Nvidia Optimus Teknolojisi ve Linux

Başlatan aurora, 11 Eylül 2011 - 20:19:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aequitas

Alıntı yapılan: agritux - 02 Nisan 2012 - 19:50:14
ubuntu 11.10 ile deneme başarısız.

arda@agritux:~$ optirun firefox
arda@agritux:~$ XIO:  fatal IO error 11 (Resource temporarily unavailable) on X server ":8"
      after 31 requests (31 known processed) with 0 events remaining.

Eğer yanlış hatırlamıyorsam şu şekilde bir çözümü vardı.

optirun bash

dedikten sonra yeni açılan uçbirim üzerinde direkt uygulamanın adını yazıyorsunuz.

firefox

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

agritux

Tacettin Demir

Alıntı yapılan: apocuk - 05 Nisan 2012 - 13:50:46
işin açığı ironhide kurmuş sonrada acpi_call yonteminide basarıyla denemişsin normalde
sisteminin rahatlaması lazım fakat 520 mx kartına özel bir durum olabilir. Yada sistemi
zorlayan bir uygulama veya program olabilir.

Zorlama yok. Temiz kurulum zaten. 520 MX'e özgü bir husus olabilir dediğiniz gibi...

DarkDance

bunu ubuntu 12.04 sürümünde düzelticeklermi ?
MacBook Air

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ahmet Y.

merhaba forumda yeniyim ve ne yazikki iyi bir özellik diye umut ederek aldigim bu çift ekran karti olayi "optimus" oldukca zarar verdi bana ubuntu konusnda.  sorunuma gelince de

sudo rmmod nouveau
koduna bilgisayarin yaniti
ERROR: Module nouveau does not exist in /proc/modules
oluyor

o kısmı atlayıp devam edeyim dediğim de

sudo apt-add-repository ppa:mj-casalogic/ironhide
sudo apt-get update
sudo apt-get install ironhide

koduna yanıt olarak

You are about to add the following PPA to your system:
Ironhide
Ironhide is the continuation of bumblebee
More info: https://launchpad.net/~mj-casalogic/+archive/ironhide
Press [ENTER] to continue or ctrl-c to cancel adding it
Executing: gpg --ignore-time-conflict --no-options --no-default-keyring --secret-keyring /tmp/tmp.t7RnsoqrmG --trustdb-name /etc/apt/trustdb.gpg --keyring /etc/apt/trusted.gpg --primary-keyring /etc/apt/trusted.gpg --keyserver hkp://keyserver.ubuntu.com:80/ --recv 7B71FFE7D8F72DE5509A5FD3EC7305B5ECF7E0B3
gpg: ECF7E0B3 anahtarı keyserver.ubuntu.com sunucusunun hkp adresinden isteniyor
gpg: anahtar ECF7E0B3: "Launchpad PPA for MrMEEE" değişmedi
gpg: İşlenmiş toplam miktar: 1
gpg:              değişmedi: 1

diyor bu sorunun çözümü nedir ?
Alıntı yapılan:  AaronP
"We have no plans to support Optimus on Linux at this time."
Nvidia Forum Yöneticisi
Yaktın bizi.

Aequitas

@Ahmet Y., o komutların üçünü birden girmeyeceksin.
Şunları tek tek girmeyi dener misin.
sudo apt-get update
sudo apt-get install ironhide ironhide-ui

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Ahmet Y.

iki koduda girdim ayrı ayrı ikinci kodu girdikten sonra pekçok seçenekler çıktı hep evet diyerek ilerledim ve sanırım yükledim çok teşekkür ederim.

yükleme başarılı fakat anlatımda geçtiği gibi önüme bir ekran gelmedi seçenekleri olan ekran kartı hakkında bende programı arama ekranından bulup açtım fakat herhangi bir değişim yok bilgisayarda
Nvidia Forum Yöneticisi
Yaktın bizi.

Aequitas

@Ahmet Y., kabaca işler şu şekilde yürüyor optimus tarafında. Bu programı yükledikten sonra bilgisayarın varsayılan olarak intel ekran kartını kullanırken diğerini kapatıyor, böylece güç tasarrufu sağlıyor ve ısınmıyor. Eğer harici ekran kartın ile bir uygulama çalıştırmak istersen, mesela diyelim ki urbanterror oyunun var, bunu harici ekran kartınla açmak istiyorsun. O zaman şu şekilde yapıyoruz:
optirun /nerede/bu/urbanterror.i386

Ya da 1080p video izlemek istiyorsun youtube da, intel ekran kartın takılma yapıyor, o zaman firefox'u optirun ile çalıştırıyoruz:
optirun firefox

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Ahmet Y.

@Aequitas

söylemek istediğini anladım fakat sanırım ben kendimi anlatamadım çünkü ben programı yükledim hatta kodunu verdiğin indicatoru de yükledim fakat iki programa tıkladığımda da discreate card off diyor altındaki iki seçeneğe tıkladığımda ise (prefered apps ve configure apps) ikisindede herhangi bir dönüş almıyorum ekran ve ya benzeri bir yanıt gelmiyor. benim amacım oyundan ziyade zaten pil ömrümü uzatmak ve ubuntu kullandığım dönem içerisinde ikincil ekrankartıma zarar gelmesini engellemek fakat bilgisayarın ısısında ve ya pil ömründe bir uzama olmadı programı yüklememle çünkü tahminime göre ayarlamaları yapamadım yapamıyorum.
Nvidia Forum Yöneticisi
Yaktın bizi.

aurora

Alıntı yapılan: Ahmet Y. - 08 Nisan 2012 - 00:53:26
@Aequitas

söylemek istediğini anladım fakat sanırım ben kendimi anlatamadım çünkü ben programı yükledim hatta kodunu verdiğin indicatoru de yükledim fakat iki programa tıkladığımda da discreate card off diyor altındaki iki seçeneğe tıkladığımda ise (prefered apps ve configure apps) ikisindede herhangi bir dönüş almıyorum ekran ve ya benzeri bir yanıt gelmiyor. benim amacım oyundan ziyade zaten pil ömrümü uzatmak ve ubuntu kullandığım dönem içerisinde ikincil ekrankartıma zarar gelmesini engellemek fakat bilgisayarın ısısında ve ya pil ömründe bir uzama olmadı programı yüklememle çünkü tahminime göre ayarlamaları yapamadım yapamıyorum.

Kullandığınız sürüm ve çekirdek nedir?

Eğer isterseniz 12.04'ün kararlı sürümünü bekleyip Bumblebee yükleyebilirsiniz. Ya da o zamana kadar bu soruna da çözüm aranabilir.

Çok mu kararsız oldum. :)

Ahmet Y.

11 . 10 sürüm çekirdek dediğiniz sanırım versiyonum diyerek bu yanıtı veriyorum girişi okumama rağmen anlamlarını unuttum desem yeridir :D 12.04ü beklemesine beklerim ama 3 ay ubuntu kullanacam yedekte sistemim yok ve bazı nedenlerden ötürüde yükleyemiyorum öte yandan ağır zorluklar yaşıyorum üniversite hayatımda 1 saatten az dayanan pil yüzünden mesela. en azından 2.cil ekran kartımı yüklesem onu öğretseniz fena olmaz şimdilik intelin kendi ekran kartı kapalı kalsada... kararsızlıkta haklısınız çünkü bu sizin bizim değil rezil nvidia geliştiricilerinin hatası siz iyi niyetle yardım ediyorsunuz :) yoksa inanın benim aklım almıyor bilgisayar teknolojisinin yararına yapılan bu optimus sistemi nasıl böyle bir sorun verir mantıksız.
Nvidia Forum Yöneticisi
Yaktın bizi.

Aequitas

@Ahmet Y., o halde şunu önerebilirim. Ironhide'ı kaldırıp yerine bumblebee3 kuralım. İkisinin de geliştiricisi aynı kişi. Bumblebee stable (v3) sürümüyle birlikte diğer uygulamalara (ironhide ve eski bumblebee) destek vermeyeceğini, daha önce bunları kuranların yerine bumblebee3 kurmaları gerektiğini söylemiş. İlk mesajdaki bumblebee kurulumu güncellenmiş olmalı, oradaki adımları takip ederek bumblebee3 kurabilirsin. Şuradaki adımları takip ederek önce kurduğun ironhide ve PPA'yı kaldırıp sonra yeni bumblebee kurulumu yapabilirsin.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Ahmet Y.

Alıntı yapılan: Aequitas - 08 Nisan 2012 - 10:39:31
@Ahmet Y., o halde şunu önerebilirim. Ironhide'ı kaldırıp yerine bumblebee3 kuralım. İkisinin de geliştiricisi aynı kişi. Bumblebee stable (v3) sürümüyle birlikte diğer uygulamalara (ironhide ve eski bumblebee) destek vermeyeceğini, daha önce bunları kuranların yerine bumblebee3 kurmaları gerektiğini söylemiş. İlk mesajdaki bumblebee kurulumu güncellenmiş olmalı, oradaki adımları takip ederek bumblebee3 kurabilirsin. Şuradaki adımları takip ederek önce kurduğun ironhide ve PPA'yı kaldırıp sonra yeni bumblebee kurulumu yapabilirsin.

bahsi geçen girdileri uyguladım ama pc'mde farkedilir bir değişim yok belkide beklemek için erken ama gerçekten tedirgin oluyorum sıcaklık 97 98 99 da seyrediyor sabahtan beri ara ara inişler var ama genel olarak korkutucu bir tablo aşırı ısınma sorunu...

Apr  8 16:16:31 A bumblebeed[3332]: /usr/sbin/bumblebeed 3.0 started
Apr  8 16:16:32 A bumblebeed[3332]: Received Terminated signal.
Apr  8 16:16:33 A bumblebeed[3376]: /usr/sbin/bumblebeed 3.0 started

çıktısını gördüm ve biraz umutlandım ama hala emin değilim işde... Şuana kadar emeği geçen herkese teşekkürler bumblebee eğer bu sorunu çözerce çok mutlu olurum.... Fakat son bir soru bu programı her açışımda yigit@A:~$ grep bumblebeed /var/log/syslog
ile açacam mı ?

***** öte yandan az önce * bir şey daha fark ettim
optirun koduna bilgisayar [ERROR]Missing argument: application to run
Try `optirun --help' for more information.
şu çıktıyı veriyor kısacası sanırım bumblebee de çalışmıyor..
yüklü fakat hiçbir confing vs bölümlerine giriş yaptırmıyor
Nvidia Forum Yöneticisi
Yaktın bizi.

Aequitas

optirun komutunu tek başına kullanamazsın. Sonrasında hangi uygulamayı optirun ile çalıştıracaksan onu yazman gerekir.
Örneğin "optirun firefox".
90 derece çok fazla cidden. Kurulum adımlarını baştan sona kadar eksiksiz yaptıysan eğer çalışması gerekir.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Ahmet Y.

Alıntı yapılan: Aequitas - 08 Nisan 2012 - 19:22:30
optirun komutunu tek başına kullanamazsın. Sonrasında hangi uygulamayı optirun ile çalıştıracaksan onu yazman gerekir.
Örneğin "optirun firefox".
90 derece çok fazla cidden. Kurulum adımlarını baştan sona kadar eksiksiz yaptıysan eğer çalışması gerekir.

şuanda wine üzerinden warcraft açmaya çalışıyorum programı test etmek için fakat oyun daha ana menüde çok ağır ve tepki süresi geç davranıyor intel üzerinden açtığına şüpheleniyorum
optirun wine
sage: wine PROGRAM [ARGUMENTS...]   Run the specified program
       wine --help                   Display this help and exit
       wine --version                Output version information and exit

girdi ve çıktısından anladığım program çalışıyor fakat oyunu açınca gördüğüm kadarıyla çalışmıyor. direk bir kod var mı programın hangi ekran kartıyla çalıştığını anlamak için ?

-dipnot: birkaç uygulamadan ve koddan sonra ısıyı sistem boştayken 65'e kadar indirdim bu arada...
Nvidia Forum Yöneticisi
Yaktın bizi.

Aequitas

optirun ile wine+uygulama çalıştırma biraz karmaşık.

"optirun wine ~/.wine/drive_c/oyunun/kurulu/olduğu/dizin/oyun.exe" şeklinde çalışması gerek.

Eğer bu şekilde olmazsa "optirun bash" ile açılan uçbirimden "wine ~/.wine/drive_c/oyunun/kurulu/olduğu/dizin/oyun.exe" şeklinde de deneyebilirsin.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Ahmet Y.

Alıntı yapılan: Aequitas - 08 Nisan 2012 - 20:10:36
optirun ile wine+uygulama çalıştırma biraz karmaşık.

"optirun wine ~/.wine/drive_c/oyunun/kurulu/olduğu/dizin/oyun.exe" şeklinde çalışması gerek.

Eğer bu şekilde olmazsa "optirun bash" ile açılan uçbirimden "wine ~/.wine/drive_c/oyunun/kurulu/olduğu/dizin/oyun.exe" şeklinde de deneyebilirsin.

oyunun yüklendiği klasör evklasöründe downloads /downloads/warcraft/war3.exe komutunu dedigimde bulunamadı diyor sizce nerde hatam ?
Nvidia Forum Yöneticisi
Yaktın bizi.

Aequitas

Eğer oyunu wine ile kurduysan ev dizinine yüklenmiş olamaz. Windows'daki gibi Program Files içine kurmuş olması gerekir. Yani şuna benzer bir yer: "C:\Program Files\Warcraft3\war3.exe" gibi. Tabi wine ile bu komutu şu şekilde verebilirsin.
"wine ~/.wine/drive_c/Program\ Files/Warcraft3/war3.exe"
Yukarıda vurgulamak istediğim nokta, "Program" ve "Files" arasındaki boşluğu yazarken ters bölü işareti koymayı unutma. Her boşluk için bu işareti yazman gerekir. Örneğin "Electronic Arts Games" yazacaksan şu şekilde yazmalısın "Electronic\ Arts\ Games".

Bu arada öyle direkt "/downloads/vs.. vs../" şeklinde yazarsan tabi ki bulamaz. Linux dizin hiyerarşisini araştırmanı tavsiye ederim. Linux'ta büyük küçük harf fark eder. Downloads ile downloads aynı yer değildir mesela. Buna göre bahsettiğin yer sanırım şu şekilde olmalı: "~/Downloads/Warcraft/war3.exe"

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

Ahmet Y.

Alıntı yapılan: Aequitas - 09 Nisan 2012 - 00:31:51
Eğer oyunu wine ile kurduysan ev dizinine yüklenmiş olamaz. Windows'daki gibi Program Files içine kurmuş olması gerekir. Yani şuna benzer bir yer: "C:\Program Files\Warcraft3\war3.exe" gibi. Tabi wine ile bu komutu şu şekilde verebilirsin.
"wine ~/.wine/drive_c/Program\ Files/Warcraft3/war3.exe"
Yukarıda vurgulamak istediğim nokta, "Program" ve "Files" arasındaki boşluğu yazarken ters bölü işareti koymayı unutma. Her boşluk için bu işareti yazman gerekir. Örneğin "Electronic Arts Games" yazacaksan şu şekilde yazmalısın "Electronic\ Arts\ Games".

Bu arada öyle direkt "/downloads/vs.. vs../" şeklinde yazarsan tabi ki bulamaz. Linux dizin hiyerarşisini araştırmanı tavsiye ederim. Linux'ta büyük küçük harf fark eder. Downloads ile downloads aynı yer değildir mesela. Buna göre bahsettiğin yer sanırım şu şekilde olmalı: "~/Downloads/Warcraft/war3.exe"

yurdun dc ++'ından yüklü dosyayı indirdim kurmadım. ilgin için teşekkür ederim her mesajın ders niteliğinde gerçekten birşeyler anlamaya başladım ubuntudan ve daha yolun başındayım....
Nvidia Forum Yöneticisi
Yaktın bizi.

aurora

optirun komutunu ben de wine ile açmaya çalıştığım oyuna uyarlayamamıştım. Eğer bu konu çözülürse çok güzel olacak.

agritux

@Tacettin Demir ile aynı marka dizüstü bilgisayara ve ekran kartına sahibiz. acpi_call da, bumblebee de, ironhide de işe yaramadı maalesef.

Üstelik, 12.04 beta kurulumu bile yapamadım. Kurulumda, kullanıcı adı şifre belirlediğimiz aşamadan sonra kurulum donuyor. Kullanıcı resmi belirlediğimiz aşamaya gelemiyor. CD okunmaya devam ediyor fakat dahili diske bir şey yazılmıyor. Fare hareket edebiliyor ama bir şeye tıklanmıyor. Zaten bekleme imleci şeklinde ve o imleç (yuvarlak olan, içerisinde dönen) dönmüyor donuk kalıyor.

Hayal kırıklığına uğradım tekrar.

Aequitas

Alıntı yapılan: Ahmet Y. - 09 Nisan 2012 - 00:35:53
yurdun dc ++'ından yüklü dosyayı indirdim kurmadım. ilgin için teşekkür ederim her mesajın ders niteliğinde gerçekten birşeyler anlamaya başladım ubuntudan ve daha yolun başındayım....

Rica ederim. Wiki'deki temel konuları boş vakitlerinde incelemeni öneririm. Çünkü bu şekilde yol alman oldukça zor olur.

@aurora, ben daha önce optirun+wine ile crysis2 çalıştırmaya çalışmıştım ama ekran kartımı 8600GS olarak görmüştü. Ama temel olarak doğru şekilde işlev görmüştü. Sanırım problem benim oyunu kurma şeklimden kaynaklanıyormuş, sonradan pek araştırma fırsatım olmamıştı. O şekilde denemiş miydin? Sanırım şuna benzer bir şeydi:

optirun env WINEPREFIX="/home/$USER/.wine" wine C:\\Program\ Files\\Electronic\ Arts\\Crytek\\Crysis\ 2\\bin32\\Crysis2Launcher.exe

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

agritux

Temiz 11.10 kurulumu ardından, başarılı uygulanmış acpi_call yöntemi (hata vermemiş) fakat yine hızlı çalışan fan, sıcak bilgisayar.
Benim bilgisayar sanırım gerçekten sorunlu. İnsanlar bumblebee ve ironhide için çalışıyor, o olmuyor diye üzülüyor, ben acpi_call olsun linux olsun diyorum ama olmuyor.

arda@agritux:~$ cd /home/arda/İndirilenler/mkottman-acpi_call-b570c3b/

arda@agritux:~/İndirilenler/mkottman-acpi_call-b570c3b$ sudo make
make -C /lib/modules/3.0.0-17-generic/build M=/home/arda/İndirilenler/mkottman-acpi_call-b570c3b modules
make[1]:`/usr/src/linux-headers-3.0.0-17-generic' dizinine giriliyor
  CC [M]  /home/arda/İndirilenler/mkottman-acpi_call-b570c3b/acpi_call.o
/home/arda/İndirilenler/mkottman-acpi_call-b570c3b/acpi_call.c: 'acpi_result_to_string' fonksiyonunda:
/home/arda/İndirilenler/mkottman-acpi_call-b570c3b/acpi_call.c:41:27: UYARI: bir tür dönüşümü olmaksızın ayrı gösterici türlerinin karşılaştırması [enabled by default]
  Building modules, stage 2.
  MODPOST 1 modules
  CC      /home/arda/İndirilenler/mkottman-acpi_call-b570c3b/acpi_call.mod.o
  LD [M]  /home/arda/İndirilenler/mkottman-acpi_call-b570c3b/acpi_call.ko
make[1]: `/usr/src/linux-headers-3.0.0-17-generic' dizininden çıkılıyor

arda@agritux:~/İndirilenler/mkottman-acpi_call-b570c3b$ sudo insmod acpi_call.ko

arda@agritux:~/İndirilenler/mkottman-acpi_call-b570c3b$ sudo ./test_off.sh
sudo: ./test_off.sh: command not found

arda@agritux:~/İndirilenler/mkottman-acpi_call-b570c3b$ sudo ./test_off.sh
Trying \_SB.PCI0.P0P1.VGA._OFF: failed
Trying \_SB.PCI0.P0P2.VGA._OFF: failed
Trying \_SB_.PCI0.OVGA.ATPX: failed
Trying \_SB_.PCI0.OVGA.XTPX: failed
Trying \_SB.PCI0.P0P3.PEGP._OFF: failed
Trying \_SB.PCI0.P0P2.PEGP._OFF: failed
Trying \_SB.PCI0.P0P1.PEGP._OFF: failed
Trying \_SB.PCI0.MXR0.MXM0._OFF: failed
Trying \_SB.PCI0.PEG1.GFX0._OFF: failed
Trying \_SB.PCI0.PEG0.GFX0.DOFF: failed
Trying \_SB.PCI0.PEG1.GFX0.DOFF: failed
Trying \_SB.PCI0.PEG0.PEGP._OFF: works!
arda@agritux:~/İndirilenler/mkottman-acpi_call-b570c3b$

arda@agritux:~$  lspci -v| grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09) (prog-if 00 [VGA controller])

arda@agritux:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Sandybridge Mobile
    GL_EXT_vertex_array_bgra, GL_NV_conditional_render,

Ahmet Y.

merhaba...

yine ben yine aynı konu... kafama  bir şey takıldı da danışmak istedim bir uygulamanın hangi e.kartında çalıştığını gösteren bir kodumuz var mı ? mesela konuda geçtiği için war3.exeden gideyim optirun wine ~/.wine/drive_c/Program\ Files/Warcraft3/war3.exededikten sonra bilgisayarımın harici ekran kartıyla açması gerekiyor ya hala oyunun grafiğinde donma var sanırım onla açmıyor bunun kontrolünü yapabileceğim bir kod varmı ?
Nvidia Forum Yöneticisi
Yaktın bizi.