Donanımsal ve Yazılımsal Raid

Başlatan blademan, 11 Eylül 2011 - 12:40:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

blademan

Arkadaşlar Selamlar.
Merak ettiğim şu, donanımsal raid yaptığım bir sistemde yazılımsal raid de yapmama gerek varmı?. Şuan ubuntu server kullanıyorum ve 4 yıldır tıkır tıkır işliyor, ancak hep aklımdaki soruyu sormak istedim.
Şimdidden teşekkürler.

heartsmagic

Hangisinin daha uygun olduğu bile tartışılırken ve tam cevabı yokken, sanırım ikisinin birden yapılıp yapılmamasına kimse net bir cevap veremez. Bu konularda hiç tecrübem yok fakat RAID meselesi ihtiyaca ve eldeki imkânlara göre değişiyor galiba. Aşağıdaki bağlantı Google'da bulunabilecek karşılaştırmalardan, anlatımlardan sadece birisi:

http://www.cyberciti.biz/tips/raid-hardware-vs-raid-software.html

Senin soruna da değinilmiş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sdincsoy

Merhaba,
Ben kesinlikle donanımsal raid taraftarıyım. Bu meslekde 16 senem geçti.
Hatta raid yapman için özel bir raid kartı kullanman çok önemli.

Tilki

Merhaba arkadaşlar. Gereksiz başlık açmamak için buradan devam etmemin iyi olacağını düşündüm. Masaüstü bilgisayarımdaki anakartımda raid donanımı mevcut. Windows 7 ile de sorunsuz kullanabiliyorum. Windows 7, 2 adet 250GB'lık diskimi 1 adet 500GB'lık tek bir diskmiş gibi görüyor ve sorgusuz sualsiz kurulumu yapıyor. Bundan böyle Windows 7'yi sanal makinede kullanma kararı alarak aynı kurulumu Ubuntu 13.04 ile de yapmak istedim. Ubuntu da 2 adet 250GB2lık diski 1 adet 500GB olarak gördü. Hatta son adıma kadar kurulum süreci başarılı geçti. Yalnız ipler, grub kurulumu sırasında koptu. Ben disk bölümlendirme ekranında sda veya sdb seçmeyip, Ubuntu'nun raid olarak gördüğü (çok değişik bir isim vermişti) bölümü seçmiş olmama rağmen kurulumun sonunda grub yine sda diskinin başına kurulmaya çalıştı ve orada patladı. Tabi grub sda'nın başına kurulmaya çalışıyordu ama anakart sda diye bir disk sunmuyordu artık. Sanırım grub raid'i algılamıyordu. Yanlış bir şey mi yaptım diye defalarca denedim ama başarılı olamadım.
Sonra raid'in alternate iso ile yapılabildiğini öğrendim. İnternetteki araştırmalarımda güzel bir video buldum. Videoda alternate iso kurulumunun disk bölümü ayarlama ekranında "configure software raid"  ifadesini gördüm. Yazılımsal raid'in donanımsal raid ile aynı performansı verip veremeyeceğinden emin değilim. O yüzden o yola girmeyeceğim.

Aklıma başka birşey geldi. Acaba alternate iso ile kurulumun en sonunda grubun kurulmasına izin vermesem. Kurulum tamamlandıktan sonra sistem yine de açılır mı? (Önemli bilgi:Sistemde sadece Ubuntu kurulu olacak. Başka işletim sistemi yok). Böylece grub-raid anlaşmazlığı hiç ortaya çıkmaz diye düşünüyorum (gelinle kaynanayı yan yana koyma, kavga çıkmasın gibi oldu :D).

Bir diğer durum (Olur da alternate iso ile kurulumu beceremezsem diye): Standart iso ile kurulum yaparken grubun kurulmasını engelleyebilir miyiz?

Not: Biraz uzattım galiba, bağışlayın. Raid pek kullanılmadığından hem hikayemi net olarak aktarabilmek hem de forumlardaki araştırmalarımda rastladığım soru ve belirsizliklere de ışık tutmak istedim.

heartsmagic

Tilki

@heartsmagic, 08.04 kurduğumda da buralardaydın, 13.04'le oynuyorum hala buradasın ve işlerimizi kolaylaştırıyorsun. Çok çok teşekkür ediyorum. Paylaştığın balantıyı inceledim. İngilizcem pek de yeterli değil ama bir şekilde kurulumdaki disk bölümlendirme ekranında "/dev/mapper" diye bir ifade görmemin yararı olacağını anladım. Ben 13.04'ü raid üzerine kurmaya çalışırken tek parça bir disk görünüyordu ama ismi farklıydı. Denemelerimde (birkaç kez kurulum yaptım) bir durum farkettim ve nihayet sonuca ulaştım. Anakartındaki raid donanımını aktif hale getirerek Ubuntu'yu Raid üzerinde kurmak isteyen arkadaşlarımız için tecrübemi paylaşmak isterim:

Raid'den umudu kesince 13.04'ü normal kurulum yaptım. Sda diski kurulum, sdb diski de depolama amaçlı oldu. Senin paylaştığın bağlantıyı inceleyince "hadi bir daha deneyeyim" dedim. Sistemi yeniden başlatırken anakartın bios ayarlarına girdim ve raid yapılandırmasını aktif hale getirdim. Sonra Ubuntu dvd'sinden sistemi başlatıp kuruluma geçtim. Disk bölümlendirme ekranında yine tek parça diskimi (2x250 GB) gördüm. Ekranda yer alan (yanlış hatırlamıyorsam) "create new partitions/yeni partisyon yarat" düğmesine bastım. Bu düğmeye basında ekrandaki tek parça diskin altında 500GB'lık bir "free/boş" alan oluştu. Bu boş alan "/dev/mapper" diye başlıyor ve açıklamasında Linux device mapper gibi birşeyler yazıyordu. Aynı ekranın altındaki alanda yer alan bootloader/önyükleyici menüsünde de bu isim görünüyordu, onu seçtim. Sonrası normal kurulum. Kurulumun sonunda da grub, seçtiğim bölümün başına kuruldu ve zafer!

Kontrol:
Bu başarıyı kontrol etmek için sistemi yeniden Ubuntu dvdsi ile başlattım ve tekrar kuruluma başladım. Bir önceki raid kurulumum başarılı olmasına rağmen bu kez disk bölümlendirme ekranında disklerin görünümü darmadağındı. "Create new partitions/yeni partisyon yarat" düğmesi de bu durumu düzeltmiyordu. Sanırım diskler raid düzeninde olduğu zaman disk bölümlendirme uygulaması sağlıklı bir manzara görüntüleyemiyor ve sorun yaşıyordu. Bu teorim doğru mudur diye sistemi yeniden başlattım ve bu kez anakarttan raidi iptal ettim. Disk bölümlendirme, bu kez disklerimi yine ayrı ayrı gördü ve standart kurulum yaptım. Tekrar yeniden başlatıp raidi yapılandırınca yine başarılı bir raid kurulumu yaptım. Emin olmak için bu deliliği 2 kez daha tekrarladım. Hepsinde de sonuç aynıydı.

Sonuç:
Ubuntu'yu raid üzerinde kurmak istiyorsanız ve grubun kurulması ile ilgili sorun yaşıyorsanız bu, grubun, kurulacağı yeri bulamamasıyla ilgili bir sorun gibi duruyor. Bu sorunu aşmanın yolu disk bölümlendirme uygulamasının raidi düzgün görmesini sağlamaktan geçiyor. Raidi düzgün görmesi için diskleri düzgün görmeli. Bunun için belki hamallığa kaçan saçma bir iş olmasına rağmen önerim; bir kez raidi aktive etmeden standart kurulum yapmak, sonra raidi aktive etmek yönünde. Sorun yaşayan arkadaşlarım, daha pratik bir çözüm bilmiyorlarsa ya da alternatif çözümleri uygularken sorun yaşıyorlarsa bu yolu deneyebilirler.

heartsmagic

@Tilki, biz de teşekkür ederiz sana. Sonuçta sen de ben de bildiklerimizi paylaşmaya çalışıyoruz burada.

Benim geçtiğim bağlantıda senin yaşadığın soruna benzer bir durum var esasında. Grub için kurulum yeri yanlış olarak belirlendiğinden kurulumun o aşamasında bir uçbirime giriş yaparak /dev/mapper altındaki doğru ismin edinilmesi ve ctrl+alt+f1 ile geri kuruluma dönülerek o aşamaya işlenmesi önerilmiş. Elimin altında deneyecek bir ortam olmadığı için ne yazık ki ancak kabaca izah edebiliyorum durumu.

Tilki

Evet evet aynen dediğin gibi anladım ben de...Çözümün kısa yolunu anlatmışlar. Ben o ayrıntıları pek anlayamadığımdan, böyle Türk işi bir metod kullandım:). Neyseki sık yaptığımız bir iş değil. Ama aklıma düşürdün. Sırf bir belge olsun diye deneyip, başarabilirsem de belgeleyeceğim. Sağolun. Tekrar teşekkür ederim.

heartsmagic

Ben de belge ortaya çıksa da çıkmasa da uğraşların için teşekkür ederim. Ancak, belge ortaya çıkarsa ve çözüm iş görürse tadından yenmez haliyle :)