Disklere Bölme

Başlatan BoReaLoS, 04 Eylül 2011 - 18:44:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BoReaLoS

Merhaba Arkadaşlar,

Ubuntu 10.04 kurulumu yapacaktım ama aklıma takılan bişey oldu ve linux konusunda cok yeniyim bu yuzden size danışmak istedim.

Bilgisayarımın harddiski 640 gb ve windows kullandığımda bunu 3 parçaya böluyordum.

C: 80 gb ( Windows Kurulu Disk )
D: 280 gb ( Çalışma Dosyaları İçin )
E: 280 gb ( Film, Muzik, Fotoğraf vs için )

Şimdi Ubuntu'da bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum. Swap olayını da yeni öğrendim ve Linux ile Windows'un dosyalama mantığı aynı mıdır bilemediğim için bu ayrımı yapmama gerek var mı bilmiyorum. En önemlisi de diskleri ayırırken uzantı ext4 vb uzantıları nasıl vereceğimi de anlamadım. Bana bunu guzel bi şekilde açıklayabilir misiniz ?

Bilgisayarımın 4 gb ram, 1 gb ekran kartı var. ( Notebook )

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Eylül 2011 - 19:02:40

Yardım edecek kimse yok mu ? Şu anda formatı bekletiyorum cevap alabilmek için...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Eylül 2011 - 19:39:08

Kaç kişi konuyu inceledi bir cevap dahi yok teşekkur ederim.
Impossible Is Nothing ! . . .

cagriemer

Diski tamamen formatlayacak misiniz yoksa uzerinde olan verileri tutmaya mi calisiyorsunuz? Disk uzerinde Ubuntu disinda baska bir isletim sistemi olacak mi? Olacaksa farkli isletim sistemleri icin ortak bir depolama alanina ihtiyaciniz var mi?

En basitinden diski tamamen bolumlendirecekseniz;

/ 25GB ext4
/home 613GB ext4
/swap  2GB swap

gibi bir duzeni deneyebilirsiniz. 600 GB /home alaniniza vermek ne kadar etkin bir bicimlendirme olur bu sizin bileceginiz is. Wiki'de dosya sistemi hiyerarsisi ile ilgili bir yazi olmali, onu okuduktan sonra kullanim amaclariniz dogrultusunda kafaniza gore bir duzende bicimlendirebilirsiniz.

lnx

Linux oyunlarıda oynarsan, alan sıkıntık yok gibi, daha fazla ayıradabilirsin o yüzden 50(/) GB gibi. 100 MB da system bölümü vardır. 4 tane birincil bölüm oluşturma hakkı dolmuş :) Mantıksal bölüm oluşturacaksınız. /, işletim sistemini kuracağınız bölüme(ext4) bu işareti koyduktan sonra swap alanını 2 - 6 GB bir miktarda oluşturabilirsin. 2 GB ta yeter bence. Daha detaylı bilgiyi deneyimli üyeler söylecektir. Ben de bu disk bölümleme konusunda sıkıntılı idim. Mageia adlı bir dağıtım ile diskimi mantıksal istediğim kadar bölüme ayırabildim. Çok kolay ve hızlıydı. Ubuntu ile böyle bir bölüm oluşturmadığım için, net cevap veremiyorum.

Geniş bilgi: http://www.belgeler.org/sag/sag_disks-partiton.html

Bende çok iyi bir kullanıcı sayılmam şu an için ama sakın vazgeçme :)

Disk bölümü oluştururken ki ekranları PrtSc SysRq ile www.tinypic.com gibi sitelere yükleyip paylaşabilirsin.

Yine de her ihtiamale karşı yedeğini al derim ben :)

SDA nın en başına sen değiştirmediğin sürece GRUB'u kuracaktır, bilgisayarında bulunan işletim sistemleri seçeneği her başlangıçta çıkacaktır karşına. İstediğini seçip kullanırsın. Kurulum aşamasında olduğunu söylediğin için kelime hatalarıma pek dikkat etemeden yazdım, kusura bakmayın :)

BoReaLoS

Mantık olarak aynen tarif ettiğiniz gibi uyguladım ve format su anda atılıyor. Ama dediğim gibi wndowsta duzen biliniyor ve alıştım calısma dosyalarım d diskinde multimedya dosyalarım e diskinde. c diski de sistem için ayırdığım disk. şimdi linuxta en mantıklı ayrım benim harddiskimin boyutuna göre nedir ?

ayrıca linuxta yer alan belgelerim, muziklerim, resimlerim vs gibi klasörler windowsta nasıl c diskine baglıysa linuxta da aynı mantık mı var ?

açıkçası kafam çok karıştı bu konuda 40 gb linux kurulumuna ayırdım diyelim 8 gb da swap için desek kalan kısım nasıl kullanılacak ? yoksa tamamen farklı bi yol mu en mantıklısı ?

biri beni aydınlatırsa çok sevinirim...

lnx

Her ihtiamale karşı verilerinin yedeklenmesi iyi olacaktır :)

Bazı soruları kullandıkça daha iyi anlayacaksın.

Linux dağıtımları Windows'un kurulu olduğu bölüm dahil her yeri görür.

Kurulumda /mint/windows bağlama noktası bu şekilde bir bölüm(ntfs) oluşturursanız, hem windowsun hem linuxun görebileceği bir bölüm oluşturmuş olursun: http://mageia-tr.org/forum/thread-277.html

BoReaLoS

1- Diski tamamen formatlayacam.
2- Sadece Ubuntu kurulacak başka bir işletim sistemi olmayacak.
3- Diskleri format sırasında ayırmayı duşunuyorum ama dediğim gibi windosta tarif ettiğim şekilde duzen olusturuyordum. Nedeni cok basit cunku windowsun kendi oluşturduğu belgelerim, muziklerim vs klasörler c diskine baglı ve pc çökunce hepsi gidiyor ama linuxta mantık nasıldır bilmiyorum. ben çalışma dosyalarımı programlarımı vs ayrı diskte dökumanlar, multimedya dosyalarımı ayrı diskte tutardım windowsta ama simdi linuxta ne yapacagımı bilmiyorum ve en önemlisi hadi 40 gb linux kurulumu için 8 gb da swap için ayırdım diyelim kalan alanı nasıl degerlendirecem ve bunu linux kullanmaya başladıktan sonra nasıl görecem kullanacam duzenleyecem ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Eylül 2011 - 20:37:21

Ayrıca verilerimin hepsini başka bi pc ye yedekledim yani notebook tamamen boş

lnx

Hatırladığım kadarıyla kurulumda sistemin nasıl ve nereye kuruluacağını seçeceğin bir bölüm ekranı gelecektir. Tamamını(ismi dağıtımdan dağıtıma değişse de, en üstte bulunur ve birinci seçenek bu olur genellikle) seçip devam edeceksin(diskin boşsa eğer). Diskinin tamamı silinerek kurmak istediğin dağıtım kurulacaktır. Eğer verilerin mevcutsa "özel disk bölümlendirme", "diğer" gibi bir seçenek olacaktır(en altta ve en son seçecenk olarak bulunur gen.). Onu seçip diski bölümlersin. Birden çok mantıksal bölüm oluşturabbilirsin. Boş alanı merak etme daha sonra Linux dağıtımları denemek isteyeceksin :) Ya da verilerini saklayabileceğin bir bölüm oluşturup o şekilde kullanabilirsin.

if

@BoReaLoS, sorularınızın yanıtlarını forumda bulabilirsiniz. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=142.0 bağlantısı altındaki konular ilk bakmanız gerekenler.

lnx

Windows'un yanına kuracağınızı zannettiğim için biraz karıştı.

Gerçi kurulumu yapmışsınız ama :)  Windows'ta ki düzeniniz için;

50GB(örnek) bölüm(ext4) oluşturup bağlama noktasını (/) yaparsınısz. 2-8 GB swap oluştursunuz. Windows'taki( http://i52.tinypic.com/4smgk1.png ) gibi yedekleriniz ve ayrı tuttuğunuz bölümler için bağlama noktasını /media/linuxyedek gibi bir şey vermeniz lazım. Tam olarak bilemiyorum. Deneyimli kullanıcılar yazabilir.

Kolay gelsin :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: BoReaLoS - 04 Eylül 2011 - 18:44:09
Kaç kişi konuyu inceledi bir cevap dahi yok teşekkur ederim.

@BoReaLoS, bu kadar bekleyip sitem edeceğine forumda arama yapıp, Wiki'ye bakıp cevaplarını bulabilirdin. Muhtemelen 15 günde bir her yeni kullanıcı arkadaşın sorduğu sorudur bu. Hem forumda birçok başlığımız var hem de Wiki'de anlatımlar mevcut. Emin ol, soru sorup beklemekten çok daha kısa sürede cevap bulursun.

Ayrıca, http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29076.0 başlığından anladığım kadarıyla Ubuntu'yu kurmuşsun. Çözüme ulaşan başlıklarına geri dönersen seviniriz.

Foruma hoş geldin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.