[Çözüldü] Gnome Shell' de açık pencerelerde geçiş ?

Başlatan abbasc, 08 Eylül 2011 - 23:30:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abbasc

ubuntu 11.4 te (Unity masaüstünde) hiç kullanışlı bulmadığım bir özellik vardı:

3 adet Openoffice dosyası ve 4 adet firefox dosyası açtım diyelim. Unity masaüstünde sol taraftaki bara 4 firefox dosyası aynı simgenin içine yerleşiyor. Openoffice dosyaları da aynı simgenin içine yerleşiyordu. Yani 4 firefox dosyası için sol barda tek firefox göstergeci. 3 Openoffice için de tek göstergeç.

Gnome masaüstünde iken hepsini panelde görebiliyordum(4+3=7 pencere). Ve istediğimi tek tıkla seçebiliyordum.
Unity masaüstünde ilk önce Firefox göstergecine tıklıyorsunuz ve 4 Firefox penceresi açılıyor ve onların içinden istediğinizi seçiyordunuz. Openoffice de aynı şekildeydi. Diğer ne açarsanız açın böyleydi. Gnome' a göre iki kat fazla işlem yapılıyor yani.

Şimdi galiba Gnome Shell de de aynı şeyi yapmışlar. Pratikliği kaybolmuş. Kullanmadım ama izlediğim tüm videolarda bu sonuca vardım. Shell kullanmış olup bu konuyu bilen arkadaşlardan ricam beni bilgilendirmeleridir. Teşekkür ederim :)

decent

Şimdilik Unity ve Gnome cephesi söylediğin şekilde.
Oneiric finalde nasıl geldiklerine bakmak gerekecek.

Ayrıca Gnome klasik kullandığımızda istediğiniz özellikler aynen sürüyor.

abbasc

Alıntı yapılan: decent - 09 Eylül 2011 - 00:30:59
Şimdilik Unity ve Gnome cephesi söylediğin şekilde.
Oneiric finalde nasıl geldiklerine bakmak gerekecek.

Ayrıca Gnome klasik kullandığımızda istediğiniz özellikler aynen sürüyor.

Gnome Shell' i şık yapmaya çalışmışlar ama mause ile bir sürü yere tıklamak gerekiyor programlar arasında geçiş yapmak için. Bana unity den bile fena göründü. En azından ubuntu netbook 10.4 teki gibi açık programların simgesinin dizili olduğu küçük bir alan yapsalardı çok kullanışlı olurdu. Bir öneride falan bulunulsa değişiklik yapmazlar mı yada bir komut ile değiştirilebilen bir şey icat etmezler mi? Teşekkürler :)

heartsmagic

Gittikçe küçülen mobil dünyada yer kazancı adına yapılan şeyler bunlar. Çokça eleştiriler alınıyor, hak vermiyor değilim. Hak verdiğim şu, alternatiflerin sunulması lazım en azından. Fakat bu senin istediğin şey için alternatif sunulamaz, zira Unity'nin başlatıcısının amacı senin belirttiğin şeye biraz ters. Böyle bir şey arzuluyorsan @decent'in dediği klasik oturuma geçmen daha hayırlı olacaktır.

Benim alternatif sunmalılar dediğim şeylere örnek vermem gerekirse.

* Unity başlatıcısının yerinin değişmesi, tamamen gizlenebilmesi.
* Unity başlatıcısındaki simgelere tıklanınca simge durumuna küçültülebilmesi. Şu an bu tıklama işi çoklu pencereleri görüntülemek için kullanılıyor @abbasc'nin belirttiği üzere. O da faydalı yerine göre fakat alternatif olarak değiştirebiliyor olmayı isterdim.
* Panelin yerinin değiştirilebilmesi.
* 11.10 ile gelecek olan Dash'in masaüstünün rengini almasının kapatılabilmesi. Çok saçma renklerle karşı karşıya kalabiliyor insan.

Bunun gibi birçok şeyin alternatifinin sunulmasını ben de isterim. İstedikleri şekilde öntanımlı getirmelerine karşı çıkmam, kendi üretimleridir, öntanımlı yapma hakkı kendilerinindir. Gerçi alternatif sunma ya da sunmama da onların bileceği iş. Fakat alternatif sundukları sürece kendimi baskı altında hissetmem, değişikliğe gitmem. Fakat bu öntanımlı gelme meselesi *makul bir sebep yoksa* değiştirilemez duruma sokulursa o zaman farklı arayışlara girebilirim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

abbasc

heartsmagic, anlattığın şeyler için teşekkürler. Umarım bir gün bolca alternatifli bir sürüm üretirler de herkes keyfine göre düzenler :)