Gnome-panel menu-bar menüsü düzenlemesi?

Başlatan munirekinci, 18 Ağustos 2008 - 03:28:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

munirekinci

Merhaba Arkadaşlar;

Gnome-Panel deki menu-bar uygulamasının ayarlarıyla oynamak ve Places ve System menülerinin içeriğini değiştirmek istiyorum. Özellikle Places menüsündeki kısayollar ile bir ayarlama yapmak istiyorum. Örneğin Computer, Network, Search Files gibi işime yaramayanları silip diğer kısayolları Nautilus'a göre değilde Thunar'a göre düzenlemek istiyorum. Bu ayarlamayı nereden yapacağım bir türlü bulamadım, yardımcı olursanız sevinirim. :)

[IMG]http://img246.imageshack.us/img246/1348/200808180302361280x1024uu0.th.png[/img]

Şimdiden teşekkürler.

xaph

System menüsünü değiştirmek için menü çubuğuna sağ tıklayıp "edit menus" diyerek gerekli işleri halledebilirsin. Places menüsü için ise nautilus açıp sol taraftaki yerler menüsünü düzenlemen yeterli oluyor.

Ayrıca http://www.psychocats.net/ubuntu/nonautilusplease linkinde yazanlar ile daha once hicbir sorun olmadan nautilus yerine thunar kullanmistim.

kolay gelsin

munirekinci

@xaph

Sytem menüsünün içindeki uygulamaların listelendiği alt menüyü değil, bizzat System ana menüsünün içini düzenlemek istiyorum. Bu durumda edit menus ne yazık ki işe yaramıyor.

Bunun için bir çözüm buldum; /usr/share/applications altından about-gnome gibi kullanmadıklarımı sildiğimde menüden kaldırabildim, amma ve lakin bu menüye * bir şey eklemeyi bulamadım, zira panel ayarlarının nerede tutulduğunu ve bu kısayolların ayarlarının nerede tutulduğunu hâlâ bilmiyorum.

Nautilus to Thunar meselesi verdiğiniz linkteki gibi iş görüyor, ancak buda kökten bir çözüm değil, zira Gnome-panel'in kabul ettiği kısayolların içinden hangi programın kullanılacağını değiştirmekten başka bir işe yaramıyor. Elbette iş görüyor, ancak gnome-panel'in menü ayarlarının tutulduğu yeri öğrenmem lazım. Aksi takdirde mevcut menü kısayollarını değiştirip, silmek dışında hiçbir değişiklik yapamayacağım. Mesela kendi kafama göre yeni bir kısayol oluşturamayacağım.

İlginden ötürü teşekkürler. :)

menu-bar'ın ayarlarının nerede tutuşduğunu bilen var mı?

umutubuntu

Menu > Sistem Araçları > Yapılandırma Düzenleyici'ye baktınmı Münir ?

munirekinci

Evet orayada baktım ama işime yarayacak bir ayarlamaya rastlamadım. (Geç yanıt verdiğim için kusuruma bakma)

eminux

Sanırım aynı dertten müzdarip bir arkadaşım olması yalnız olmadığımı hissettirdi.
Aynı şekilde gnome panel'in heryerine hakim olmak istiyorum. Hatta en çok istediğim şey de altta resmini de koyduğum şekilde gnome panelin ve açılan menülerin yükseklikleri. İnanın benim gibi başkaları da varmı bilmiyorum ama bu panelin butonlarının yüksekliği beni çıldırtacak.

gconf-editor 'de panel ile ilgili size ayarlarından tutunda aklıma gelebilecek ve araştırma sonucu vardığım herşeyi denedim yalnız hala yapamadım.

şu panele istediğimiz ayarları yapabileceğimiz bir yer varmı. bilen arkadaşlarımız varsa paylaşırsa sevinirim.

erginemr

Kendi masaüstümdeki menü yazıları çok daha derli toplu ve az yer kaplıyor:
[IMG]http://img32.picoodle.com/img/img32/3/12/27/t_shotm_281c772.png[/img]

Bu nedenle, bence bu durum kullandığınız temadan veya yazıtipinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla, bu ayarları gnome-editor altında değil de, kullandığınız temanın ayar dosyaları içinde bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

eminux

erginemr tamam dediğine katılıyorum ve hak veriyorum. yalnız thema ile inan ayarlayamadım. Çok yöntem denedim. Altta yeni bi görüntü ekledim bu görüntüde menünün 3. alt kısmında (Açılan Son Belgeler) istediğim boyutta açılıyor alt menü. Normal menününde aynı boyutta açılmasını sağlayabilirsem süper olacak.

eğer bu dediğimden yola çıkacak olursak sonuca varabileceğiz diye düşünüyorum. umarım sonuca varacağız... ilgilenen arkadaşlara da teşekkür ederim.

garafatma

alt+f2 yolu ile gconf-editor den birşeyler yapılabilir belki
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

erginemr

@eminux,

Verdiğiniz ekran görüntüsünde menü yazılarının yanında simgelerin olmaması dikkatimi çekti. Bu temanın ismi nedir? Hangi adresten indirdiniz? Masaüstü ayarlarından başka bir tema (örneğin Human teması) seçtiğinizde simgeler geri geliyor mu?

Şimdi farkettim de normal Human temasının satır araları da aynı şekilde açık...

eminux

temam normal bir tema (adı candido). modifiye edip pencere kenarlıklarını "0 px" yaptım sadece. gnome menüde ikonların görünmemesinin sebebi ise Sistem>Tercihler>Görünüm'den Arayüz tabında "Menülerde simge göster" bölümünde simgeleri kaldırdığım için şu anda simgeler görünmüyor.(Bilerek yaptım.)

aslında şu an ulaşmak istediğim kısım ekran görüntümde olduğu gibi alt menü ince çıkabiliyorsa normal menü de ince çıkabilmesi gerektiğini düşünüyorum. gconf-editor>apps>panel>toplevels>top_panel_screen bölümlerini de inceleyip tüm değişkenleri ezberledim fakat sanırım gconf-editor'den yapılamıyacak.

hala önerilere açığım bir yol alacağımızdan eminim : ))

RexWolker

bu soru üzerine bende konu açmıştım ama ne yazıkki bende bi cevap alamadım en iyi şey arkadaşlarında dediği gibi temalar üzerinde oynama yapıp daha sonra yazı boyutunu kücültüp sonra yapılandırma düzenleyicisinden dahada ince yapabiliyorsun paneli ama ozamanda yazıları okumakta zorlanıyor insan:)
REXWOLKER
EXWOLKER
XWOLKER
WOLKER OLKER LKER KER ER R

ceer

Arkadaşlar ben de benzer bir problem var konu kirliliği yaratmaktansa önce buraya yazsam. Ben de vmware player kullanırken yanlışlıkla menu bardaki system, places, bölümlerini kaldırdım şimdi ise geri getiremiyorum. ilk defa masaüstü ile bu kadar uğraştım ama olmadı. Bayadır da forumu tarıyorum taramaya da devam edeceğim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ceer - 18 Şubat 2009 - 06:51:45
Arkadaşlar ben de benzer bir problem var konu kirliliği yaratmaktansa önce buraya yazsam. Ben de vmware player kullanırken yanlışlıkla menu bardaki system, places, bölümlerini kaldırdım şimdi ise geri getiremiyorum. ilk defa masaüstü ile bu kadar uğraştım ama olmadı. Bayadır da forumu tarıyorum taramaya da devam edeceğim.

Panele sağ tıklayıp uygulamacık ekle bölümüne gel. Orada Gnome menüsü ya da main menu gibi bir ibare var. Onu eklersen istediğin bölümler geri gelecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

btermeli

Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

ceer

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Şubat 2009 - 00:27:22
Alıntı yapılan: ceer - 18 Şubat 2009 - 06:51:45

Panele sağ tıklayıp uygulamacık ekle bölümüne gel. Orada Gnome menüsü ya da main menu gibi bir ibare var. Onu eklersen istediğin bölümler geri gelecektir.

sağol buldum. baya uğraşmıştım ama bulamamıştım. gnome'a ısınıyoruz yavaş yavaş

ozelgoktug

Arkadaşlar ben Şu temayı indirdim
http://gnome-look.org/content/show.php/Glass?content=122418

ancak nasıl kuracağım hiç bilmiyorum. Aramalarda da bir tane gno menu nasıl kurulur bulamadım hep teferruatlı şeyler var. yeni başlayanlar için temelden gnome menu nasıl ayarlanır bulamadım yardım ederseniz cok sewinirim.

localhost

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,16450.0/topicseen.html

@ozelgoktug: ben seni uyarmiyorum ama sen uyarmis kabul et kendini. Lütfen forumda arama yapin.
Linux LPIC1 - MCSA

ozelgoktug

@localhost bakın forum okadar karışmış ki şöyle anlatayım. o bir üstte sorduğum sorudan sonra kendimi cok geliştirdim. ve şunu anladım ki bu forumda birçok kişi birbirini tanıyor ve hangi sürüm yada hangi masaüstü kullandığını bliyor ama ben ubuntu 9.10 gnome masaüstü kullandığım için ve bu forumda anlatılanların birçoğu farklı sürümler için anlatıldığı için ve ben bunu bilmediğim için daha doğrusu konu açarken ve soru sorarken ve yanıtlarken hangi sürüm için ne yapılmalıdır acıkça yazılmadığı için o gün öyle bir soru sormuşum. şimdi özür diliyorum. ancak forum yöneticilerine ve cewap yazanlara duyurum. Lütfen hangi sürüm ve masaüstü için tartıştığımızı yazalım yoksa yeni girenler hiçbirsey anlamıyor. Lütfen bunu dikkate alın yoksa öğrenmek isteyenler hiçbirsey anlamıyor..
                            UYARI, ANLAYIŞ VE SABRINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM..

BayboraKaan

Genelde Nasıl belgelerini güncel tutmaya çalışıyoruz.

heartsmagic

@ozelgoktug, biz sorun çözerken kendi bilgilerimi verirsek anlamsız olur. Soruyu soran arkadaş kendi bilgilerini ortaya dökecek ki, bizler buna göre davranalım. Örneğin:

"Şu temayı indirdim, içinden şunlar çıktı. Kurmak için şunları denedim ama bana şu hatayı verdi. Kullandığım dağıtım Ubuntu 9.10 Karmic ve Gnome üzerindeyim."
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.