Asus EeePC 1001PXD modeli netbook için işletim sistemi önerileriniz...

Başlatan mavisland, 03 Eylül 2011 - 01:59:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mavisland

Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 2 ay önce aldığım Asus EeePC 1001PXD modeli netbookuma bu sıralar yeni bir işletim sistemi yüklemek istiyorum. Netbook içinde Windows 7 Starter yüklü olarak geldi. Gerek Windows 7'nin yetersizlikleri gerekse kullandığım programların çoğunun açık kaynaklı olmasından dolayı artık bir Linux dağıtımına geçmek istiyorum. Şu anda bulunan birçok dağıtıma göz atmış bulunmaktayım. Ubuntu, Lubuntu, JoliCloud, EasyPeasy, Linux Mint bunlardan birkaçı. Netbooku internette gezinmek, ofis işlemlerini halletmek ve web programlama için kullanıyorum. Önerileriniz bekliyorum. Bana yararlı olabileceğini düşündüğünüz diğer dağıtımları da yazabilirsiniz.

Şimdiden teşekkürler.
Kolay gelsin.
Bizi bizden iyi tanıyor gök ve deniz!

Mitsukuni

Netbook deyince ben MeeGo'yu öneririm. :)

Web programlama hususu hariç, diğer kısımları MeeGo üzerinde test ettim ve gayet başarılı buldum. Muhtemelen web programlamada da bir sıkıntı yoktur, ama araştırmak lâzım tabi. Arayüz olarak da hoşunuza gideceğini düşünüyorum. Bir özelliği de sadece netbooklar, bazı akıllı telefonlar, navigasyon cihazları ve yeni nesil televizyonlar için üretilmiş olması.
Sitesi budur:
https://meego.com/

barış

Ben bir sürü dağıtım denedim kendi netbookumda. OpenSUSE, Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Fedora, Backtrack, Mandriva, Debian...
Şu anda Slackware kullanıyorum, KDE masaüstü ile. Gayet de memnunum. Gnome3 masaüstünü de denedim, o da herhangi bir performans sorunu yaratmadı. (Gerçi ilk başlarda beğendim Gnome3'ü ama sonradan çok sıkıldım o ayrı bir şey)

confickerbelasi

linux mint9 cok iyi olur ara yuzune alisabilirsen tabi ubuntuya kurdugun herseyi onada kurabilirsin cok az sistem gereksinimi var chrome ile 20 sekme acsanda ram kullanimi 1gb olmuyor.

mavisland

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler. @Mitsukuni, MeeGo'ya hemen göz atıyorum. @barış, abi KDE'ye alışamadım bir türlü GNOME daha çekici geliyor bana. Araştırmalarıma devam ediyorum şu an. Peki Ubuntu'yu yada başka bir dağıtımı kurmak istesem netbooktaki Windows ile beraber kurabilir miyim?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

confickerbelasi

kurarsın hatta windows+pardus2011+ubuntu+linux mint9 kurarsın kurulum sıralamasına dikkat edersen sorun olmaz ilk windows sonuncu ubuntu(türevi) olmalı.

mavisland

@heartsmagic, @confickerbelasi cevaplar için teşekkürler. Lubuntu, Ubuntu ve EasyPeasy dağıtımlarını indirdim bakalım hangisi kazanacak yarışı. Tekrar arkadaşlar sağolun, yardımlarınız ve görüşleriniz için teşekkür ediyorum.

BayboraKaan

EeePC R101X kullaniyorum Ubuntu 11.04 ile kardes kardes geciniyorlar ;)

mavisland

@BayboraKaan, driverlarda bir sorun oldu mu? Netbookun tüm özelliklerini kullanabiliyor musun?

BayboraKaan

Hic bir skintim yok netbook'un tüm özeliklerini kullanabiliyorum.

confickerbelasi

Alıntı yapılan: mavisland - 04 Eylül 2011 - 21:55:25
@heartsmagic, @confickerbelasi cevaplar için teşekkürler. Lubuntu, Ubuntu ve EasyPeasy dağıtımlarını indirdim bakalım hangisi kazanacak yarışı. Tekrar arkadaşlar sağolun, yardımlarınız ve görüşleriniz için teşekkür ediyorum.
hepsini kur enson ubuntu'yu kur grubu o ayarlar pardus2011.1'de kurabilirsin ama o grup2 tanımaz onu kurduktan sonra ubuntu,lubuntu,linux mint kurarsan düzelir grub ve bir hdd'a en fazla 4 adet birincil bölüm oluşturabilirsin uzatılmış bölün yaparsan 4'ten fazla bölüm oluşturabilirsin ama ilk başta yapman gerek veri kaybetme olasılığı var pardus2011.1 o seçeneği veriyor.