Apt. Rpm. Deb. (Soru)

Başlatan Nano68, 02 Eylül 2011 - 18:52:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nano68

Merhaba abilerim ben şu anda bişiler yapmaya çalışacam sizce en iyisi hangisidir.
Hangisi Hızlıdır?
Hangisinin Yapımı Kolaydır?
Hangisi Özelleştirilebilir?
HAngisinin boyutu daha küçüktür?
Cevaplarınızı bekliyorum
apt. rpm. deb.

6ng4n

Hızlı dersen değişir. Sen paketi (rpm ya da deb) gzip ile sıkıştırırsan hızlı açılır çünkü çok sıkıştırmaz. lzma ya da bzip ile sıkıştırırsan boyut küçük olur çünkü daha fazla sıkıştırılır. küçük dosya internet üzerinden hızlı gelir ancak kurulumu zaman alır büyük dosya yavaş indirilir hızlı kurulur.her iki tip de üstte yazılan sıkıştırma tiplerini destekler.Özelleştirme hepsinde mümkündür sonuçta içerikle alakalı bir şey o sen içine ne koyarsan(ister dosya bilgisi ister yapılandırma olsun) o çıkar.

Nano68

hocam sizce hangisi ?
mesela program çokluğu veya başka şeyler olarak siz yapsaydınız hangisini kullanırdınız

6ng4n

açıkçası ben kaynak kod kullanırdım . :D deb de rpm de yaygın formatlar hangisini istersen onu kullanırsın. ubuntu için yazsaydım deb kullanırdım. fedora içinse rpm gibi. ama en güzeli kaynak kod sonuçta açık kaynak yazılım.. makefile'ına rpm veya deb oluşturma komutu sonradan eklenebilir

Nano68

kaynak kod kendin oluşturmamı?
Oluşturabilirse ben uzantısı .kur olan bi kurulum sistemi yapılabilir mi?

eribol

Hız aşağı yukarı aynıdır. Özelleştirebilme açısından ikisi de çok iyidir. Boyut zaten bunlara bağlı değildir, kaynak koda ve özelleştirme için yapılan yamalara bağlıdır. Gerisi sıkıştırma algoritmasına bakar.

Not: apt, rpm veya deb olayından farklıdır.

6ng4n

Alıntı yapılan: Nano68 - 02 Eylül 2011 - 19:15:19
kaynak kod kendin oluşturmamı?
Oluşturabilirse ben uzantısı .kur olan bi kurulum sistemi yapılabilir mi?

kaynak kod derledin mi hiç bilmiyorum ama standart işlemlerin sonunda ("./configure" ve "make" ), "make deb" tarzı komutlar yürüterek bazı yazılımlar paket oluşturmayı destekliyor.

kendin oluşturabilirsin ama seni baya bir yorar. paket sistemi sadece sıkıştırılmış paketlerden ibaret değildir. her paketin kendi konfigürasyonu, bağımlılıkları, çakışmaları vardır bunun dışında dil desteği için başka ayarlara ihtiyaç duyarlar ve bunları yönetmek için apt,dpkg,yum,pacman gibi paket yöneticisi de oluşturman lazım.

Nano68

hocam rpm kullanarak yanınada bazı programları .kur ve .otokur yapabilirmiyim
yani üçünü birden kullanabilirmiyim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Eylül 2011 - 20:37:31

bu arada dağıtım yaparsam ubuntu rpmyi destekliyor mu?
Yani ubuntuyu taban alırsam rpmyi kullanabilirmiyim

6ng4n

uzantı önemli değildir.. dosyanın tipini belirlemez(dosyanın tipini belirleyen ilk 32 bytelık kısımdır) sadece ne olduğunu anlamamızda kolaylık sağlar. ubuntu rpm tabanlı değil. deb tabanlı rpm'e geçirme ciddi anlamda köklü değişiklik gerektirir ama imkansız da değil