Realtek ses kartı kurulumu

Başlatan erenali, 14 Haziran 2008 - 10:30:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Hayır, kurulumdan önce anlatımı tam anlamıyla takip ettin mi? Parametre ekledin mi örneğin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

acer

Alıntı yapılan: if - 10 Eylül 2011 - 22:20:42
@acer, hangi sürümü kullanıyorsunuz? linux-headers-2.6.35-30-generic çekirdek paketi kurulmuş. Bir de alsamixer çıktısında kapalı ses kanalları var mı?
o komutun çıktısı: cannot open mixer: Böyle bir dosya ya da dizin yok

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Eylül 2011 - 19:26:11

Alıntı yapılan: if - 10 Eylül 2011 - 22:20:42
@acer, hangi sürümü kullanıyorsunuz? linux-headers-2.6.35-30-generic çekirdek paketi kurulmuş. Bir de alsamixer çıktısında kapalı ses kanalları var mı?

alsamixer komutunun çıktısı : cannot open mixer: Böyle bir dosya ya da dizin yok

linuxun hangi çekirdek sürümünü kullandığımı bilmiyorum ama ubuntunun10.10 u en güncel sürümüyle kullanıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Eylül 2011 - 19:32:40

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Eylül 2011 - 22:26:30
Hayır, kurulumdan önce anlatımı tam anlamıyla takip ettin mi? Parametre ekledin mi örneğin?
Ordaki anlatımı baştan sona takip ettim.

heartsmagic

Aynı karta sahip olmamıza rağmen şu an sende ses çıkmaması, hatta kartın görünmemesi bir garip. Ben 10.10 üzerinde derleme yaptığımı da hatırlıyorum, sorun çıkmamıştı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

@acer, sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install alsa-utils
sudo usermod -a -G audio kullanıcı_adı
Ardından derleme işlemlerini geri al: sudo make uninstall Bundan sonra size önerebileceğim tekrar derlemek olacak. Yalnız adımlar daha önceden yapıldığı için atlamayın.

acer

Alıntı yapılan: if - 11 Eylül 2011 - 21:57:04
@acer, sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install alsa-utils
sudo usermod -a -G audio kullanıcı_adı
Ardından derleme işlemlerini geri al: sudo make uninstall Bundan sonra size önerebileceğim tekrar derlemek olacak. Yalnız adımlar daha önceden yapıldığı için atlamayın.

Verdiğiniz komutları harfiyyen yaptım; ses donanımlarında:
1.)Analog stereo input
2.)Digital stereo (hdmi) output
3.)Dgital stereo (hdmi)output+ Analog stereo input
4.)Digital stereo duplex (iec958)
5.)Digital stereo (iec958) output+ Analogstereo input
6.)Analog stereo output
7.)Analog stereo duplex
(yukarda saydığım donanımlar bu realtek işine başlamadan önce ki donanımlarla aynı değlller. Bu donanımları ilk defa görüyorum.)bunları teker teker denememe rağmen ne mikrofondan ne de haporlerden ses alamadım. Alsamixer komutu artık çalışıyor oradan baktım ses kısık mı diye lakin sesler açıktı. Hala ses alamıyorum.

gufabe

@acer, bazı makineler, tasarımlarında evrensel ölçüleri ihlal edebilirler. Yani kablodaki giriş ucu (mesela jack ise) makinedeki yuvasına tam oturtulmadan; bir kısmı dışarıda kalacak şekilde yerleştirilince çalışabilir. Bu ihtimali de gözet derim.

acer

Alıntı yapılan: gufabe - 24 Eylül 2011 - 14:51:39
@acer, bazı makineler, tasarımlarında evrensel ölçüleri ihlal edebilirler. Yani kablodaki giriş ucu (mesela jack ise) makinedeki yuvasına tam oturtulmadan; bir kısmı dışarıda kalacak şekilde yerleştirilince çalışabilir. Bu ihtimali de gözet derim.
Acer6935g bir laptopa sahibim. Dediklerini ancak içini açarak yapabilirim değil mi?

gufabe

Hayır. Ucun bir kısmını dışarıda bırakarak, tam olarak yuvaya yerleştirmeden deneyebilirsin demek istiyorum. Tam bir çözüm değil tabii ama eskiden bu yolla kullandığım bir kulaklık vardı...