Nvidia Optimus Teknolojisi ve Linux

Başlatan aurora, 11 Eylül 2011 - 20:19:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aequitas

@Ahmet Y., sanırım girilen kod yanlış. Şu şekilde dener misin?

optirun env WINEPREFIX="/home/$USER/.wine" wine C:\\Program\ Files\\Warcraft3\\war3.exe

Harici kartla açıyor, ondan eminim fakat wine için sorun var sanırım. Ben wine üzerinden Crysis2 çalıştırmak istediğimde harici kartı (GT540M) 8600GS olarak görüyordu, dolayısıyla oyun açılmıyordu bile. Dahili kart ile oyun açılıyor mesela, ama çok takılıyor tabi ki. optirun ile hiç açılmamıştı bile. Yani sorun optirun ile wine ortaklığının uyuşmaması olabilir. Henüz bumblebee gibi uygulamalar çok yeni oldukları için her şey tam olarak yerine oturmuş değil malesef. Sendeki sorun da böyle bir şey olabilir. Bu verdiğim kod ile birlikte gelen uçbirim çıktılarını paylaşırsan belki bir şey anlaşılır.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Ahmet Y.

fixme:advapi:SetSecurityInfo stub
fixme:win:EnumDisplayDevicesW ((null),0,0x32f300,0x00000000), stub!
fixme:win:EnumDisplayDevicesW ((null),0,0x32f6d4,0x00000000), stub!
fixme:win:EnumDisplayDevicesW ((null),0,0x32f2e0,0x00000000), stub!
fixme:d3d:swapchain_init Add OpenGL context recreation support to context_validate_onscreen_formats
fixme:alsa:AudioClient_GetMixFormat Don't know what to do with 32 channels, pretending there's only 2 channels
fixme:alsa:AudioClient_GetMixFormat Don't know what to do with 4 channels, pretending there's only 2 channels
fixme:alsa:AudioClient_GetMixFormat Don't know what to do with 8 channels, pretending there's only 2 channels
fixme:alsa:AudioClient_GetMixFormat Don't know what to do with 32 channels, pretending there's only 2 channels
fixme:dsalsa:IDsDriverBufferImpl_SetVolumePan (0x1ad9b8,0x1ad944): stub
fixme:d3d:resource_check_usage Unhandled usage flags 0x8.
fixme:winsock:WSAIoctl WS_SIO_UDP_CONNRESET stub
fixme:winsock:WSAIoctl SIO_GET_EXTENSION_FUNCTION_POINTER: unimplemented TransmitFile
fixme:imm:ImmGetOpenStatus (0x1744b8): semi-stub
fixme:imm:ImmReleaseContext (0x40022, 0x1744b8): stub
fixme:winsock:WSAIoctl WS_SIO_UDP_CONNRESET stub
fixme:msvcr90:__clean_type_info_names_internal (0x150591a0) stub

haklıysın kod hatasıymış şuanda normal windowstan pek bir fark yok oyunun oynanışında... teşekkür ederim...  :)
Alıntı yapılan:  AaronP
"We have no plans to support Optimus on Linux at this time."
Nvidia Forum Yöneticisi
Yaktın bizi.

agritux

Samsung dizüstü bilgisayarım için bir çözüm bulabildim. Aslında herşeyin normal olması gerekiyormuş, çalışması gerekiyormuş ama gözden kaçırdığım tek şey, artık aptitude komutunun olmayışı. Ben güncellemeleri apt-get ile aldıktan sonra aptitude ile de kernel vs güncellemelerinin yapılmasını sağlardım. Artık aptitude olmadığına göre apt-get ile alıyordur diye düşündüm. Cahilliğim.

Çözüme gelince, dist-upgrade yaptığınızda kernel güncellemesi yapıyor ve ardından sorunsuz çalışıyor.
Bende biraz takılmalar oldu, onuda ppa:ubuntu-x-swat/x-updates deposunu ekleyip, nvidia-current kurulumu yaparak aştım.

Kişisel fikrimdir, anlatıma bumblebee kurulumundan önce bir dist-upgrade eklenirse sanırım son kullanıcılar için kolaylık olur.

Ayrıntıları şuradan takip edebilirsiniz.

http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,3499.msg30830.html#msg30830

Aequitas

Bildiğim kadarıyla aptitude ile apt-get aynı işi yapıyor, sadece varsayılan olarak aptitude yüklü olarak gelmiyor, istenirse sonradan "apt-get install aptitude" ile kurulabiliyor. Ayrıca normal güncelleme ile de çekirdek güncellemeleri alınıyor diye biliyorum. Bir de yine yanlış hatırlamıyorsam ubuntu-x-swat deposunu 11.04 öncesi sürüm kullananların eklemesi gerekiyor. Daha yeni sürümdekilerde sürücü problemi yok diye hatırlıyorum.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

agritux

Eskiden apt-get ile aptitude arasında dağ kadar fark vardı. Şimdi çok fark yok deniyor. Ama apt-get upgrade komutu bana linux image lerin tutulacağını söylüyordu. Dist upgrade ile güncelledi. Eskiden aptitude upgrade ile güncellediğimi çok net hatırlıyorum. Her kurulumda el ile nvidia kurulumu yaptığım için.

El ile aptitude kurulabiliyor evet. Ama bu işlem için ya da günlük kullanımda artık gerek yok sanırım dediğiniz gibi.

Yine doğru biliyor olabilirsiniz, ben çok uzak kaldım buralardan. Ama

http://packages.ubuntu.com/search?keywords=nvidia&searchon=names&suite=oneiric&section=all

baktığımızda 280.13-0ubuntu2: amd64 i386 bulundururken

https://launchpad.net/~ubuntu-x-swat/+archive/x-updates?field.series_filter=oneiric

bu depodan 295.33-0ubuntu1~oneiric~xup1 sürümü kurabilmekteyiz.

Yanlış şeyleri kıyaslıyor olabilirim. Yanlışsa düzeltin lütfen.

Ayrıca, ben videolarda takılma yaşadım. (flash videolarda)
Launchpad deposu ekleyip kurduktan sonra sadece kde de flash video oynarken pencereyi hareket ettirdiğimde biraz kasılma yapıyor.
Oda pencereyi transparan yaptığı için sanırım.

aurora

Dikkatimi çeken bir nokta şu; çekirdek güncellemesinden sonra Bumblebee ile ilgili hiçbir şey yapmadan kullanıma devam edebiliyorum. Ne sürücü güncellemesi, ne Bumblebee güncellemesi ne de başka bir şey.

@agritux, çekirdek güncellemesi ''Güncelleştirme Yöneticisi'nde'' çıkıyor, yani uçbirimden ayrıca işlem yapmak gerekmiyor benim sistemimde(12.04). ''dist-upgrade'' kısmını (apt-get/aptitude kıyaslaması yapmadan) biraz daha açıklar mısınız? Tam olarak anlayamadım.

Aequitas

@agritux, Ubuntu'da oldukça yeniyim. İlk başta apt-get/aptitude ikilisi çok kafamı karıştırmıştı. Biraz araştırma yapmıştım ve gördüğüm çoğu yorum aptitude'nin apt-get'in renkli olanı şeklindeydi.

Ayrıca ubuntu-x-swat deposu hakkında yanılıyormuşum diyeceğim ama kafa karıştıran tam da proje sahibi.
github wikiden:
Alıntı YapFirst, if you are using 11.04 Natty or older, add an extra PPA for newer NVIDIA drivers in preparation for the next steps:
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
launchpadden
Alıntı YapYou may also want to use newer drivers (particularly if having recent hardware), then run this before installing Bumblebee:
sudo apt-get purge nvidia-current
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates

Dolayısıyla tamamen doğru şeyleri kıyaslıyorsun. Kafa karışıklığı için özür dilerim.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

agritux

@aurora ben güncelleme yöneticisi kullanmadım. Güncellemeyi terminalden yaptım. Güncelleme öncesinde terminalde güncellenecek ve değiştirilmeyecek paketleri gösteriyor biliyorsunuz. İşte orada değiştirilmeyecek kısmında linux image paketleri vardı. dist-upgrade ile bunları güncelleyebildim. Yazılım merkezini kullanarak da yapılabiliyormuş demekki. Bende  bir şey öğrenmiş oldum :) ama uygulayacağımı sanmıyorum. Terminali seviyorum.
Bu arada 12.04 demişsiniz. Ben kuramadım. Kurulumda donup kalıyordu şifre ayarlarından sonra. O yüzden orada durum nedir bilemeyeceğim. Şu an mint 12 üzerindeyim. Sanırım ubuntu 11.10 tabanlı. Bundan önce biliyorsunuz ki ubuntu 11.10 da denemiştim. Başarısız olmuştum. Gerçi orada aldığım fatal error burada vermedi.

@Aequitas özüre ne gerek var. Burada hepimiz birşeyler paylaşıyoruz. Bende bilmediğimden sordum zaten :)

empax

ironhide projesi durdu sanirim? Kendisini kuramiyorum, paket bulunamiyor hata aliyorum. 12.04 + Optimus kullananlar nasil hallettiniz? (Asus n53sn)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

aurora

apocuk

Evet ironhide projesi 12.04'te kurulmuyor. Bumblebbe'yi  kurun ironhide'dan
daha verimli çalıştığını göreceksiniz:)
Mecburiyet Esaretin Diğer Adıdır.....
http://abdurrahmanakturk.wordpress.com/

Aequitas

Bu arada ne değişti bilmiyorum ancak sistemi 12.04'e yükselttikten sonra bumblebee kullanarak optirun+wine ile Crysis2'yi çalıştırmayı başardım. Daha önce desteklenmeyen ekran kartı deyip 8300GS olarak görüyordu ekran kartını.  Yükseltme sonrası merak edip tekrar denedim. Bu kez yine desteklenmeyen ekran kartı dedi ama ekran kartını bu kez doğru gördü. GT540M olarak gördü ve oyunu çalıştırabildim. Oyun aslında gamer ayarlarıyla gayet oynanabilir düzeyde. Ama bazen bir iki saniyelik yavaşlamalar oluyor, sonra tekrar fps yükseliyor. Bi uyumsuzluk var sanırım ama neticede çalışıyor :)

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

empax

بسم الله الرحمن الرحيم

agritux

12.04 e bumblebee kurdum. optirun program komutu ile programı çalıştırıyorum fakat, windowsta ekran kartı geçişlerinde karşılaştığımız saniyelik hissedilen karartıyı yaşamıyorum. Komut satırı çıktısında da ilk konunun mesajında ironhide için örnek olarak verildiği gibi nvidia ile ilgili bir çıktı bulunmuyor. Acaba çalışıyor mu? Nasıl sağlamasını yapabilirim? 11.10 da başarılı olamamıştım hatırlayacaksınız. Mint 12 de fanı yavaşlatmıştım. 12.04 ile ubuntuya döndüm ama oldu mu olmadı mı anlayamadım. Düzgün çalıştığını düşünen biri program çalıştırma ve kapatma ardından komut satırı çıktısını paylaşabilir mi acaba? (bumblebee için)

empax

Su komutlarla test edebilirsin @agritux. Basina sudo eklemen gerekebilir.
glxspheres

optirun glxspheres

Kaynak:http://sachithdhanushka.blogspot.com/2012/02/bumblebee-30-for-ubuntu-1110.html
بسم الله الرحمن الرحيم

agritux

@empax teşekkür ederim. glxgears gibi bir şey denemiştim ama onda da anlamamıştım.
Sonuç açık net :)

arda@agritux:~$ glxspheres
Polygons in scene: 62464
Visual ID of window: 0x94
Context is Direct
OpenGL Renderer: Mesa DRI Intel(R) Sandybridge Mobile
3.249017 frames/sec - 3.159968 Mpixels/sec
2.069860 frames/sec - 2.013129 Mpixels/sec
2.052105 frames/sec - 1.995861 Mpixels/sec
2.050224 frames/sec - 1.994031 Mpixels/sec
arda@agritux:~$ optirun glxspheres
Visual ID of window: 0x21
Context is Direct
OpenGL Renderer: GeForce GT 520MX/PCIe/SSE2
123.428079 frames/sec - 120.045162 Mpixels/sec
131.414856 frames/sec - 127.813038 Mpixels/sec
131.317456 frames/sec - 127.718307 Mpixels/sec
132.460855 frames/sec - 128.830368 Mpixels/sec

eribol

Alıntı Yaparda@agritux:~$ glxspheres
Visual ID of window: 0x94
Context is Direct
OpenGL Renderer: Mesa DRI Intel(R) Sandybridge Mobile
3.249017 frames/sec - 3.159968 Mpixels/sec
2.069860 frames/sec - 2.013129 Mpixels/sec
2.052105 frames/sec - 1.995861 Mpixels/sec
2.050224 frames/sec - 1.994031 Mpixels/sec
arda@agritux:~$ optirun glxspheres
Visual ID of window: 0x21
Context is Direct
OpenGL Renderer: GeForce GT 520MX/PCIe/SSE2
123.428079 frames/sec - 120.045162 Mpixels/sec
131.414856 frames/sec - 127.813038 Mpixels/sec
131.317456 frames/sec - 127.718307 Mpixels/sec
132.460855 frames/sec - 128.830368 Mpixels/sec
Çalışıyor, görüldüğü üzre.

agritux

@eribol cevabın için teşekkür ederim :) bende empaxın verdiği kodla bunu anlayıp teşekkür etmiştim. İlgin için teşekkürler. İhtiyacı olan arkadaşlar, koyulaştırdığın yerden anlayabilirler.

eribol

Alıntı yapılan: agritux - 01 Mayıs 2012 - 21:46:45
@eribol cevabın için teşekkür ederim :) bende empaxın verdiği kodla bunu anlayıp teşekkür etmiştim. İlgin için teşekkürler. İhtiyacı olan arkadaşlar, koyulaştırdığın yerden anlayabilirler.
Ben bunu yeni farkediyorum. Özür.

mert_yılmaz

Arkdaşlar Wine ile çalıştıracağım bir oyunu bu optirun koduyla nasıl çalıştırabilirm? Unutmadan bu proğramı Wineye kurmadım direk kopyala yapıştır. Daha doğrusu Setupı yok.

heartsmagic

Bu sayfanın ilk iletisinde anlatılıyor çalıştırma yolu @mert_yılmaz. Dikkat, başlığın ilk iletisi değil bu sayfanın ilk iletisi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mert_yılmaz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Mayıs 2012 - 00:06:27
Bu sayfanın ilk iletisinde anlatılıyor çalıştırma yolu @mert_yılmaz. Dikkat, başlığın ilk iletisi değil bu sayfanın ilk iletisi.

Hocam sağolun bilgi için ancak ben denedim olmadı.

optirun env WINEPREFIX="/home/$USER/.wine" wine C:\\Program\ Files\\Warcraft3\\war3.exe

Ben kendime uyarlarken dosyam /home/mert/dark/DarkLaunch.exe idi bunu yazdım olmayınca GameConquerer proğramından yoluna baktım
Z:/home/mert/dark/DarkLaunch yazıyordu (proğram wine ile açıkken baktım) yine olmadı şu şekil bir hata var

[ERROR]The Bumblebee daemon has not been started yet or the socket path /var/run/bumblebee.socket was incorrect.
[ERROR]Could not connect to bumblebee daemon - is it running?

bir ekleme hocam bu $User demiş ya oraya mert mi yazıyorum yoksa $mert mi

if

@mert_yılmaz, $USER bir değişkendir (variable) ve kullanıcı adını ifade eder. echo $USER gösterecektir ne olduğunu. Dolayısıyla ister $USER ister kullanıcı adını kullanırsınız.

heartsmagic

Sorduğun meseleyi @if açıklamış. Fakat hata çıktısında bumblebee'nin çalışmadığı söylenmiş arka planda. Wine harici şeyler için çalışıyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aurora

Muhtemelen çalışmayacaktır.

sudo usermod -a -G bumblebee $USER

bu adımdan sonra bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyor.