[Çözüldü]Hareketli Gif Çözünürlüğünü Küçültebilir Misiniz?

Başlatan KemalALKIN, 11 Eylül 2011 - 12:24:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KemalALKIN

[size="3"][color="#000000"][size="5"][color="#000000"]Hareketli Gif Çözünürlüğünü Küçültebilir Misiniz?[/color][/size]

Dosya Bu Link Olarakta Verdim;

http://i.imgur.com/cUb3e.gif

320x480 Çözünürlüğünde Olacak
Ben Photoshop CS5 Programında Denedim Ancak GIF Olarak Kaydetmiyor.

Şimdiden Yardım Edenlere Çok Teşekkürler
Yardımlarınızı Bekliyorum[/color][/size]

not: kusura bakmayın büyük harfler ile başlıyor lütfen kızmayın
www.tckemal.ist

Mitsukuni

Gimp üzerinde bunu yapmanın çok kolay bir yolu var:
Dosyayı Gimp ile açtıktan sonra katmanlar bölümünde en aşağıda bulunan artalan katmanına geliyorsunuz ve görüntü menüsünden resmi ölçekle dediğiniz zaman boyutu değiştirdiğinizde tüm katmanların boyutu değişecektir. Daha sonrası malum, gif olarak kaydetmeniz yeterli.

Yalnız orantılı olması durumunda 320x480 değil de 320x400 oluyor, bilginize.

KemalALKIN

Alıntı yapılan: Mitsukuni - 11 Eylül 2011 - 12:42:43
Gimp üzerinde bunu yapmanın çok kolay bir yolu var:
Dosyayı Gimp ile açtıktan sonra katmanlar bölümünde en aşağıda bulunan artalan katmanına geliyorsunuz ve görüntü menüsünden resmi ölçekle dediğiniz zaman boyutu değiştirdiğinizde tüm katmanların boyutu değişecektir. Daha sonrası malum, gif olarak kaydetmeniz yeterli.

Yalnız orantılı olması durumunda 320x480 değil de 320x400 oluyor, bilginize.
yaptım ancak hareketli kısım kıpırdıyor
www.tckemal.ist

Mitsukuni

Hareketli kısım kıpırdıyor derken? Tam anlamadım.
Ben 320x400'e küçülttüğümde bir farklılık görmemiştim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Eylül 2011 - 13:59:47

Biraz daha yakınlaştırıp bakınca demek istediğinizi anladım, evet bir kıpırdama mevcut. Ancak sebebini anlayabilmiş değilim henüz.

KemalALKIN

Alıntı yapılan: Mitsukuni - 11 Eylül 2011 - 13:26:06
Hareketli kısım kıpırdıyor derken? Tam anlamadım.
Ben 320x400'e küçülttüğümde bir farklılık görmemiştim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Eylül 2011 - 13:59:47

Biraz daha yakınlaştırıp bakınca demek istediğinizi anladım, evet bir kıpırdama mevcut. Ancak sebebini anlayabilmiş değilim henüz.
ben bağ olan işarete tıkladım bağı koparttı 320 480 yaptım o animasyon kısmı dönüyor ancak kıpırdıyor yani başka yere gidio hafif arada
www.tckemal.ist

Mitsukuni

İstediğinizi yapmayı başardım. :)

Ayrıca alttakini kullanarak tekrar istediğiniz boyutlara uygulayabilirsiniz, kıpırdama olmayacaktır.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Eylül 2011 - 14:19:37

Açıklama yapayım isterseniz? :)

KemalALKIN

Alıntı yapılan: Mitsukuni - 11 Eylül 2011 - 14:18:40

İstediğinizi yapmayı başardım. :)

Ayrıca alttakini kullanarak tekrar istediğiniz boyutlara uygulayabilirsiniz, kıpırdama olmayacaktır.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Eylül 2011 - 14:19:37

Açıklama yapayım isterseniz? :)

sizin yaptığınız ilk resim yatay olmuş benimki şu şekil olacak

320
480

tam bu boyutta olacak

2. verdiğinizi düzenleyince kalite bozuldu nedense

320X480 olarak yapmanızı rica ediyorum cep telefonumun açılış kapanışına eklemek istedim çünki :)
gimp te 1. yer 320 2. yer 480 umarım anlatabildim :)
www.tckemal.ist

Mitsukuni

Biraz keyfî bir istek olmuş anlaşılan. :)
Ben bilgisayar açılışında kullanmak için istediğinizi sanmıştım.

Balık vermek yerine tutmayla ilgili açıklama yapsam sorun teşkil etmez umarım.
Katmalar içerisinde sadece artalan olan katman tam boyutlu bir resim. Diğer katmanlar hareketi sağlamak amacıyla sadece hareketli olacak bölüm için yapılmış. Şu durumda anladığım artalanın boyutunu değiştirdiğimizde diğer katmanlar tam bu boyutta olmadığından kıpırdama oluyor (yine de çok mantıklı değil tabi). Bunu çözmek için artalanı kopyalayıp (büyük hali için) her katmanın altına yerleştirdim ve daha sonra küçük katmanları aşağı birleştir diyerek her katmanı aynı boyuta getirdim. Sonrasında boyutu değiştirdiğimde kıpırdama olmadı, çünkü kayma yapabilecek bir kısım bulunmuyordu artık. Biraz kapladığı yer artmış olabilir tabi. :)

Aynı şekilde yaparsanız olacaktır. Madem telefon için kullanacaksınız resmi orantılama yerine kesme işlemi yaparsanız göze daha hoş görünecektir.

(Bir de sizden ricam, şu an şehir dışında olmam sebebiyle netbook kullanıyorum ve sayfada çok yoruluyor tarayıcı, alıntı yapmazsanız daha güzel olacak. Zaten sadece ikimiz konuşuyoruz, gerek de yok hani. Anlayışınız için teşekkür ederim.)

KemalALKIN

mitsukuni abi ben ps de rastgele işlerle çözen biriyim gimp desen elimi sürsem yapamadığım bi program birde senin dediğin programdaki yerler sanırım çeviri sonucundan dolayı bende farklı yerlerde hep :D
mac os x te açıyorum ben siz linux isterseniz sanal windows var onda açayım ancak dediklerinizi ben yapamayacağım gibi

bu gimp programında psd gibi bir halde kayıt özelliği yok mu sizdekini bana o şekil verseniz belki olur ?
veya sizde yapınca bendeki gibi bir kalite sorunu mu oluştu
www.tckemal.ist

Mitsukuni

Estağfurullah, forumda abi diyecek başkaları var, ben değilim lütfen. :D

Mac veya windows fark etmez, gimp her yerde aynı gimp. Kullandığınız sürüme göre çevirilerde farklılıklar olabilir, bir şey diyemem ona. Ancak ilk iletide verdiğiniz resmin de yüksekliği 400 benek olmasında ötürü 480'e çıkarıldığında bozulamalar olacaktır. Dolayısıyla benim yapacağım da öyle olacağı (olduğu) için daha büyüğünü bulmanız gerekiyor sanırım.

Ayrıca gimp üzerinde de xcf uzantılı olarak kaydederseniz aynı psd gibi olacaktır.
İmleçsürer ile gimp üzerinde rahat işlem yapılamadığını da belirteyim, o kadar uğraşamam ne yazık ki, farem yok. :)

KemalALKIN

Alıntı yapılan: Mitsukuni - 11 Eylül 2011 - 15:04:04
Estağfurullah, forumda abi diyecek başkaları var, ben değilim lütfen. :D

Mac veya windows fark etmez, gimp her yerde aynı gimp. Kullandığınız sürüme göre çevirilerde farklılıklar olabilir, bir şey diyemem ona. Ancak ilk iletide verdiğiniz resmin de yüksekliği 400 benek olmasında ötürü 480'e çıkarıldığında bozulamalar olacaktır. Dolayısıyla benim yapacağım da öyle olacağı (olduğu) için daha büyüğünü bulmanız gerekiyor sanırım.

Ayrıca gimp üzerinde de xcf uzantılı olarak kaydederseniz aynı psd gibi olacaktır.
İmleçsürer ile gimp üzerinde rahat işlem yapılamadığını da belirteyim, o kadar uğraşamam ne yazık ki, farem yok. :)
bir abi bana yapmış başka siteden :)

ilginiz için teşekkürler
www.tckemal.ist