Nvidia Optimus Teknolojisi ve Linux

Başlatan aurora, 11 Eylül 2011 - 20:19:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Bir hayırsever bunu 13.10 başlığı olarak açabilir mi? :)
Bizler de sabitleriz. 

Teşekkürler @tlg aktardığın için.

Bir daha baktım da aklıma bir şey takıldı. Neden primus var o paketlerin arasında? Ben kurduğumu hatırlamıyorum. Zaten primus Bumblebee gerektirmeyen sürücü değil miydi? Neden hem bumblebee hem de primus kurun demişler ki?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tlg

Şurada[1] açıklanmış, ingilizcem yeterli olmadığı için zar zor çıkarabiliyorum. Orjinal olarak,

Alıntı YapBumblebee uses VirtualGL to copy the image generated by the second (faster) GPU to your display. VirtualGL was intended for use over a network though, so it takes a great many steps to enable this (compression, sending the image over a network link, decompression, etc).

Primus doesn't perform all these "extra" steps, instead taking a more direct route (copying the rendered image in memory to the other GPU, then displaying there). In theory this should get you better performance as well as better compatibility. Running applications will "see" the OpenGL implementation of your real hardware, nothing virtual is presented to them.

Primus zaten zorunlu tutulmamış gibi kurulumda önerilen paket olarak belirtilmiş.

[1] http://www.webupd8.org/2012/11/primus-better-performance-and-less.html

heartsmagic

Bu durumda benim Bumblebee kısmında eksiğim olduğu ortaya çıkıyor şimdilik. Primus ve Bumblebee beraber kullanılabiliyor gibi. Gibisi fazla kendisi VirtualGL'nin yerini almış bayağı bir süredir hatta. Ben Primus'u Bumblee'ye alternatif olarak biliyordum. Daha doğrusu Bumblebee'ye gerek kalmayacak doğal sürücü olarak biliyordum.

Bu arada, primus depolarda var ek PPA'ya gerek yok. Fakat PPA'daki daha güncel bir paket gibi. Çok değil ama yine de güncel.

bloody76

Malumunuz 14.04 lts alpha çıktı. Bu sürüm, nvidia optimus'a full destek verecek diye anons edildi. Hiç alpha yı indirip bu kartlar üzerinde test eden oldu mu.
Msi Cx 640
İ52410M 2.3
Gt520m+Intel Hd 3000

cihanpro

sayın forum ustaları.Benim optimus özellikli bir laptop aldım.birinci ekran kartı intel hd 4000 ikinci ise nvidia gtx666 m.ubuntu 13.10 kullanıyorum.sorunum ben ikinci kartı nvidia driverini kuramıyorum.yardımcı olursanız. :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ocak 2014 - 14:08:48

benim ikinci kartım olan nvidia gtx660 m driverini ubuntu 13.10 a tanıtmak ve cuda kurulumu yapmak.Adım adım kurulumu anlatacak ustalar lazım.saygılarımla. :)

heartsmagic

@cihanpro, bu başlığın ilk iletisine baktın mı? Adım adımdan kastın nedir? Gayet güzel anlatılıyor bu başlıkta. Ayrıca yine bu bölümde sabit bir başka başlık daha var ki orada da 12.10 ve 13.04 için tekrar anlatılıyor. Lütfen önce bir şeyler deneyip ondan sonra ikinci iletiyi gönder. 

bloody76

Ubuntu 14.04 ile şöyle güzel bir havaya kavuşmuş artık nvidia optimuslar. Denemek isityorum ama kurulu sistemi bozmayı gözüm almıyor. http://www.webupd8.org/2014/01/prime-indicator-lets-you-quickly-switch.html
Msi Cx 640
İ52410M 2.3
Gt520m+Intel Hd 3000

ilker5255

bumblebee ile sıkıntı yaşayan arkadaşlar "speakerXXL" yadıklarını uygulasınlar. Yeni bir ubuntu kurdum ve sıkıntımı çözdüm.

plazma

sadece dizustunde olan bir teknolojimidir bu optimus ?

if

@plazma, iki ekran kartının bulunması optimusu oluşturuyorsa masaüstü bilgisayarda da olabilir teorik olarak. Ben görmedim yalnız.

burk

@plazma bu proje Synergy adıyla düşünülmüş ancak hayata geçirilmemiş;
http://en.wikipedia.org/wiki/Nvidia_Optimus#Notes

plazma

bloody76

Ubuntu 14.04 da bu kartların bumblebee olmadan çalışıp çalışmadığını deneyen oldumu?
Msi Cx 640
İ52410M 2.3
Gt520m+Intel Hd 3000

heartsmagic

plazma

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Mart 2014 - 02:36:17
Deneyen var mı bilmiyorum ancak gelişmeler güzel gibi:
http://www.webupd8.org/2013/12/more-work-to-support-nvidia-optimus.html

Çift ekran kartı olsa denerdim ama tek bende de masaüstü olduğu için :D Buna birde saatin yanına bir açılır sekme tarzında ekleseler süper olur profili oradan direkt değiştirir kullanıcılar.

bloody76

Arkadaşlar bugün güncel olan 14.04 daily ubuntu sitesinden indirip kurdum. Hiç bir işlem yapmadan direk http://www.webupd8.org/2014/01/prime-indicator-lets-you-quickly-switch.html sitesindeki işlemleri uyguladım ve artık kartlar arasında rahatlıkla geçiş yapabiliyorum.
Msi Cx 640
İ52410M 2.3
Gt520m+Intel Hd 3000

pars bilisim

meda

Belki ileride Bumblebee olayı tamamen ortadan kalkar !
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

bloody76

Alıntı yapılan: shadow. - 22 Mart 2014 - 07:09:12
Alıntı yapılan: shadow. - 22 Mart 2014 - 07:09:12
Arkadaşlar yıllarca bumblebee kullandım. Ama bu yöntem ekran kartını daha iy kullanıyor. Daha hızlı sayfaların açılması, programların işlenmesi mkv dosylarının oynatılması çok daha hızlı ve stabil.  Mesela bumblebee ile 1080p video izlediğimde ekranda çizgiler vs oluyordu. Ama şimdi 4k video izliyorum youtubeda hatta flash ile bana mısın demiyor. Ayrıca 14.04 ubuntu mükemmel olmuş. 4 gündür beta dahi olmayan sürümünü kullanıyorum. Bir kere bile hata vermedi.
Msi Cx 640
İ52410M 2.3
Gt520m+Intel Hd 3000

Ghazi1914

Alıntı YapArkadaşlar yıllarca bumblebee kullandım. Ama bu yöntem ekran kartını daha iy kullanıyor. Daha hızlı sayfaların açılması, programların işlenmesi mkv dosylarının oynatılması çok daha hızlı ve *kararlı.  Mesela bumblebee ile 1080p video izlediğimde ekranda çizgiler vs oluyordu. Ama şimdi 4k video izliyorum youtubeda hatta flash ile bana mısın demiyor. Ayrıca 14.04 ubuntu mükemmel olmuş. 4 gündür beta dahi olmayan sürümünü kullanıyorum. Bir kere bile hata vermedi.
Bende aynı şekilde kullanıyorum. Gayet de verimli ve rahat kullanıyorum da intel'e geçince 2 tane sistem hatası alıyorum. "x.org" ile ilgili bir şeyler yazıyor. Ama kullanımda sıkıntı çıkarmıyor. Siz böyle bir hata aldınız mı hocam?

FireSwords

Şunu anlayamıyorum. Neden clçift ekran kartı sorun çıkarır ki? Tek başına İntel kart sıkıntı çıkarmıyor nVIDIA kart da... İkisi birleştiğinde ise sıkıntı çıkıyor. Bu sadece Linux'ta sorun değil Windows'ta da can sıkıyor. Tek kaet kullanmak mümkün müdür?

bloody76

Alıntı yapılan: Ghazi1914 - 22 Mart 2014 - 10:53:51
Alıntı YapArkadaşlar yıllarca bumblebee kullandım. Ama bu yöntem ekran kartını daha iy kullanıyor. Daha hızlı sayfaların açılması, programların işlenmesi mkv dosylarının oynatılması çok daha hızlı ve *kararlı.  Mesela bumblebee ile 1080p video izlediğimde ekranda çizgiler vs oluyordu. Ama şimdi 4k video izliyorum youtubeda hatta flash ile bana mısın demiyor. Ayrıca 14.04 ubuntu mükemmel olmuş. 4 gündür beta dahi olmayan sürümünü kullanıyorum. Bir kere bile hata vermedi.
Bende aynı şekilde kullanıyorum. Gayet de verimli ve rahat kullanıyorum da intel'e geçince 2 tane sistem hatası alıyorum. "x.org" ile ilgili bir şeyler yazıyor. Ama kullanımda sıkıntı çıkarmıyor. Siz böyle bir hata aldınız mı hocam?
yok hiç bir uyarı ya da hata iletisi almadım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Mart 2014 - 11:50:32

Alıntı yapılan: Ustadharak - 22 Mart 2014 - 11:12:44
Şunu anlayamıyorum. Neden clçift ekran kartı sorun çıkarır ki? Tek başına İntel kart sıkıntı çıkarmıyor nVIDIA kart da... İkisi birleştiğinde ise sıkıntı çıkıyor. Bu sadece Linux'ta sorun değil Windows'ta da can sıkıyor. Tek kaet kullanmak mümkün müdür?
Bence doğru dürüst driver çıkartamamalarından sorun. Windows'un kendisi problemli olduğun için Nvidia ne kadar uğraşırsa uğrarsın yama tutturamıyor.  Zaten Nvidia, Linus Torvalds'ın şu meşhur hareketine kadar optimus kartlar için  linux driverları çıkartmayı hep salladı. http://www.wired.com/wiredenterprise/wp-content/uploads//2012/06/Screen-shot-2012-06-18-at-10.32.45-AM.png Ayrıca; eğer bios'un kapatmayı destekliyorsa oradan kapatabilirsin. Yazılım ilede mümkün ama sağlıklı olacağını sanmıyorum.
Msi Cx 640
İ52410M 2.3
Gt520m+Intel Hd 3000

FireSwords

Sırf meraktan soruyorum:  Dizüstü bilgisayarın içini açıp Nvidia kartı söküp Intel kartı kullansam sorun olur mu?  Bios'ta bir tek başlatma önceliği ayarlama var .

Ghazi1914

Alıntı yapılan: Ustadharak - 22 Mart 2014 - 12:50:07
Sırf meraktan soruyorum:  Dizüstü bilgisayarın içini açıp Nvidia kartı söküp Intel kartı kullansam sorun olur mu?  Bios'ta bir tek başlatma önceliği ayarlama var .
Muhtemelen sökemezsiniz. Bildiğim kadarıyla nvidia ekran kartları da anakarta entegre biçimde oluyor ve söküp takılamıyor. Tabi farklılıklar olabilir.

meda

Bana da Nvidia kart çıkarılabilir gibi geliyor.Ya da donanımsal olarak çıkartıp deneyen var mı ?
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"