli katkıdır bence. Çünkü pek çok köklü dağıtımın yapamadığı şeyleri yapıyor ve bunu çok kısa bir zaman zarfında başardı. (Ubuntu'nun Pardus'un ağ yöneticisini kullanacağı haberlerini okumuştuk...)

Benim takıldığım nokta, Pardus'u destekleyen aynı devlet, kendi içerisinde Microsoft'un yayılmasına müsade ediyor. Bir ara, 2009 yılında tüm devlet dairelerinde Pardus kullanılacak söylentisi yayıldı ancak o da şimdilik fos çıkacak gibi görünüyor. Zira ortada Pardus'u kullanacak kişilere eğitim verecek bir eğitim programı yok.

Bu arada, sürekli Microsoft'u kötüleyip duruyoruz, ama bir yandan da Linux dünyasının bu kadar gelişmesindeki katkılarını gözardı etmeyelim lütfen. Yıllardır boyun eğdiğimiz Windows tekeli olmasaydı, yerel tabirle "sıtkımız sıyrılmasaydı" pek çoğumuzun Linux kullanmaya imkanı olmayacaktı... (Kim herşeyin tıkırında çalıştığı bir işletim sistemini değiştirmek isterdi??)

vs. vs.. konuyu uzattım. Kusura bakmayın. Şu şekilde özetleyeyim: Linux kullanın, kullandırın ama insanlara Microsoft'a karşı nefret duyguları aşılamayın. Kullandığınız işletim sisteminin sloganını hatırlayın: Linux; insanlık için...

FUBU

Caner Bulut blog açacakmış. "Belki isim aynı kalır" da diyor..
hadi bakalım..
bu arada yorum yapanlardan biri linuxmasasına alternatif iyi bir siteden bahsediyor ki bence de hoş bir site.
http://penguen-linux.net/

utferd

utferd.wordpress

eren

Üzüldüm, benzer bir site projemiz vardı ve 2 senelik yayından sonra bizde kapatmak zorunda kalmıştık, bu sebeple Caner'in duygularını çok iyi anlıyorum ve üzülüyorum.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

FUBU

Alıntı Yapbu arada yorum yapanlardan biri linuxmasasına alternatif iyi bir siteden bahsediyor ki bence de hoş bir site.
http://penguen-linux.net/

üff, bu site de uçmuş.
Alıntı YapThis domain name expired on Aug 13, 2008
Click here to renew it.
ama linux masası da kapanmıyormuş..