LXDE-Menü' den "Oturumu Kapat" ve "Çalıştır" simgeleri nasıl kaldırılır ?

Başlatan ubucin, 04 Eylül 2011 - 13:03:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubucin

LUBUNTU 11.04 sürümünü LXDE Arayüzü ile kullanıyorum. Menü' nün boyunu kısaltmak için Menü' den "Oturumu kapat" ve "Çalıştır" yazı ve simgelerini kaldırmak istiyorum. Nasıl kaldırılabilir acaba?

ubucin

" Çözümü olmayan çok zor bir soru sordum galiba" diye düşünmeye başladım. " Bir bilen ne zaman bir cevap verecek ve çözümü söyleyecek " diye hala bekliyorum.

decent

sudo apt-get install alacarte

alacarte

komutlarını yürütün.

Açılan penceredeki menü veya alt menülerde görünüyorsa bu düğmeleri kaldırabilirsiniz.
Daha sonra geri almayı düşünüyorsanız, kaldırdığınız düğmelere ilişkin bilgileri bir kenara not ediniz.

ubucin

" Alacarte" paketi Gnome masaüstü için. Oysa Ben LXDE Masaüstü kullanıyorum. Ayrıca Gnome Menüsü' nde Alacarte paketi ile  " Çalıştır" ve " Oturumu Kapat" simgelerini kaldırmak mümkün değil. LXDE ile ilgili bir çözüm olması gerekiyor.

bytan

Alıntı yapılan: ubucin - 19 Eylül 2011 - 06:51:23
" Çözümü olmayan çok zor bir soru sordum galiba" diye düşünmeye başladım.

"Göreceli olarak daha az kişinin kullandığı, kullanmayanların ise benim yerime araştırma yapmalarının gerektiği, bunun da mümkün olmayabileceği bir soru sordum galiba" diye düşünmeye başlarsan daha yerinde olur.

Ben sana genel olarak dosyaları belirteyim, içlerine bakarak veya kullanıcı dizini altında bulunan eşdeğer dosyalara bakarak temizlemen gereken satırları kendin tespit et:

http://packages.ubuntu.com/natty/all/lxde-common/filelist
~/.config/menus/
~/.config/lxpanel/
~/.config/lxpanel/Lubuntu/panels/panel

Düzenleme yaptıktan sonra uygulamayı unutma:

lxpanelctl restart
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ubucin

Bana Mısırdaki Keops Piramidini yapan gündüz ve gece ustalarının isimleri nedir diye bir soru sorsanız kesinlikle bilirdim ancak teşekkürle karşıladığım cevabınızdan bir çözüm üretme ustalığını linux konusundaki acemiliğimden dolayı maalesef gösteremeyeceğim. Keşke şöyle yap sorun çözülür şeklinde net bir cevap olabilseydi..!

BayboraKaan

@Ubucin verdigin örnege su sekilde devam edelim. Sen simdi bize ekran kartini kurdum ama cözünürlük sorunum var arastirdim ama cözüm bulamadim deseydin. Senden bir cok cikti istenir ve cevap alirdin. @Bytan'in anlatmak istedigi LXDE kac kisi kullaniyor ve istedigin degisikligi kac kisi gerceklestirdi?

Mesela Bytan LXDE kullanan biri degil ama senin icin internette arastirma yapip bir sayfa ve cözüm öneriyor. Eger bir seyleri basarmak istiyorsan o zaman biraz sende caba göstereceksin.

ubucin

Bu konuyu Foruma taşıdıktan sonra uzun bir süre tek bir cevap dahi alamadım ve bu durumu garipsedim. Bu yüzden galiba çözümü çok zor bir soru sordum diye düşünmeye başladım ve bunu bir cevap almak için özellikle dile getirdim. Bytan ın iğneli cevabı ise bana bir çözüm üretmiyor, bak burada 40 tane kuyu var, ben kuyuya bir taş attım, hangi kuyuda bulunduğunu sen araştır, bul diyor. Bytan böyle diyor ama o 40 tane kuyuyu daha önce aradığımı ve kuyudaki taşı bulamadığımı bilmiyor. Bir acemi linux kullanıcısı veya forumdaki yakıştırmayla yeşil yapraklar niçin bir foruma ve bir bilene başvurur ? Cevabı çok açık değil mi ? Forumlarda kendilerine binbir sıfatlarla havalı yakıştırmalar verenler polemiğe yol açan cevaplardan ziyade, eğer varsa öncelikle bilgilerini konuşturmalıdırlar, polemiğe yol açarak konu ile olası bilgi yetersizliklerini kuyu misali doğrultusunda gizlemeye çalışmamalıdırlar.

Bytan ın hiç bir anlam ifade etmeyen LXDE arayüzünü kaç kişi kullanıyor, kaç kişi bu konuda çözüm üretiyor gibi yazdıklarına gelince... Bilmiyor ki bu konu yalnızca LXDE ile değil. Aynı sözü Gnome için de söyleyebilir mi ? Oysa aynı sorun GNOME Arayüzünde de var. Gnome-Menü-Editor ile ÇALIŞTIR ve OTURUMU KAPAT yazısı ve simgeleri Gnome Menüsü nden kaldırılamıyor. Bu bir tek XFCE Arayüzü nde başarabiliyorsunuz. /usr/share/application dizini içinde bulduğunuz RUN ve LOGOUT  u açıp sonuna NoDisplay=true ekleyerek kaldırabiliyorsunuz.

Ben çok açık bir soru sordum. LXDE Arayüzü kullanırken Menü de bulunan ÇALIŞTIR ve OTURUMU KAPAT yazısı ve simgesi nasıl kaldırılır ?

bytan

Çok açık bir şekilde;

Kimi balık verir kimi balık tutmayı öğretir! Kimi günlerce yanıt beklediğin bir konuda en azından yol gösterebilecek kadar yardımcı olmaya çalışır!
İğneli yanıta iğneli yanıt verilir!
Hiçbir gönüllü senin kendin için bile yapmadığın araştırmayı senin yerine yapmak zorunda değildir!
Buradaki hiç kimsenin havalı sıfatlarda gözü yoktur!
Sen söylemediğin sürece buradaki hiç kimse senin ne yaptığını ya da yapmadığını bilemez! Kısaca müneccim değiliz!
Polemikten rahatsız olmamak için polemik yaratacak sözler söylenmemesi gerekir!

Not: Üye tekrar yanıt yazamayacağı için konu kapalıdır.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST