Unity Yan Paneli Kaldırmak

Başlatan serbayacar, 07 Eylül 2011 - 02:12:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

serbayacar

Arkadaşlar aranıza yeni katıldım 2 -3 haftadır Ubuntu(11.04) ile haşır neşirim. Benim sıkıntım Unity masaüstünde sadece yan paneli kaldırmak istiyo olmam. Ne yaptım ne ettimse başaramadım.  Compiz üzerinden kaldırdığımda üst panel ile birlikte kayboluyor ama bunu istemiyorum. Üst panel aynı kalıp sadece yan paneli yok edemezmiyim ?  Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.  Forumda çok araştırdım bunu ancak istediğim gibi bir başlık bulamadım.

decent

Hoşgeldin @serbayacar,
Benim bildiğim kadarı ile istediğiniz mümkün değil.
Unity yan panel ile üst panelin ayrılmaz iki parça olarak geldiğini biliyorum.

Bugün bir compiz arızası sırasında bahsettiğine benzer bir görünüm elde etmiştim fakat normal şartlarda olmuyor.
Unity oturumunda yan panel yoktu, sadece üst panel ve global-menu çalışıyordu.

İleride bir çözümü gelebilir.

serbayacar

Teşekkürler @decent

Tek parça halinde olması kötü olmuş. Tamamen kapattığımı düşünsek ve panel olarak docky kullansam üst paneldeki email,broadcast mesajlarım kısımlarını yine bir arada tutmam mümkünmü ? Ve unity i kapattığımda sağ tarafta zaman zaman beliren bildirim balonlarıda yok olur mu?

decent

Tamamen kapatmayı düşünürsen
sudo apt-get install avant-window-manager

ana menü, sistem bildirim alanı, bildirimler vs. istediğin tüm özellikleri sağlayacaktır.

Yazılımı başlangıçta çalıştırmak (AWN' yi otomatik başlat seçeneği) yeterlidir.

heartsmagic

@serbayacar, neden tamamen gizleme yoluna gitmiyorsun? Ayrıca istemediğin şey sadece başlatıcı mı? Zira aslında onun ismi panel değil diye biliyorum, sol taraftaki şey başlatıcı, super (Windows) tuşu ile açılan şey "Dash", üstteki şeyse panel. Sen hem başlatıcıyı hem de "Dash"i mi istemiyorsun, yoksa sadece başlatıcıyı mı istemiyorsun? Zira birini istiyor, diğerini istemiyorsan muhtemelen bu hiç mümkün olmayacak. Şu an için gördüğüm kadarıyla başlatıcıyı iptal etmenin de bir yolu yok.

İkisini birden istemiyorsan Unity yerine neden Gnome Klasik kullanmıyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

serbayacar

@decent avant windows manager'ı kurdum eskisinden çok daha iyi oldu. Tamamen Unity'i kaldırıp şimdi bir deneyeceğim.

@heartsmagic Dash benim için önemli değildi. Her ikisinide kapatabilirim. "Neden tamamen gizleme yoluna gitmiyorsun ? " derken ne demek istedin anlamadım ancak artık sorun değil.

Her ikinizede teşekkürler..

heartsmagic

Söylemek istediğim başlatıcı gizlenebiliyor, kullanabilirdin bu özelliğini. Ayrıca hem başlatıcı hem de "dash" kullanılmayacaksa bence zahmete giriyorsun, doğrudan Gnome Klasik kullan. Bir sebebin var mı Unity oturumu ile devam etmenin?

özgürubuntu

Peki "Dash"i diğer tüm dock programları gibi ekran altına koyma şansımız var mı? Henüz görmedim ama Natty yüklü bir arkadaş Dash'i alta aldığını söyledi

BayboraKaan

@Özgürubuntu Dash derken solda ki docktan bahsediyorsun degil mi? Dash denen sey süper (windows) Tusuna bastigimizda acilan ekran oluyor. Eger baslatici diyorsan onun konumunu degistirmek mümkün degil daha.

serbayacar

@heartsmagic Unity ' i gizleyemedim ancak kendime farklı bir şekilde çözüm buldum. Şimdilik bir sorun yok , eğer yinede olmassa dediğin gibi Gnome Klasik kullanıcam.

if

@serbayacar, nasıl bir çözüm buldunuz? Buraya da geçerseniz sizinle aynı düşünen arkadaşlara yardımcı olmuş olursunuz.

serbayacar

@if ,  başlatıcıdaki program ikonlarını kapattım . Sadece çöp kutusu ve masaüstü değiştirici kaldı (Onlar kapatılmıyor).Başlatıcıdaki ikonların boyutunu Compiz üzerinden biraz küçülttüm . Sonrasında AWN kurarak yeni bir dock yarattım. Yarattığım dockuda alt kısma yerleştirdim. Şimdilik tam istediğim gibi olmasada masaüstünü biraz genişletmiş oldum.

bahadirhtp

sol ve üst panelleri kaldıramıyor muyuz yani? :'(
ne mac gibi nede ubuntu gibi (: iki arada kaldı background'um (:
ve de dosya görünümü...
fikri olan!!!!
GOD'S A KID WITH AN ANT FARM LADY HE'S NOT PLANNING ANYTHIN'

bera

Alıntı yapılan: bahadirhtp - 24 Ocak 2012 - 09:01:36

sol ve üst panelleri kaldıramıyor muyuz yani? :'(
ne mac gibi nede ubuntu gibi (: iki arada kaldı background'um (:
ve de dosya görünümü...
fikri olan!!!!
http://www.webupd8.org/2012/01/cinnamon-12-released-with-desktop.html
sadece alt panel olarak cinnamon u kurabilirsin ancak dock konusunda bi fikrim yok

fugue

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Eylül 2011 - 03:26:02
Söylemek istediğim başlatıcı gizlenebiliyor, kullanabilirdin bu özelliğini. Ayrıca hem başlatıcı hem de "dash" kullanılmayacaksa bence zahmete giriyorsun, doğrudan Gnome Klasik kullan. Bir sebebin var mı Unity oturumu ile devam etmenin?

Dash ve başlatıcı nasıl gizleniyor @heartsmagic
Ben sadece üst panel kalsın istiyorum, bu mümkün müdür?
"The past is a foreign country: they do things differently there"

apocuk

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33021.0
bu başlık sanırım size yardımcı olacaktır.
ayrıca compiz ayarlarından unity kapatabilirsiniz diye hatırlıyorum
Mecburiyet Esaretin Diğer Adıdır.....
http://abdurrahmanakturk.wordpress.com/

fugue

Alıntı yapılan: apocuk - 23 Mayıs 2012 - 11:30:35
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33021.0
bu başlık sanırım size yardımcı olacaktır.
ayrıca compiz ayarlarından unity kapatabilirsiniz diye hatırlıyorum

Teşekkür ederim @apocuk
Unity 2d kullandığımı da belirteyim

apocuk

Bir deneyin işe yaramazsa ben veya burdaki arkadaşlarımız yine yardımcı olur kolay gelsin :)
Mecburiyet Esaretin Diğer Adıdır.....
http://abdurrahmanakturk.wordpress.com/

heartsmagic

@fugue, şöyle bir öneri var Unity2D için, gerçi başka öneriler de var ama bunu bir deneyelim:
sudo chmod -x /usr/bin/unity-2d-shell

Oturumu yeniden başlatırsın uyguladıktan sonra. Eğer sorun yaşanırsa ctrl+alt+f1 veya f2 ile uçbirime düşer, geri çalıştırılabilir yaparsın uygulamayı.
sudo chmod +x /usr/bin/unity-2d-shell

fugue

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Mayıs 2012 - 16:10:44
@fugue, şöyle bir öneri var Unity2D için, gerçi başka öneriler de var ama bunu bir deneyelim:

Oturumu yeniden başlatırsın uyguladıktan sonra. Eğer sorun yaşanırsa ctrl+alt+f1 veya f2 ile uçbirime düşer, geri çalıştırılabilir yaparsın uygulamayı.

çok teşekkürler @heartsmagic, önerini deneyip sonucu bildireceğim

Tam istediğim sonucu aldım tekrar teşekkürler

hasanaa

ben şöyle yaptım sadece başlatıcıyı kaldırmak için (daha doğrusu gizlemek için): duvarkağıdı seçtiğimiz görünüm ayarlarındaki behavior dan otomatik gizle yaptım. sol üst köşe seçeneğini seçip hassaslığı minimuma getirdim. böylelikle başlatıcı hiç bir şekilde karşıma çıkmıyor (süper tuşuna basmam dışında)
Dropbox referansım

fugue

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Mayıs 2012 - 16:10:44

Başka bir kullanıcı ile sisteme girip tekrar kendi oturumumu açınca komutu yinelemem gerekti.

Kendi oturumum için panelin yokluğunu varsayılan olarak ayarlamam mümkün mü?

heartsmagic

Buna ne sebep oldu bilmiyorum ama -x yaptıktan sonra şunu deneyebilirsin belki.

sudo chattr +i /usr/bin/unity-2d-shell

Sen tekrar -i yapana kadar dosya üzerinde değişiklik olmaması lazım.

fugue

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Haziran 2012 - 21:05:21
Buna ne sebep oldu bilmiyorum ama -x yaptıktan sonra şunu deneyebilirsin belki.

sudo chattr +i /usr/bin/unity-2d-shell

Sen tekrar -i yapana kadar dosya üzerinde değişiklik olmaması lazım.

Ben de anlamadım :\ Teşekkürler yanıt için.

decent

Konu eski, çözüm yeni.
Ayrıntılar için bkz. >> ubuntuvibes

• Unity yan panel yok,
  • HUD yok,
  • Sadece Unity 2D üst paneli var,
  • İstediğiniz dock uygulamasını veya başlatıcı uygulamayı kullanabilirsiniz.*
* Docky, AWN, Cairo-dock, Plank, Cardapio, Classic Menu Indicator, Synapse vs. vs.

Ekran görüntüleri, sanal makinada çalışan Ubuntu 12.10 üzerinde Docky+Cardapio kullanılarak alınmıştır..