[Çözüldü] Ubuntu 11.04 Gereksiz Programlar

Başlatan GeceHaramisi, 09 Eylül 2011 - 00:03:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeceHaramisi

PC Özellikleri:
1.80 P4 İşlemci
1 GB Ram
128 MB Ekran kartı Ati Radeon 9200

---

İnternette gezinirken 4 sekmeden sonra yavaşlıyor. Aslında Chrome kurup deneyemedim ama..
Firefox'daki plugin containeri kapattım. Arada bir çöküyor, idare ediyorum. DNS ayarlarını değiştirdim (8.8.8.8,8.8.4.4)
Ekran kartı driverlarını kurdum. Kurduktan sonra unity gelmedi. Deneme amaçlı Unity2d kurdum beğenmedim ve sildim.
Şuan gözüme takılan compiz var onu silsem * bir şey olur mu diye şüphe içindeyim.

Ubuntu'nun yeni bir kullanıcısıyım. Yaklaşık 3 gündür uğraşıyorum ve Ubuntu-tr forumundaki arkadaşlar sağolsun. Hepsinin yardım severliği sayesinde güzel bir şekilde kullanmaya başladım. Wine dışında..

Her neyse asıl konum şu gereksiz programlar.. Gereksiz, MiB kastıran, harddiskte yer işgal eden herhangi * bir şey varsa bunları silmek istiyorum. Eğer bunları silmem için önerirseniz bilgisayarım çok hafifleyecek.

matrax_41

Firefox'a adblock plus ve flashblock eklentileri kurarsan internet sayfalarındaki takılma sorunun kalmaz.

GeceHaramisi

Alıntı yapılan: matrax_41 - 09 Eylül 2011 - 00:04:59
Firefox'a adblock plus ve flashblock eklentileri kurarsan internet sayfalarındaki takılma sorunun kalmaz.

Peki hocam sağol. Compizi silsem ambiance teması uçar mı ? Sanırsam o sıradışı efektler için.. Gelişmiş Compizconfig ayarlarını yüklediğimde baktım, hiç dikkatimi çeken birşey yoktu. Silmek en doğrusu dedim ama tereddütte kaldığım için silmekten vazgeçtim

zeitgeist

Sistem ayarları> başlangıç uygulamalarından kullanmadığın bri kaç uygulamayı kapatabilirsin. Herhangi bir sıkıntı yaşamama rağmen  genelde ben bluetooth, printer, yeni donanım, evaltotion..vb. gibi uygulamaları kapatırım.

Ancak senin bilgisayarda gördüğün yavaşlığın nedeni sanmıyorum ki bellek ve işlemcinin zayıflığı olsun. Özellikle de internette gezinirken çıkıyorsa bu sorun belirtildiği gibi internet uygulamalarıyla ilgili sorunlar üzerine yoğunlaşman daha doğru olur sanki. 

Compizi kapatmak sistem performansını belirgin olarak artırıyor. Bunu yapmak için silmene gerek yok, kapatman kafi. Yine sistem ayarlarından ya da masaüstü sağ fare tuşu efektler menüsünden kapatabilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

decent

RAM kullanımını düşürmek istersen, 3D değil 2D kullanmayı öneririm.
Unity 2D veya Gnome Klasik oturumu..

yakusha

firefox hangi sürüm? çünkü 6-7 arasındaki sürümlerde ram optimasyonu için yapılan ayarlar sebebiyle firefox da yavaşlamalar gözlemliyorum...
Artık bu forumu kullanmıyor.

GeceHaramisi

Alıntı yapılan: yakusha - 09 Eylül 2011 - 00:27:48
firefox hangi sürüm? çünkü 6-7 arasındaki sürümlerde ram optimasyonu için yapılan ayarlar sebebiyle firefox da yavaşlamalar gözlemliyorum...

Firefox 6.0.2

Yok sadece dediğim gibi "plugin-container" i disabled yaptım

Aslında benim tek şikayetim Firefox'tan diğer olarak hiç bir yavaşlama yok. Dosyalar arası gezinti, program vs.. Sadece internette gezinirken, video izlerken en fazla donmalar yaşıyorum. Bazende video izlerken başka sekmeye geçtiğim zaman, tekrar videolu sekmeye geçince play butonu gibi bazı butonlar yok oluyor

BayboraKaan

confickerbelasi

ram çok az 1Gb ile açılması bile mucize eğer 64bit ise gerçek bir mucize bir an önce ram takviyesi yapmalı ama bu seferde ddr 400MHz ram  daha pahalı ddr2,ddr3'lerden bunu bilerek ram alırmı bilemem ...
http://www.vatanbilgisayar.com/ram/gskill-f1-3200phu1-1gbnt-1gb-value-ddr-400mhz-cl3-pc-3200-ram/productdetails.aspx?I_ID=43444 1Gb ddr 400MHz dekstop.
http://www.vatanbilgisayar.com/ram/kingston-pc2700_1gb_nb-1gb-ddr-333-mhz-notebook-ram/productdetails.aspx?I_ID=13194
1Gb 333MHz ddr notebook rami alıp takmak yada yeni toplar yada yeni notebook alıp almamak sana kalmış.

if

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 09 Eylül 2011 - 01:22:12
ram çok az 1Gb ile açılması bile mucize eğer 64bit ise gerçek bir mucize bir an önce ram takviyesi yapmalı ama bu seferde ddr 400MHz ram  daha pahalı ddr2,ddr3'lerden bunu bilerek ram alırmı bilemem ...
http://www.vatanbilgisayar.com/ram/gskill-f1-3200phu1-1gbnt-1gb-value-ddr-400mhz-cl3-pc-3200-ram/productdetails.aspx?I_ID=43444 1Gb ddr 400MHz dekstop.
http://www.vatanbilgisayar.com/ram/kingston-pc2700_1gb_nb-1gb-ddr-333-mhz-notebook-ram/productdetails.aspx?I_ID=13194
1Gb 333MHz ddr notebook rami alıp takmak yada yeni toplar yada yeni notebook alıp almamak sana kalmış.

@confickerbelasi, ne yapmaya çalışıyorsunuz? O özelliklere hatta daha düşük özelliklere sahip bir sürü kullanıcımız var ve Ubuntu'yu kullanıyorlar. 'Mucize' olarak niteleyip Ubuntu'nun 1 GB ramden daha fazla ram kullanarak çalıştığını söylemiş oluyorsun.

confickerbelasi

64bit kurunca 1,5Gb ram yetmiyor chrome 20sekme açıp birde güncelleme yöneticisi çalışınca sistem çok ağırlaşıyor 32bit pardus bile aynı oluyor efektler açıksa daha kötü oluyor.

heartsmagic

@GeceHaramisi, başlığımızı değiştirsek fena olmayacak. Zira senin sorununu gereksiz olarak düşündüğün uygulamalar çözmeyecektir. Arka planda çalışmadığı sürece bu uygulamaların başarım düşüklüğüne neden olacağını sanmıyorum. Aktif olarak kapatabileceğin şeylerin bazıları da @zeitgeist söylemiş.

Eğer Compiz kullanmak istemiyorsan Unity 2D ile yola devam etmelisin. Beğenmedim demişsin, eğer beğenmediğin şey Unity ise, 3B'sini de kullanmayacaksın demektir. Bu durumda Gnome Klasik ile yola devam edilebilir.

Asıl meseleye gelirsek. Eğer iki üç sekmeyle Firefox boğuluyorsa sorun muhtemelen Flash'tır. Video izliyorum falan demişisin, bu da benim şüphelerimi arttırıyor. Grafik kartının ne olduğunu bilemediğim için önce sormak istiyorum, grafik kartın nedir?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

Asıl meselemize dönecek olursak..

Alıntı yapılan: zeitgeist - 09 Eylül 2011 - 00:16:40
Ancak senin bilgisayarda gördüğün yavaşlığın nedeni sanmıyorum ki bellek ve işlemcinin zayıflığı olsun. Özellikle de internette gezinirken çıkıyorsa bu sorun belirtildiği gibi internet uygulamalarıyla ilgili sorunlar üzerine yoğunlaşman daha doğru olur sanki. 

@GeceHaramisi, @zeitgeist'in dediği gibi bellek ve işlemcinin zayıflığı değildir neden. Benim kullandığım bilgisayarda 512 MB bellek, 1.7 Ghz işlemci var ve Ubuntu kullanıyorum. Flashtan kaynaklanan bir yavaşlama olabilir. Forumumuzda flashtan kaynaklanan yavaşlamalarla ilgili konularımız mevcut, incelemenizi öneririm. Yine bu gibi durumlarda sudo apt-get install htop
htop
komutlarıyla sistemi bir süre gözlemleyiniz. İşlemciyi ve belleği nelerin yorduğuna bakınız.

Hangi uygulamanın size gerekli hangisinin gereksiz olduğunu bizim bilmemiz mümkün değil.

Dahili bellekte yer işgâl eden ne var ne yok onu da bilmemiz mümkün değil. Yalnız, yüklemiş olduğunuz uygulamarın paketlerini sistemden temizleyebilirsiniz. http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Apt_nas%C4%B1l-3#3.6_Kullan.C4.B1lmayan_paket_dosyalar.C4.B1n.C4.B1_temizleme:_apt-get_clean_ve_autoclean bağlantısı yardımcı olacaktır.

Konuyla alakasız ileti silinmiştir.

yakusha

ubuntu görsel kurulum için 256 mb ram ister, alternatif iso ile daha da düşük bir seviye ile ubuntu kurulabilir... pc nin kullandığı ram programla ilintilidir... ben 1.gb ram ile çok rahat çalışıyorum ve üstüne openarena, urbanterror vs bile oynuyorum... onboard ekran kartı ile...

lxde masaüstü kursam heralde 100mb ile laptop çalıştıracağım :)

onca kurulu programa rağmen sistem dizinim 6 gb yer kaplıyor... home dizini ayrı kurdum... demem o ki, linux candır...

confickerbelasi

benimki 19.63Gb bölümde 3.26Gb boş alan var ram 1,5Gb onunda chrome ile 20 sekme açınca 1,3Gb ram kullanıyor ubuntu 11.04 x64 32bit olanı yarısını kullanıyor linux mint 9 isadora ise çok daha az kullanıyordu...

yakusha

ram kullanımı konusunda kafalar karışıyor; çünkü linux windows gibi ram kullanmıyor... ne kadar ram bulursa hepsini uygulamalara tahsis ediyor, tüm ram'i kullanıyor...

peki aslında uygulamalar ne kadar ram kullanıyor

sudo apt-get install lxtask

diyerek lxtask görev yöneticisini indirelim

sonra lxtask diyerek çalıştıralım...

sonra

Menü -> görünüm -> önbelleğin kullandığı alanı boş göster

seçeneğini işaretleyelim...

RSS : gerçek ram kullanımı, WM-Boyut : sanal ram kullanımı

rssowl ve firefox'un canavarlıkları da böylece meydana serilmiş oluyor...

decent

@yakusha,
"Sömürgenlerin deşifresi" gibi olmuş :)

iceboy

Rssowl'u bilemem fakat firefox'a birçok alternatif mevcut :)

Chromium,midori,epiphany,vs diye gidiyor :)
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

GeceHaramisi

Yorumlarınız için teşekkür ederim..

Sorunuma şöyle düşünerek bir çözüm yolu buldum diyebilirim; Sistemim kasmıyor harika. Unity + Compiz birleşince bazen kasmalar olabilir. Bunun için Unity kaldırmayı tercih ettim. Compiz ayarlarından animasyon efektlerini kapattım ve opengl eklentisi ayarındaki "dikey boşaltma ile eşzamanla" işaretini kaldırdım. Şimdi sistemim 2 kat daha hızlı çalışıyor..

İnternette gezinirken yapılacak birşey yok. En iyi bildiğimiz tarayıcı olarak Firefox kullanıyorum. Firefox'un daha güvenli olabilmesi için sanırsam bu yüzden arada kasmalar olabiliyor.. Ve dediğiniz gibi web sitelerindeki olabilesi flash bannerler, uygulamalar vs. kasmaya sebep olabiliyor. Bunu önlemek için çeşitli eklentiler mevcut fakat ben bu yönde kullanma taraftarı değilim. Arada işe yarayan reklamlar çıkmıyor değil :D

Şimdi yeniden neden donar dersek, bunu dediğim gibi sitelerdeki flash tabanlı çeşitli şeyler yüzünden donuyor diyebiliriz. Peki benim şikayetim nedir ? Video vs izlerken donması. Bunun için belki de o tür engelleyici eklentilere hak vermekte yarar var..

if

@GeceHaramisi, flash sorunu olabilir. Forumda arayıp çözüm yollarına bakınız. Sanırım konuyu kapatabiliriz.

yakusha

Alıntı yapılan: GeceHaramisi - 10 Eylül 2011 - 16:42:52
Compiz ayarlarından animasyon efektlerini kapattım ve opengl eklentisi ayarındaki "dikey boşaltma ile eşzamanla" işaretini kaldırdım. Şimdi sistemim 2 kat daha hızlı çalışıyor..

bak bunu hiç bilmiyordum... compiz'i pek kurcalamayı sevmiyorum, bozulunca toplamak zor oluyor diye :)