[Çözüldü] 3g vodem 11.04 üzerinde hiçbir tepki vermiyor!

Başlatan attila, 08 Eylül 2011 - 04:01:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

attila

11.04 üzerinde uzun uğraşlara rağmen vodem modemi çalıştıramadım. Forumda çeşitli öneriler var ve ben hepsini denedim ancak bendeki sorun ağ menüsünde Mobil Geniş Bant seçeneğinin hiç olmaması. Bununla iilgili ayrı bir ayar mı gerekiyor?

11.04 üzerinde yapamadığım için deneme amaçlı kurduğum 11.10 üzerinde vodem modemi taktım ve otomatik olarak tanıyıp bağlantıyı gerçekleşitrdi. Ancak güncellemeyi takip eden açılıştan sonra bir daha bağlantı kuramadım. Modemi görüyor ama bağlantı kuramıyordu. Ağ menüsünde Mobil Geniş Bant seçeneği vardı.

Son olarak tesadüfen farkettim, usb üzerine kurduğum live cd üzerinde vodem hiçbir ayar yapmadan çalıştı. Forumda ve diğer kaynaklarda sorunun çözümüne yönelik olarak bazen yüklenmesi gereken sürücülerden bazen de girilmesi gereken kodlardan bahsedilmiş. Live cd üzerinde bu kadar kolay çalıştığına, ekstra yazıllım olmadan ve hatta parola vs gibi alanları bile doldurmadan  çalıştığına göre sorun başka bir yerde olsa gerek.

Biraz dağıttım ancak genel bir fikir oluşturmak istedim.

Son olarak 11.04 üzerinde ağ menüsünde 'Mobil Geniş Bant' seçeneğinin bulunması için ne yapmak gerekiyor.

Sorunu çözdüm; tahmin ettiğim gibi sürücü ya da dosya düzenleme işlemlerine gerek kalmadı.

Deneme amaçlı kurduğum 11.10 sürümünde /usr/share/usb_modeswitch yolunda bulunan configPack.tar.gz isimli dosyayı kopyalayıp 11.04 üzerinde aynı yerdeki aynı isimli dosyayı sildim; kopyaladığım dosyayı buraya yapıştırdım; vodem modemi hemen tanıdı ve fazladan ayar yapmadan internet bağlantısını kurabildim. Anladığım kadarıyla 11.04 sürümündeki dosya modem ID numarasını içermiyor; 11.10 ise bu numarayı listesine almış görünüyor.