[Çözüldü]Etkin fakat kullanılamayan sürücü (Nvidia geforce 9500)

Başlatan nasilolcekbuisler, 06 Eylül 2011 - 10:49:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nasilolcekbuisler

merhaba

aşşağıdaki ekran kartını kullanıyorum.format attım.sonra daha önce aldığım yedekten bütün programları ve ekran kartı sürücüsünü kurdum.sürücüyü kurunca yeniden başlatıldığında ekrandaki görüntü ve yazılar kafam kadar oluyor :D.o sürcüyü pasifleştirince düzeliyor ama görsel efektler çalışmıyor.hatalı mı diye o sürücüyü kaldırdım.paket yöneticisinden 173 yazan sürücüyü indirdim olmadı yine.sürücü aktif olduğu gibi görüntü bozuluyor.180 yazanı indirdimmi hatırlamıyorum.forumda gezerken bir komut buldum xorg ile alakalı * bir şey di.onu girince bilgisayar hiç açılmaz oldu :D yeniden kurmak zorunda kaldım herşeyi.şimdi yine ekran kartı sürücüm kurulu ama sorun olduğu için aktifleştirmedim.bu sorun neden kaynaklanıyor.nasıl çözülebilir?

01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G96 [GeForce 9500 GT] (rev a1)

bu gibi durumlar da glx info nun çıktısını soruyorlar sanırım.o bayağı uzun * bir şey ama.şu kadarı olayı açıklarmı diye paylaşıyorum.

name of display: :0.0
display: :0  screen: 0
direct rendering: Yes
server glx vendor string: SGI
server glx version string: 1.4
server glx extensions:
    GLX_ARB_multisample, GLX_EXT_visual_info, GLX_EXT_visual_rating,
    GLX_EXT_import_context, GLX_EXT_texture_from_pixmap, GLX_OML_swap_method,
    GLX_SGI_make_current_read, GLX_SGIS_multisample, GLX_SGIX_hyperpipe,
    GLX_SGIX_swap_barrier, GLX_SGIX_fbconfig, GLX_SGIX_pbuffer,
    GLX_MESA_copy_sub_buffer, GLX_INTEL_swap_event
client glx vendor string: Mesa Project and SGI
client glx version string: 1.4
client glx extensions:
    GLX_ARB_get_proc_address, GLX_ARB_multisample, GLX_EXT_import_context,
    GLX_EXT_visual_info, GLX_EXT_visual_rating, GLX_MESA_copy_sub_buffer,
    GLX_MESA_swap_control, GLX_OML_swap_method, GLX_OML_sync_control,
    GLX_SGI_make_current_read, GLX_SGI_swap_control, GLX_SGI_video_sync,
    GLX_SGIS_multisample, GLX_SGIX_fbconfig, GLX_SGIX_pbuffer,
    GLX_SGIX_visual_select_group, GLX_EXT_texture_from_pixmap,
    GLX_INTEL_swap_event
GLX version: 1.4
GLX extensions:
    GLX_ARB_get_proc_address, GLX_ARB_multisample, GLX_EXT_import_context,
    GLX_EXT_visual_info, GLX_EXT_visual_rating, GLX_OML_swap_method,
    GLX_SGIS_multisample, GLX_SGIX_fbconfig, GLX_SGIX_pbuffer,
    GLX_INTEL_swap_event
OpenGL vendor string: Mesa Project
OpenGL renderer string: Software Rasterizer
OpenGL version string: 2.1 Mesa 7.9-devel
OpenGL shading language version string: 1.20
OpenGL extensions:

if

@nasilolcekbuisler, ilk önce Sinaptik'ten 173, 180 gibi kendinizin kurduğu sürücüleri kaldırın. Ardından http://www.nvidia.com/object/linux-display-ia32-280.13-driver.html bağlantısından sürücünüzü indirin. Yalnız, oradaki sürücü 32 bit, sistem 64 bit ise 64 bit olanı indiriniz isterseniz. Sonra http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21050.msg254113#msg254113 iletisinde anlatılanları yapınız.

nasilolcekbuisler

yanıtınız için teşekkürler.linux u öğrenmeye çalışıyorum.o yüzden açıklarmısınız neden böyle olmuş?nerede hata yapılmış?ben daha önce ek sürücüler seçeneğinde tavsiye edilen sürücüyü kullanmıştım. sürüm 10.10 kullanıyorum.

if

@nasilolcekbuisler, rica ederim. Hatanın neden kaynaklandığını bilmiyorum. Nerede hata olduğunu kestirmem için yeterli veri de yok. Size açıkladığım yöntemi uyguladınız mı?

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: if - 06 Eylül 2011 - 12:17:37
@nasilolcekbuisler, rica ederim. Hatanın neden kaynaklandığını bilmiyorum. Nerede hata olduğunu kestirmem için yeterli veri de yok. Size açıkladığım yöntemi uyguladınız mı?

nasıl yapacağımı söylerseniz yeterli veriyi paylaşırım.onu yapmadım.konuyu okudum baştan sona birisi anatılan tarife göre uğraşmış ama bayağı sorun çıkmış.bende endişe ettim acaba yöntem doğrumu yanlışmı diye yapmadım.depodan daha kararlı bir sürüm bulup sorunu giderme şansımız yok mu acaba?gerçi verdiğiniz linkler de nvidia nın ama.depodakiler test ediliyor sanırım

if

@nasilolcekbuisler, Nvidia ve sahipli sürücüler hakkındaki bilgim kısıtlı. 'Ek Sürücüler' ve yukarıdaki anlatım dışından nasıl kurulur bilemiyorum. Forumda aldığınız hataya göre bir araştırma yapınız, varsa oradaki çözümü uygularız. Daha iyi bilen bir arkadaş gelip cevap verecektir.

nasilolcekbuisler

keşke bir hata iletisi alsam.hiç bir hata iletisi almıyorum.sürücüyü aktifleştirince ekrandaki yazılar kocaman oluyor.çözünürlük düşüyor.aynı windowsda 800x600 yada 640x480 çözünürlükte çalışırmış gibi.

if

@nasilolcekbuisler, 'Ek sürücüler'den Ubuntu'nun önerdiği sürücüyü kurunuz, ardından uçbirimi açarak sudo nvidia-settings komutuyla ayarlamaları yapınız ya da Sistem menüsü altına yerleşen Nvidia Ayarları'ndan yapınız. Düzelip düzelmediğine bakalım. /etc/X11 dizini altından xorg.conf dosyası var mı?

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: if - 06 Eylül 2011 - 23:14:54
@nasilolcekbuisler, 'Ek sürücüler'den Ubuntu'nun önerdiği sürücüyü kurunuz, ardından uçbirimi açarak sudo nvidia-settings komutuyla ayarlamaları yapınız ya da Sistem menüsü altına yerleşen Nvidia Ayarları'ndan yapınız. Düzelip düzelmediğine bakalım. /etc/X11 dizini altından xorg.conf dosyası var mı?

evet odizin ve doya var ama xorg.conf un içi boş. verdiğiniz komutla şu ileti çıkıyor

sudo: nvidia-settings: command not found

if

Sahipli sürücüler yüklü mü? nvidia-settings paketini yüklememiz gerekmiş. sudo apt-get install nvidia-settings ile yükleyebilirsiniz. Sahipli sürücüler yüklü ise, sudo rm /etc/X11/xorg.conf ile dosyayı kaldırınız ve sonra sudo gdm stop ile X'i kapatıp sudo gdm start ya da startx ile yeniden başlatınız.

nasilolcekbuisler

merhaba

yardımınız için teşekkür ederim.verdiğiniz komutları sırası ile teker teker uyguladım.ama hepsinde değişik değişik hatalar aldım.dah sonra synaptic den nvidia ile alakalı ne var ne yoksa sildim.sonra nvidia current yazan sürcüyü indirdim.indirirkende baktım yanında nvidia settings de indi. ama şimdi sürücü etkinleştirilmiş fakat kullanımda değil uyarısı veriyor.adsl olsa hiç üşenmeden silip kendine kurduracağım ama yok.kinlendim iyice bende :)

heartsmagic

O iletiyi umursama şimdilik. Sürücüler kurulu ve hayatından memnunsan sorun yoktur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Eylül 2011 - 16:42:48
O iletiyi umursama şimdilik. Sürücüler kurulu ve hayatından memnunsan sorun yoktur.

memnunum sonuçta sistem çalışıyor saat gibi.tek sıkıntım masaüstü efektlerini kullanamamak.efektler extraya gelmiyor,hiç biri seçeneğinde duruyor.görsel efektlerin hiç birini de kullanamıyorum (compiz, emerald)

heartsmagic

Eğer sürücülerde sorun yoksa, sorunlu da bir kart değilse görsel etkilerin de çalışması gerekir.

glxinfo | grep render
ne diyor?

if

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Eylül 2011 - 00:45:57
Eğer sürücülerde sorun yoksa, sorunlu da bir kart değilse görsel etkilerin de çalışması gerekir.

glxinfo | grep render
ne diyor?

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Software Rasterizer
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_fragment_program,

heartsmagic

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Eylül 2011 - 14:38:48
dpkg -l | grep nvidia çıktısını görebilir miyiz?

ii  nvidia-current                       260.19.06-0ubuntu1                                NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library
ii  nvidia-settings                      260.19.06-0ubuntu1                                Tool of configuring the NVIDIA graphics driver

heartsmagic

nvidia-settings ile açacağın uygulamanın ayarlarında bir yerlerde xorg.conf dosyasına yapılandırma yazma vardı, onu bir deneyebilir misin?
Gerçi önce dosyaya bir baksak:
gedit /etc/X11/xorg.conf

Yukarıda söylediğim şeyi şu şekilde de yapabiliyorduk sanırım:
sudo nvidia-xconfig

Eğer üstteki dosya boşsa kapat, bu komutu yürüt. Sistem masaüstüne kadar gidemezse, ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşersin, sonra da
sudo rm -f /etc/X11/xorg.conf ile dosyayı silersin.

nasilolcekbuisler

sudo: nvidia-xconfig: command not found

xorg.conf dosyası ilk komutla açıldı içi boş.

en son yazdığınız komutu ben yapamadım sanırım şunları denedim

sudo rm -f /etc/X11/xorg.conf
hiç * bir şey olmadı

sudo rm -f / etc/X11/xorg.conf

rm:'/' silinemedi :bir dizin. dedi

sudo rm  /etc/X11/xorg.conf

rm: '/etc/X11/xorg.conf' silinemedi: Böyle bir dosya ya da dizin yok
dedi :) bir iki değiştirip yazıp denedim birşeyler olurmu diye.nereyi yanlış yapmışım acaba?

if

sudo rm -f /etc/X11/xorg.conf komut işlemiş işte alt satıra geçtiyse. Komutun neresini değiştirip denediniz. Umarım yanlış bir komut vermediniz:)

heartsmagic

@nasilolcekbuisler, komutları dikkatlice incele lütfen. Zira sen acayip sıkıntılı bir komut yürütmüşsün.
sudo rm -f / /falan/felan
Bu şu demek oluyor: Önce / dizini sil, ardından /falan/felan dizinini sil. / dizini dediğimiz bildiğin üzere tüm kök sistemdir, ne var ne yok silinir yani. İki durumdan ötürü kurtarıyorsun sen:

1. rm komutuna -r parametresi verilmezse dizinleri silmez, sende de bu olmuş.
2. ubuntu (debian'da da var sanırım, diğer dağıtımlarda da olabilir) artık rm -rf / dediğimizde bize izin vermiyor.

Ben sana dosyayı sil demedim, sorun olursa dosyayı sil dedim. Kaldı ki sende o dosya da yokmuş. Nvidia kurulu arkadaşların birinden şu çıktıyı rica edebilir miyim ben?

dpkg -S $(which nvidia-xconfing)

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: if - 11 Eylül 2011 - 23:03:53
sudo rm -f /etc/X11/xorg.conf komut işlemiş işte alt satıra geçtiyse. Komutun neresini değiştirip denediniz. Umarım yanlış bir komut vermediniz:)

:D :D :D rezilliğe bakarmısın yaa.bilmemekten beter birşey yok.evet alt satıra geçti.çok sessiz sedasız bir geçiş oldu yani congraliton gibi birşeyle bekliyor insan.fısırt diye alt satıra geçince ne oldu lan yanlışmı yazdık acaba.birde şunları deneyek diye karıştırdım .