Linux Kernel Sunucularına Saldırı Girişimi!

Başlatan Felâsife, 06 Eylül 2011 - 12:26:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KemalALKIN

Alıntı yapılan: MURATSPLAT - 24 Eylül 2011 - 19:54:24
Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 15 Eylül 2011 - 00:31:06
Eğer dediğiniz gibiyse, böyle sitelerin ayrı sunucularda barındırılması daha doğru olurdu bence.

Alıntı Yap
ersin@kandemir:~/Downloads$ ping linuxfoundation.org
PING linuxfoundation.org (140.211.169.32) 56(84) bytes of data.
ersin@kandemir:~/Downloads$ ping kernel.org
PING kernel.org (140.211.169.30) 56(84) bytes of data.

Dediğiniz gibi, aynı sunucularda sanırım.
Bu sonuç aynı sunucuların kullanıldığı anlamına gelmez. Bir ip ile yüzlerce site servis edilebilir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Eylül 2011 - 20:02:06

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 24 Eylül 2011 - 18:53:03
Şimdi öğrendim hackmiş :S. Korkmaya başladım. 28 Ağustos tarihinden beri aynı durumda. Durum vahim demekki.
Linux kullanmamak veya eski kernel kullanmak mantıklı galiba şu an için. Bence kapalı kaynak sistemlerin adamları.
Apple diyeceğim ama saf duruyorlar çünki onlarda açık kaynak BSD çekirdeği üzerine sistem oluşturuyor.
Geriye Microsoft kalıyor 20. yıldaki videolarıda içime kurt düşürmüştü.

Giriş yapılmış. Ama çekirdek kodlarına bir müdahale olduğu şu ana kadar tespit edilmemiş.

işte kesinlik yok :S
www.tckemal.ist

acer

Geçenlerde linux kernel ile ilgili bir güncelleme almıştım. Güncellemeyi güncelleme yöneticisi ile yapamamıştım. Hata olarak da 'güvenilir olmayan paket' mealinden bir hataydı. Konsoldan sudo komutuyla kurmuştum. Şimdi bu başlığı görünce acaba güncellediğim çekirdek hacklenmiş bir çekirdek mi? Yoksa bu hatayı neden aldım?

KemalALKIN

Alıntı yapılan: acer - 25 Eylül 2011 - 14:24:36
Geçenlerde linux kernel ile ilgili bir güncelleme almıştım. Güncellemeyi güncelleme yöneticisi ile yapamamıştım. Hata olarak da 'güvenilir olmayan paket' mealinden bir hataydı. Konsoldan sudo komutuyla kurmuştum. Şimdi bu başlığı görünce acaba güncellediğim çekirdek hacklenmiş bir çekirdek mi? Yoksa bu hatayı neden aldım?

kernel.ubuntu.com adresindeydi galiba oradan alıp kur sorun yapmaz ama benim gibi asla 11.04 iken 11.10 un kernelini kurma perişan oldum açılmadı.
www.tckemal.ist

heartsmagic

Alıntı yapılan: acer - 25 Eylül 2011 - 14:24:36

Ek bir PPA kullanıyorsundur muhtemelen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cce

durum düzeldi mi ?

şu an güncelleme yöneticinden gelen güncellemeleri yapmak güvenli mi , kernelde dahil bir çok güncelleme var, cesaret edemediğim için güncellemiyorum

confickerbelasi

sonuç ne? şimdi bişeyler olmuşmu? yoksa kafana takma.

cce

kafama taktığım için soruyorum, yanıtınız beni aydınlatmadı

confickerbelasi

bence bişey olmaz wine ile virüs çalıştırdınmı? o ne oluyorsa buda bişey olmaz.

heartsmagic

@cce, yapılan açıklamada olayın çekirdeğe sıçramadığı zaten söylenmişti. Sunucuların kapalı kalması falan beni çok tedirgin etmiyor açıkçası. Herkesin tavrı farklıdır bu konuda, kimse sana %100 ne yapacağını söyleyemez.

aan-han

selam,
son zamanlarda garib şekilde birşeyler oluyordu 11.04 sürümünde.güncellemeleri sürekli yapardım.bazen bilgisayar reset atmaya başladı,ekran kilitleniyordu.ve dün aksaş ise ikinci kullanıcı adını çift gördüm açılışta.açtıktan sonra bir de kullanıcı hesabından baktığımda ikinci kullanıcı hesabının tek olduğunu gördüm.aç kapadan sonra düzelip teke inmişti.acaba güncelleme paketleri içinde üstte geçen haberde birileri birşeyler yapmış olmasından kaynaklanıyor olabilir mi?

heartsmagic

@aan-han, sence böyle bir şey olsa hepimizde aynı şeyler olmaz mıydı? Ayrıca bir şeyler yapılacaksa böyle şeylerin yapılması pek ihtimal dahilinde olmaz.

confickerbelasi

bişey yapması mümkün değil yapmaya başlasada ömrü yetmez milyonlarca windows varken hiç uğraşmazlar tek düze bir işletim sistemi değil ubuntu her kullanıcının ubuntusu farklı olabilir detayları forumda ara.

aan-han

hakanamca

Linux kernel sunucularına yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum.Amacı dünya üzerindeki bilgisayar kullanıcılarına insanlık hizmeti olan bir oluşuma saldırmak uluslararası terörizmdir.Yıllardır bu kaynaktan yararlanıp,insanlık için güzel ve faydalı bir şeyler yapma arzumuzu doğrusu bu tip saldırılar kıramaz.En kısa zamanda kernelimizi kaldığı yerden devam ettirip en güzel seviyelere çıkartma azmindeyiz.Yaşasın GPL (Genel Kamu Lisansı-Genel Halk Lisansı-Genel İnsanlık Lisansı) ruhu.Terörist ya da teröristlere de tek bir sözcüğüm var:
-Kazanamazsınız.
Ubuntu'nun yeni sürümü 11.10 Oneiric Ocelot şimdiden kutlu olsun.Kaynağınız ve yolunuz açık olsun Linux dostlarım.
13 milyar 700 milyon yıllık bir tarih,84 milyar ışıkyıllık bir genişlik.Büyüklük bu olsa gerek.Evrendeki maddenin % 4'ü bildiğimiz,ya gerisi?Evrende akıllı yaşam mı arıyorsunuz.Düzgün arayın.Bizim evrenimizin ötesinde başka evrenler de var.Belki de 10 üzeri 500 adet.O halde ey insan,neyi paylaşamıyorsun.Sevgiyi,barışı,kardeşliği paylaş.Ubuntu.

yakusha

saldırıyı kınamıyorum... açık varsa saldırırlar... çünkü hack bilgisayar için temel hakkımızdır... lakin hakkın sonundaki kullanım şekli önemlidir...

Başbakanlık veya cia sitesi varketmez, hackleyebiliyorsanız hacklersiniz... amerikalılar aya bayrak dikerken bize mi sordular! ebelerinin malı değildi ya miras kalsın!

lakin işin etik boyutu, kişinin çalışma dosyalarını silmemektir :) diye düşünüyorum...

ha, cia'nın ucuna bucağına denk gelsem, kesin silerdim lakin hack'ten anlamam haccı abi :)
Artık bu forumu kullanmıyor.

cagriemer

Alıntı yapılan: yakusha - 10 Ekim 2011 - 23:35:36
... çünkü hack bilgisayar için temel hakkımızdır... lakin hakkın sonundaki kullanım şekli önemlidir...

Yani diyorsunuz ki; ben gecenin bir vakti kalktigimda mutfakta cesmemden su icen hic tanimadigim birini gorsem, ona gayet misafirperver davranir, evime izinsizce girip su icmesinin temel haklarindan biri oldugunu her gece bu islemi yapabilecegini soylerim. Bu bana biraz garip geliyor. Adam oldurebiliyorsaniz, oldurun demek gibi. Ardindan da birazcik etik anlayisiniz varsa sakat birakirsiniz ile devam ediyorsunuz :)

eribol

Luna

Alıntı yapılan: yakusha - 10 Ekim 2011 - 23:35:36
saldırıyı kınamıyorum... açık varsa saldırırlar... çünkü hack bilgisayar için temel hakkımızdır... lakin hakkın sonundaki kullanım şekli önemlidir...

Başbakanlık veya cia sitesi varketmez, hackleyebiliyorsanız hacklersiniz... amerikalılar aya bayrak dikerken bize mi sordular! ebelerinin malı değildi ya miras kalsın!

lakin işin etik boyutu, kişinin çalışma dosyalarını silmemektir :) diye düşünüyorum...

ha, cia'nın ucuna bucağına denk gelsem, kesin silerdim lakin hack'ten anlamam haccı abi :)

Giriş ile final zıt olmuş birbirine :)
Açık varsa saldırılır yerine açık varsa göstere göstere bakın bu dikkat edin denir ki uyarının ehemmiyeti olsun. Ama cidden kınıyorum, ticari bir oluşum bile değilken Linux u hedef seçmek doğrusu yapanın karakterini ve o şişkin egosunun ne durumda olduğunu merak ediyorum.

İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

eribol

Alıntı yapılan: eribol - 11 Ekim 2011 - 08:34:06
Rap yok mu rap :)
Yazılışını tam olarak bilmediğim ama okunuşu sanırım rep olan ve forumlarda bir nevi ileti sahibine bonus kazandıran sanal deyim :) cagriemer'in örneklemesi çok hoşuma gitti o bakımdan yazmıştım. @yakusha sizinle bir ilgisi yok umarım alınmamışsınızdır, ben sadece benzetme kısmına bonus verdim :)