kde kaldırılma sorunu

Başlatan ironic, 18 Ağustos 2008 - 11:02:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

sudo...........kubuntu desktop koduyla kde arayüzünü kurmuştum. sürekli çökmesi ve geliştirilmeye muhtaç olduğunu görmemle tekrar sadece gnome kullanmak istiyorum. :)

sudo.................remove kubuntu desktop koduyla kaldıramadım .(süreç bitiyor ama netice yok)  Başlığı açmadan forumda araştırırken bir arkadaşımız synaptic ten geçmiş ayarlara dönebileceğimizi söylemiş. Bu konuda bir döküman bulamadım. bu şekil yapmak  en kolay yol gibi geldi.

Nasıl sorunsuz  kaldırabilirim? kde kurulurken default olarak seçmiştim. açılışta hep kubuntu boot ekranı ile  açılıyor.

ufuk_k

sudo apt-get --purge remove kubuntu-desktop ile ayar dosyalarıyla birlikte kaldırırsın.
sudo apt-get install ubuntu-desktop ile normal Gnome desktop masaüstünü yükleyebilirsin.

ironic

Alıntı yapılan: ufuk_k - 18 Ağustos 2008 - 11:25:34
sudo apt-get --purge remove kubuntu-desktop ile ayar dosyalarıyla birlikte kaldırırsın.
sudo apt-get install ubuntu-desktop ile normal Gnome desktop masaüstünü yükleyebilirsin.

teşekkür ederim..verdiğiniz kodla kaldırmaya çalıştığımda kubuntu.. kurulu değil uyarısı veriyor. gailba sadece boot ekranı kaldı. Gnome u verilen kodla kurduğumda şu anki masaüstü ayarlarım özelleştirmelerim korunur mu? Galiba gonme u tekrar kurmadan olmayacak.

xaph

@ironic sudo apt-get kubuntu-desktop ile tekrar yukleyip ardindan purge komutunu deneyebilir misiniz?

WarGasm

Bende meraktan 4.1 yukledim ama bayaa problemli . neyi ne sekilde yapacagimi bilmedigim icin kullanmadigim halde duruyor. bende gnome var ve su anda default olarak enlightenment ve bazen gnome kullaniyorum. mantiken kaldirdiktan sonra tekrar ubuntu desktop kurmam gerekmeyecektir ama merak ettim. birde benim kde versiyonum 4.1 verilecek komut degisiyor mu bu durumda? Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler.

xaph

@ironic

sudo apt-get remove adept adept-batch adept-common adept-installer adept-manager adept-notifier adept-updater akregator amarok amarok-xine apport-qt ark arts cryptsetup debtags desktop-effects-kde digikam dmsetup dolphin enscript foomatic-db-gutenprint gdebi-kde gnupg-agent gpgsm gtk-qt-engine gwenview hpijs-ppds hplip-gui ijsgutenprint jockey-kde k3b kaddressbook kaffeine kamera karm katapult kate kbstate kcontrol kcron kde-guidance kde-guidance-powermanager kde-icons-mono kde-style-qtcurve kde-systemsettings kdeadmin-kfile-plugins kdebase-bin kdebase-bin-kde3 kdebase-data kdebase-kio-plugins kdebluetooth kdegraphics-kfile-plugins kdelibs-data kdelibs4c2a kdemultimedia-kfile-plugins kdemultimedia-kio-plugins kdenetwork-filesharing kdenetwork-kfile-plugins kdepasswd kdepim-kio-plugins kdepim-kresources kdepim-wizards kdeprint kdesktop kdesudo kdm kdnssd keep kfind kghostview khelpcenter kicker kio-apt kio-locate kio-umountwrapper kipi-plugins klipper kmag kmail kmailcvt kmenuedit kmilo kmix kmousetool kmplayer-base kmplayer-konq-plugins knetworkconf knotes konq-plugins konqueror konqueror-nsplugins konsole kontact konversation kooka kopete korganizer kpdf kpf kppp krdc krfb kscreensaver ksmserver ksnapshot ksvg ksysguard ksysguardd ksystemlog ktorrent kubuntu-artwork-usplash kubuntu-default-settings kubuntu-desktop kubuntu-docs kubuntu-konqueror-shortcuts kvkbd kwalletmanager kwin kwin-style-crystal language-selector-qt libakode2 libarts1-akode libarts1c2a libartsc0 libaudio2 libavahi-qt3-1 libavcodec1d libavutil1d libclucene0ldbl libdbus-qt-1-1c2 libept0 libexiv2-2 libfftw3-3 libflac++6 libgmp3c2 libgsm1 libifp4 libijs-0.35 libjpeg-progs libk3b2 libkbluetooth0 libkcal2b libkcddb1 libkdcraw3 libkdepim1a libkexiv2-3 libkipi0 libkleopatra1 libkmime2 libkonq4 libkpimexchange1 libkpimidentities1 libksba8 libkscan1 libksieve0 libktnef1 liblua50 liblualib50 libmad0 libmimelib1c2a libmodplug0c2 libmpcdec3 libnjb5 libofa0 libpoppler-qt2 libpostproc1d libpq5 libpythonize0 libqt-perl libqt3-mt libqt4-core libqt4-gui librsync1 libruby1.8 libsearchclient0 libskim0 libsmokeqt1 libstreamanalyzer0 libstreams0 libstrigihtmlgui0 libtunepimp5 libxapian15 libxcb-shape0 libxcb-shm0 libxcb-xv0 libxine1 libxine1-bin libxine1-console libxine1-ffmpeg libxine1-misc-plugins libxine1-plugins libxine1-x libxvmc1 network-manager-kde networkstatus openoffice.org-kde openoffice.org-style-crystal perl-suid pinentry-qt poster psutils pykdeextensions python-dev python-kde3 python-qt3 python-qt4 python-qt4-common python-qt4-dbus python-reportlab python-sip4 python2.5-dev qca-tls rdiff-backup ruby ruby1.8 scim-bridge-client-qt scim-qtimm skim software-properties-kde speedcrunch strigi-applet strigi-daemon system-config-printer-kde ttf-arphic-ukai vorbis-tools && sudo apt-get install ubuntu-desktop

komutu kde'yi kaldırıp sadece gnome bırakıyor sistemde.

ironic

Alıntı yapılan: xaph - 18 Ağustos 2008 - 13:27:50
@ironic

sudo apt-get remove adept adept-batch adept-common adept-installer adept-manager adept-notifier adept-updater akregator amarok amarok-xine apport-qt ark arts cryptsetup debtags desktop-effects-kde digikam dmsetup dolphin enscript foomatic-db-gutenprint gdebi-kde gnupg-agent gpgsm gtk-qt-engine gwenview hpijs-ppds hplip-gui ijsgutenprint jockey-kde k3b kaddressbook kaffeine kamera karm katapult kate kbstate kcontrol kcron kde-guidance kde-guidance-powermanager kde-icons-mono kde-style-qtcurve kde-systemsettings kdeadmin-kfile-plugins kdebase-bin kdebase-bin-kde3 kdebase-data kdebase-kio-plugins kdebluetooth kdegraphics-kfile-plugins kdelibs-data kdelibs4c2a kdemultimedia-kfile-plugins kdemultimedia-kio-plugins kdenetwork-filesharing kdenetwork-kfile-plugins kdepasswd kdepim-kio-plugins kdepim-kresources kdepim-wizards kdeprint kdesktop kdesudo kdm kdnssd keep kfind kghostview khelpcenter kicker kio-apt kio-locate kio-umountwrapper kipi-plugins klipper kmag kmail kmailcvt kmenuedit kmilo kmix kmousetool kmplayer-base kmplayer-konq-plugins knetworkconf knotes konq-plugins konqueror konqueror-nsplugins konsole kontact konversation kooka kopete korganizer kpdf kpf kppp krdc krfb kscreensaver ksmserver ksnapshot ksvg ksysguard ksysguardd ksystemlog ktorrent kubuntu-artwork-usplash kubuntu-default-settings kubuntu-desktop kubuntu-docs kubuntu-konqueror-shortcuts kvkbd kwalletmanager kwin kwin-style-crystal language-selector-qt libakode2 libarts1-akode libarts1c2a libartsc0 libaudio2 libavahi-qt3-1 libavcodec1d libavutil1d libclucene0ldbl libdbus-qt-1-1c2 libept0 libexiv2-2 libfftw3-3 libflac++6 libgmp3c2 libgsm1 libifp4 libijs-0.35 libjpeg-progs libk3b2 libkbluetooth0 libkcal2b libkcddb1 libkdcraw3 libkdepim1a libkexiv2-3 libkipi0 libkleopatra1 libkmime2 libkonq4 libkpimexchange1 libkpimidentities1 libksba8 libkscan1 libksieve0 libktnef1 liblua50 liblualib50 libmad0 libmimelib1c2a libmodplug0c2 libmpcdec3 libnjb5 libofa0 libpoppler-qt2 libpostproc1d libpq5 libpythonize0 libqt-perl libqt3-mt libqt4-core libqt4-gui librsync1 libruby1.8 libsearchclient0 libskim0 libsmokeqt1 libstreamanalyzer0 libstreams0 libstrigihtmlgui0 libtunepimp5 libxapian15 libxcb-shape0 libxcb-shm0 libxcb-xv0 libxine1 libxine1-bin libxine1-console libxine1-ffmpeg libxine1-misc-plugins libxine1-plugins libxine1-x libxvmc1 network-manager-kde networkstatus openoffice.org-kde openoffice.org-style-crystal perl-suid pinentry-qt poster psutils pykdeextensions python-dev python-kde3 python-qt3 python-qt4 python-qt4-common python-qt4-dbus python-reportlab python-sip4 python2.5-dev qca-tls rdiff-backup ruby ruby1.8 scim-bridge-client-qt scim-qtimm skim software-properties-kde speedcrunch strigi-applet strigi-daemon system-config-printer-kde ttf-arphic-ukai vorbis-tools && sudo apt-get install ubuntu-desktop

teşekkürler arkadaşım. bunca yıldır mavi ekran ,sistem çökmesi nedir görmeyen ben. bu kodla bırak kde yi ubuntu dan kurtuldum.. galiba bir yerden kopyala -yapıştır yaptın. Lütfen daha dikkat edelim.

Sakın kimse denemesin.

off yaa . siyah bios ekranında kod yazılabiliyor. son yaptığım işlemi geri alacağımı sanmıyorum. ama bir umut sorayım. :'( :'( :'(

atomkarinca

En sondaki

sudo apt-get install ubuntu-desktop

işlemini de yaptıysan herhangi bir sorun çıkmaması gerekiyor.

ironic

artık çok geç. sistemi tekrardan kurdum bile. Gnome un değerini kde den sonra 3 kat daha fazla anladım.  :)

xaph

Alıntı yapılan: ironic - 18 Ağustos 2008 - 15:42:53
@ironic

teşekkürler arkadaşım. bunca yıldır mavi ekran ,sistem çökmesi nedir görmeyen ben. bu kodla bırak kde yi ubuntu dan kurtuldum.. galiba bir yerden kopyala -yapıştır yaptın. Lütfen daha dikkat edelim.

Sakın kimse denemesin.

off yaa . siyah bios ekranında kod yazılabiliyor. son yaptığım işlemi geri alacağımı sanmıyorum. ama bir umut sorayım. :'( :'( :'(

ubuntu'n için çok üzgünüm ancak ne olduğunu bilmediğim bir komutu çalıştırması için vermem kimseye.
Daha önce aynı problemle karşılaştığımda aynı komutla kaldırmıştım ubuntu'yu muhtemelen @atomkarınca'nın da dediği gibi son işlem olan ubuntu-desktop paketinin yüklenmesinde bir problem olmuştur.
iyi günler

atomkarinca

Alıntı yapılan: ironic - 18 Ağustos 2008 - 15:42:53
@ironic

Sakın kimse denemesin.

O komutla  kde3 kalkar kde4 ile ilgisi yok o kodların ve sadece gnome bırakmaz (Gnomeden ne götürür orasını bilimiyeceğim ama bununda fazla önemi yok) Sadece kde kurulu bir sistemde ve En Güvenilir şekilde istiyorsan Ctrl+Alt+F2 ve komut olur.
Komut incelendiğinde sadece kde'ye özel programları sistemden temizlediği görülüyor. Grafik ekran gelmemesinde de bir anormallik yok,
Bu komut sana Ubuntu'yu kurar
Keşke panik yapıp sistemi yeniden kurmasaydın, yukarıdaki komutu kullanıp duruma bir baksaydın. Bizim için de zor bir durum oluştu komut hakkında şüphe doğdu. Komutu en az on kez inceledim bir anormallik yok ortada. Silinen hiç bir paket Ubuntu-minimal * ya da ubuntu-standart paketlerinin bağımlılıkları içinde yer almıyor ama çok karışık bir bağımlılık ilşkisi olabilir. Buna rağmen konsolda kalabildiğine göre * demek ki  sadece aşağıdaki komutu vermen yetecekmiş;

WarGasm

KDE 4.1 kaldirma konusunda fikri olan var mi ? :)

heartsmagic

Komutu deneyemediğimizden net bir şey söylemek güç. Eğer oradaki paketlerden biri Gnome paketlerinden bir diğerine bağlıysa birbirini tetikleme olmuş olabilir. Kaldırılacak paketleri zaten sana sıralamıştır, onlara bakarak işlem yapmak lazım. Sonuçta sistemi kullanan bizleriz, karşıdan gördüğümüzü aynen geçirmenin bir anlamı yok, az inceleyip olacakları/olabilecekleri sezinlemek lazım.

Şimdi sorumuza gelelim? Bu komut neleri kaldırıyor? KDE kurulu olan birisi deneyip bize cidden nelerin kaldırıldığını söyleyebilir mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xaph

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Ağustos 2008 - 19:11:18
Komutu deneyemediğimizden net bir şey söylemek güç. Eğer oradaki paketlerden biri Gnome paketlerinden bir diğerine bağlıysa birbirini tetikleme olmuş olabilir. Kaldırılacak paketleri zaten sana sıralamıştır, onlara bakarak işlem yapmak lazım. Sonuçta sistemi kullanan bizleriz, karşıdan gördüğümüzü aynen geçirmenin bir anlamı yok, az inceleyip olacakları/olabilecekleri sezinlemek lazım.

Şimdi sorumuza gelelim? Bu komut neleri kaldırıyor? KDE kurulu olan birisi deneyip bize cidden nelerin kaldırıldığını söyleyebilir mi?

dediğim gibi sistemimi kubuntuya çevirdiğim bir ara denemiştim ben bu komutu ve hiçbir sorun olmadan kde paketlerini silmiş ve tekrar gnome kullanmaya başlamıştım. hatta bu komutu da http://www.psychocats.net/ubuntu/puregnome sitesinden bulmuştum.
Tabi denildiği gibi sadece kde 3 paketlerini kaldırıyor, kde4 için de kubuntu-kde4-desktop paketinin neler kurduğuna bakıp onların kaldırılması için gerekli komut verilerek yapılabilir.
Ayrıca kde3 paketlerinin bir kısmı ile (hangi paketler çakışma yapıyor bilmiyorum) gnome paketleri çakışma yapıyor. Ve oradaki paketleri kaldırdığımızda bağımlılıklardan dolayı ubuntu-desktop paketi ve onun bağımlılıklarını da kaldırıyor. Ancak en sonda tekrar kurarak bu sorunu çözmüş oluyor.

atomkarinca

Hardy 8.04 sürümü kubuntu kurdum. Sadece kubuntu kurulu sistemde komutu uyguladım . Kaldırılmak istenen paketleri incelediğimde ise aralarında ubuntu-minimal ve ubuntu-standart paketlerinin yer almadığını gördüm; toplam 84 adet paket kaldırılmak isteniyor ve 360 paketin kurulması gerekiyor. Kaldırma işleminde kde services menude bir dosya bulunamadı ve sudo apt-get install ubuntu-desktop komutuna geçilemedi meçburen bu komutu yeniden vermek zorunda kaldım ve hiç bir sorun çıkmadan kuruldu.

Fakat bu bana da ders oldu. Bu komut yüzünden zor bela yapılandırdığım İntrepid'i silmek. hardy kurmak ve sonra kurduğum hady'yi silmek ve sonra tekrar İntrepid kurmak zorunda kaldım. Böyle sistemimde deneyemeyeceğim komutları artık önermiyeceğim. Hoş ortada bir sorun yok ama insanlar birşeye takılıyor ve halledemiyorlar sonra üzüntü oluyor.
@ironic arkaşımız içinde gerçekten üzüldüm keşke sistemini yeniden kurmadan önce yetişebilseydik.