[Çözüldü] Firefox dil değiştirememe sorunu ?

Başlatan hicret, 18 Eylül 2011 - 13:35:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hicret

Selamün aleyküm arkadaşlar, desteklerinizden ötürü sonsuz teşekkürümü iletmeyi borç bilirim.
İlk defa ubuntuyu kullanıyorum, açıkcası biraz zorlandım daha az önce kurdum. Benim sorunum firefoxu türkçeye çevirememek oldu. Chrome türkçe olrak indirdim bunda soru yok ama mozilla lazım bana. edit>preferences>connets eki dili türkçe seçtim diğerlerini sildim , mozillayı kapa aç yaptım ama düzelmedi ?
Bir de uçbirimde sitedeki bazı işlemleri yapmaya kalktığımda şifre soruyor ve buna hiçbir sey yapamıyorum bunu sorunca yazı yazılmıyor uçbirime nerede hata yapıyorum? Uçbirimde control+v de işe yaramıyor. mozilla da alt tuşuna basınca Menu bar çıkardı ubuntuyu yükleyince alt tuşu bu işlevi yapamaz oldu.
ctrl+alt+q tuşları işe yaramıyor @ simgesini kopyala yapıştırla yapmak zorundayım, dil dosyası olarak kurulum sırasında türkçe q klavye seçmiştim, türkçe karakter olmayınca bunu kaldırıp ilk sırada yer alan türkçeyi seçtim, karakter halloldu ama bu sorun çözülmedi?
Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok sağolun :)

decent

A.S. @hicret, forumumuza hoşgeldin,
Öncelikle http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=142.0 bağlantısındaki başlıklara gözatmanızı öneririz.

Her sorun için uygun bölümlerdeki konulara bakabilirsiniz, açık konular altına yazabilirsiniz.
Konu yoksa uygun bölüm altına her bir sorun için ayrı konu açarak çözüm arayabilirsiniz.

Firefox sürümünü ve 32/64 bit sürümünü belirtirseniz hemen Türkçe yapabiliriz.

hicret

Verdiğiniz linkteki konuları şu an inceliyorum. Sürüm nereden bakılıyor bunda anlayamadım. Ubuntunun içinde otomatik yüklendi firefox ben kendim kurmadım ama daha sonradan ubuntu yazılım merkezinden kaldır ve kur yaptım. hata mı site kuralı bilmediğim için soruyorum şu an sitede arama yapamıyorum izniniz yoktur diyor bunun için bir şar mı var mesaj sayısı vb.gibi?  (windovs da 64 bit kullanıyordum)

decent

Uçbirimden şu iki çıktıyı buraya aktarabilir misin ?

uname -a

firefox --version

hicret

----------:~$ uname -a
Linux zczc 2.6.38-11-generic #48-Ubuntu SMP Fri Jul 29 19:02:55 UTC 2011 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
----------:~$ firefox --version
Mozilla Firefox 6.0.2
--------------:~$ failed to create drawable

decent

Firefox üzerinden aşağıdaki bağlantıya tıklayın ve kurulumu yapın.
http://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/6.0.2/linux-x86_64/xpi/tr.xpi

Adres satırına about:config yazarak açılan uzun listeden general.useragent.locale maddesini
çift tıklayıp en-US olan değeri tr-TR olarak değiştirin, tarayıcıyı yeniden başlatın..

hicret

Verdiğiniz linkteki eklentiyi yükleyince otomatik türkçe oldu anlattığınız işlemleri yapmadan, sanırsam daha gerek yoktur diye düşünüyorum devamını yapmaya?
Çok teşekkür ederim , Allah (c.c) razı olsun :)

decent

Evet gerek yok.
Hepimizden razı ve hoşnut olsun.

İlk iletiyi düzenleyip başlığı aşağıdaki gibi değiştirebilir misin ?

[Çözüldü] Firefox dil değiştirememe sorunu ?