ubuntu + xp + vista (notebook'a nasıl kurmalıyım?)

Başlatan mustb, 06 Ağustos 2008 - 20:02:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mustb

halihazırda vista + xp kurulu sistemim var ancak linux da kurmak istiyorum ama özellikle disk'i nasıl bölebileceğim hakkında bi fikrim yok açıkçası.

mevcut sistemimde diski(160gb) 4 parça olarak kullanıyorum ve son parça özellikle kalıcı dosyalardan oluşuyor.
diski bölümlendirirken özellikle dikkat edilmesi gereken nedir? ubuntu için kaç gb yer ayırmalıyım? yardımcı olursanız sevinirim.

son olarak: daha önce ubuntu, suse ve pardus da kurdum ancak fazlaca bilgi sahibi değilim sürümleri hakkında, acaba ubuntu'nun hangi sürümünü kurmak daha kullanışlı olur. bu son çıkan sürüm için anketlerde genel olarak memnun değildi insanlar. hangi sürüm daha kullanışlıdır ??(en azından daha sorunsuz çalışması yeterli-çok profosyenel kullanıcı olmadığım için farkedemeyeceğim özellikleri şimdilik gözardı edersek)??
daha önceden sabayon da kullandım. linux'ta beni cezbeden özellikle estetik görünümü. yani tüm bunlar gözönüne alındığında ne yapmalıyım? (amma çok soru olmuş bu arada :))

şimdiden teşekkür ederim ;)

egitimist

http://www.kurulumkilavuzu.com/2008/06/28/ubuntu-804-lts-hardy-heron-kurulumu

Bu adreste ve ubuntu-tr forumlarında kurulum klavuzları var. Bu klavuzlarda disk bölümleme dahil pek çok konuda resimli açıklama var. Tabi ki 8.04 kurman daha fa ydalı olacaktır. Ama kablosuz internete bağlanırken WPA şifrelemesini kullandığın ağlar varsa 8.04 kurma! 8.10'u da deneyebilirsin.

uu

bende su an vista var ve kablosuz internete bağlanmıyo bilgisayarım(modemin sifresini kaldırınca giriyo).
ubuntu kurucam ama aynı sorunu orda da yaşarmıyım, çözülmüyomu bu problem? niye 8.1 i kurmayı öneriyosunuz acaba?

teşekkürler şimdiden...

heartsmagic

8.04 ile bazı kartlar sorun yaşamakta ancak kurup denemeden bunu peşinen söylemek biraz güç. Kaldı ki bence 8.10 kurmak için erken. En azından tecrübesiz arkadaşlar için.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.