harici fan mı; ram mi?

Başlatan lener49fi, 15 Eylül 2011 - 20:58:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lener49fi

Arkadaşlar selam.

Bilgisayarımı alalı 2 yıldan biraz fazla oluyor. Garantisi bitti.. Isınma sorunu baş gösteriyor; bu tabi sistem yükünden kaynaklanıyor. 2gb bir ram mi alsam yoksa harici fan mı alsam kararsız kaldım.. Yanılmıyorsam ram biraz daha pahalı olacaktır ama bu noktada aradaki fark sorun olmaz pek. Makinan yaşlanmış; ram alma soğutucu al, mı dersini yoksa, sen 2-3 sene daha kullanırsın bu makinayı, ram al; bir güzel temizlettir içini, bir iki ay sonra fan al mı dersiniz... (bir iki aya yine bilgisayarıma harcamak için param olacak. :P )

Bu iş neden daha önce aklıma gelmedi gerçekten kendime şaşıyorum.

Bilgisayarım, netbookların ilk nesline ait: Lenova S-10

empax

5 seneleik laptop kullaniyorum. Cift cekirdegin yeni ciktigi zamanlar... Ram yukseltmesi yaptim hala pasa pasa kullaniyorum. Bilgisayari temizletip ram yukselmesi yapin derim.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

heartsmagic

Önce temizlik, sonra soğutucu gelmeli akla. Fanlar da işin içine dahil tabi. Bellek takviyesi ile soğuma olmaz bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burk

Harici fan ve ram fiyatları birbirine bu kadar yakın mı?

confickerbelasi

onun fanı tozlanmış olmalı temizle(t) ram için acele etme onun ram desteği 1Gb olabilir tek slot var tabi bir tanesi onboard is boş olması gerek yok tek slot var ve onda 1Gb ram varsa 2Gb rami görmeme ihtimali var sevisine danış kaç Gb ram destekliyor? diye sor .

lener49fi

@TORUNAGA: evet, fiyatlar bu kadar yakın.. sen hangisini daha pahalı sanıyordun? =)

@confickerbelasi: 4gb a kadar destekliyor olması lazım...

confickerbelasi

google amcadan bişey çıkmıyor en azından onu hedef tahtası yapan o eylemin videosunu çekip youtube'a koyan yok...
http://www.youtube.com/watch?v=1vIx6z04FXA bunun gibi 4Gb ram desteklemesi ilginç tek slotlu yoksa iki slotu var?

furkankalkan

panel için cpu hızını kontrol etmek için bi applet vardı (gnome kullanmadığım için adını unuttum şuan :( ) bi de onu ekleyin bakalım değişen birşey olacak mı ?
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

lener49fi

@dewilman: ah yüce insan.. o programın adını bir hatırlasan.. :P

aurora

Alıntı yapılan: dewilman - 17 Eylül 2011 - 18:15:18
panel için cpu hızını kontrol etmek için bi applet vardı

Eğer işlemci hızını kontrol etmek içinse, ''İşlemci Frekansı Seviyesi İzleyicisi'' bu işi rahatlıkla görüyor. Fakat her uygulamacık 1 tane çekirdeği kontrol ettiğinden, eğer 2 çekirdekli işlemciniz varsa 2 tane uygulamacık ekleyip tercihlerden her çekirdeğe 1 adet izleyiciyi atayabilirsiniz.

burk

Alıntı yapılan: lener49fi - 17 Eylül 2011 - 16:31:35
@TORUNAGA: evet, fiyatlar bu kadar yakın.. sen hangisini daha pahalı sanıyordun? =)
...
Açıkçası ben ram fiyatları çok daha pahalı olur diye düşünüyordum, senin listende olan ram ve harici fan fiyatları nedir acaba?

furkankalkan

Alıntı yapılan: aurora - 17 Eylül 2011 - 20:36:18
Alıntı yapılan: dewilman - 17 Eylül 2011 - 18:15:18
panel için cpu hızını kontrol etmek için bi applet vardı

Eğer işlemci hızını kontrol etmek içinse, ''İşlemci Frekansı Seviyesi İzleyicisi'' bu işi rahatlıkla görüyor. Fakat her uygulamacık 1 tane çekirdeği kontrol ettiğinden, eğer 2 çekirdekli işlemciniz varsa 2 tane uygulamacık ekleyip tercihlerden her çekirdeğe 1 adet izleyiciyi atayabilirsiniz.

Heh işte ben de bundan sözediyordum :)) 
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: lener49fi - 15 Eylül 2011 - 20:58:48
Arkadaşlar selam.

Bilgisayarımı alalı 2 yıldan biraz fazla oluyor. Garantisi bitti.. Isınma sorunu baş gösteriyor; bu tabi sistem yükünden kaynaklanıyor. 2gb bir ram mi alsam yoksa harici fan mı alsam kararsız kaldım.. Yanılmıyorsam ram biraz daha pahalı olacaktır ama bu noktada aradaki fark sorun olmaz pek. Makinan yaşlanmış; ram alma soğutucu al, mı dersini yoksa, sen 2-3 sene daha kullanırsın bu makinayı, ram al; bir güzel temizlettir içini, bir iki ay sonra fan al mı dersiniz... (bir iki aya yine bilgisayarıma harcamak için param olacak. :P )

Bu iş neden daha önce aklıma gelmedi gerçekten kendime şaşıyorum.

Bilgisayarım, netbookların ilk nesline ait: Lenova S-10

Selam,
Fazla ram makineği rahatlatır. Ama ısınmaya karşı fazla bir faydası olmaz.  Hatta yeni taktığın ram de ısınacağı için ısı sorununda pek değişiklik olmaz. Soğutucu alman en mantıklısı.  Ama makinenini bir kaç yıl daha kullanmak istiyorsan mutlaka ram de al derim..
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

nasilolcekbuisler

merhaba

soğutucudan önce fanlarını temizlet %99 sorunun hallolacak.laptopların klasik problemi bu.fan yapıları bana göre uyduruk.hemen toz ile doluyor.

confickerbelasi

Alıntı yapılan: nasilolcekbuisler - 22 Eylül 2011 - 18:02:58
merhaba

soğutucudan önce fanlarını temizlet %99 sorunun hallolacak.laptopların klasik problemi bu.fan yapıları bana göre uyduruk.hemen toz ile doluyor.
gerçekten uyduruk oluyorlar hp dünyanın enkötü fan ve kasa tasarımıyla sıcak hava tabancaları üretiyor resmen hp notebook'u naylon masa örtüsünün üstünde çalıştır ne oluyor?

aurora

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 22 Eylül 2011 - 18:07:20
hp notebook'u naylon masa örtüsünün üstünde çalıştır ne oluyor?

Hp dizüstü bilgisayarın ısınması için masaüstü -naylon vb durumlardan ziyade- bilgisayarın çalışması yeterli. :) (DV serisi için söylüyorum)