[Çözüldü]CDden Boot Olmuyor

Başlatan GeceHaramisi, 07 Eylül 2011 - 03:30:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeceHaramisi

Bu konuda usb ile yapamamıştık..

Üst komşumuz Ahmet abiden zorlayarak aldığım CD RW yi kendi bilgisayarıma monte ettim. iso dosyasını bir cdnin içerisine yazdırdım. Ubuntu'nun önermiş olduğu açık kaynak kodlu yazılım ile.. Fakat bu seferde işler ters gitti. Bios'a yine el attım. 1. sürücüyü CDROM yaptım. Cdyi taktım, dönmeye başladı ama boşa dönüyor. Okumaya çalışıyordu okuyamadı malesef. Başka bir bilgisayarda denedim takır takır açtı. Yazarkende "Yazdırma Başarılı" diyip cdyi tükürmüştü oysa ki..

Aynı cdromu Ahmet abinin pcsine tekrar takıp cdyi denediğimizde onda da açtı. Niye bende açmadı çok şaşırdım doğrusu.. Halbu ki ikimizde aynı işletim sistemini kullanıyoruz ve onun sistemi benimkinden eski. O değilde bende başka cdleri açıyor ama sadece Ubuntuyu tanımıyor.. Bu işte ters birşeyler var ama ne bir türlü anlamış değilim.

heartsmagic

Mesele işletim sisteminin yeniliği veya eskiliği değil, Windows bağımsızdır kurulumdan. Eğer bahsettiğin şey bilgisayarların kendisiyse, burada da CD/DVD aygıtı önem arz ediyor. Onun aygıtı okur da senin aygıtın okumaz medyayı. Mümkünse şu iki şeyi dene:

1. ISO'yu yakabildiğin en düşük hızda yak.
2. Yukarıdaki öneri işe yaramazsa medyayı değiştir. Medyadan kastım, CD,DVD.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

GeceHaramisi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Eylül 2011 - 03:36:52
Mesele işletim sisteminin yeniliği veya eskiliği değil, Windows bağımsızdır kurulumdan. Eğer bahsettiğin şey bilgisayarların kendisiyse, burada da CD/DVD aygıtı önem arz ediyor. Onun aygıtı okur da senin aygıtın okumaz medyayı. Mümkünse şu iki şeyi dene:

1. ISO'yu yakabildiğin en düşük hızda yak.
2. Yukarıdaki öneri işe yaramazsa medyayı değiştir. Medyadan kastım, CD,DVD.

Yok hocam dediğim o değil. Zaten CDrw'ı üst komşudan aldım. Bende tanımadı, ama başka cdleri tanıdı. Onun bilgisayarına tekrar taktık onda Ubuntu'yuda tanıdı diğerlerinide.. (diğerleri: müzik,resim..)

Ama bir tane daha dediğin gibi en düşük hızda yazmayı deneyeyim.. Olmazsa kısmet değil demek. Teşekkür ederim

heartsmagic

Aynı aygıtla deneniyorsa sorun aygıtta değildir, hatta medyada bile değildir. Başka bir şeyda aramak gerekebilir problemin sebebini.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

GeceHaramisi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Eylül 2011 - 03:57:13
Aynı aygıtla deneniyorsa sorun aygıtta değildir, hatta medyada bile değildir. Başka bir şeyda aramak gerekebilir problemin sebebini.

Hocam çok teşekkür ederim. En düşük hızda yazdırdım okudu. Fakat bu sefer bir sorun daha çıktı. Disk bölümlendirme alanına geldiğimde select box alanında Microsoft XP de gösteriyor bunu (sda1) ibaresi ile belirtiyordu galiba. ben bu sda1i sildim ve yüklememi istediğim sürücüyü seçip devam ettim ama bir uyarı çıktı. disk bölümle işini yapmak istedim karışık geldi. Geri gidip herşeyi sil yazıyor. Kurdum ama yine xpyi silmedi. Açılışta en altta Microsoft XP yazıyordu açayım dedim açılacak mı diye açıldı. Bunu kaldırmak istiyorum harddiskte boşuna yer işgal ediyor.

Şuan tekrar kuruyorum olmazsa disk bölümlendirmeyi kurcalayacağım. Toplamda 160 gb hdd vardı onu başka birşey için kullanmayı planlıyorum her neyse. Şimdi 40 + 40 = 80 GB harddiskim mevcut. Bunun için ne yapmam gerek disk bölümlendirmek için şu swap, ext, takas alanı kavramlarını anlamadım doğrusu pek.

if

@GeceHaramisi, konuyu açarkenki sorununuz çözüldüğü için bu konuyu kapatmam gerek çünkü bir başlıkta bir tek sorun konuşulsun istiyoruz. Diğer sorunuzun yanıtını forumda bulabilirsiniz. Defalarca konuşulmuş bir konu.