Ati ekran kartı sorunu

Başlatan selcii, 02 Eylül 2011 - 15:04:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selcii

slm arkadaşlar. Öncelikle ubuntu 11.04 ten itibaren fglrx sürücülerinin kurulumunda bi sıkıntı mı var acaba..Ati radeon hd 3600 grafik kartı kullanıyorum 11 sürümlerinden itibaren aktif edebilmiş değilim. Şuan 11.10 beta1 sürümü kullanıyorum aynı sorun devam ediyor. sistem ayarlarında ki sistem bilgisi kısmında vesa sürücelri kullanıldığı yazıyor mesela ve görüntü artı performansta o oranda kötü.
lspci | grep VGA
04:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Mobility Radeon HD 3600 Series

sudo jockey-text --list
xorg:fglrx - ATI/AMD için telifli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda)

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 3600 Series     
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color,

fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 3600 Series     
OpenGL version string: 3.3.11005 Compatibility Profile Context

lspci -v | grep VGA
04:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Mobility Radeon HD 3600 Series (prog-if 00 [VGA controller])

lsmod | grep fglrx
fglrx                2595570  110

Yani bakıldığında tüm değerlerin fgrlx kurulu ve aktif olduğu ama gel gelelim performans tam tersi 11.04 de de aynı sorunlar vardı bende 10.10 a devam etmiştim. 11.10 beta çıktı benim için hala değişen bşy yok forumda baya araştırdım ama genel bi çözüm bulamadım.

İkinci sorunum ise devamlı couldn't read file gibi hatalar almam. güvenli kipte de aynı hataları alıyorum. bikaç denemeden sonra kendiliğinden girerse giriryor. Anladığım kadarıyla ubuntu 11.10 yüklü hdd birimini açılışta bağlayamıyor ama emin olamadım hata çıktıları
           normal girişte:
couldn't read file
you need to load the kernel first
press any key to continue

güvenli kipte ise:
Loading Linux 3.0.0.9 generic
couldn't read file
Loading initial ramdisc
you need to load the kernel first
press any key to continue

heartsmagic

ATI sorunu için: Başarım nasıl düşük? Oyunlarda mı, pencerelerde mi, nerede?
Diğer sorunun için, sistem Wubi ile mi kurulu? Grub ayrı bir disk bölümüne mi kurulu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

selcii

birincisi 2d olarak kullanıyorum. ekranda kaymalar oluyor. şifre gerektiren işlem yaptığımda şifre isterken ekran kararıyor siyah ekran ortasında şifre giriyorum gnome klasik denedim gnome 3 uyarı veriyor ekran kartının sürücülerinin kurulu olmadığına dair bşydi yada tam ne yazdığını hatırlamıyorum. dediğim gibi sistem bilgisindede vesa görünüyor ve ekran kasıyo
bende 2 hdd var sistem wubi üzerine deil hdd2 üzerine kurulu ve grubu da kulu olduğu sistemin başına kurdum. /dev/sdb de kurulu yani ön tanımlı olarak da hdd2 (sdb) grub gelene kadar sorun yok zaten
     grub.cfg ise:
#
# DO NOT EDIT THIS FILE
#
# It is automatically generated by grub-mkconfig using templates
# from /etc/grub.d and settings from /etc/default/grub
#

### BEGIN /etc/grub.d/00_header ###
if [ -s $prefix/grubenv ]; then
  set have_grubenv=true
  load_env
fi
set default="0"
if [ "${prev_saved_entry}" ]; then
  set saved_entry="${prev_saved_entry}"
  save_env saved_entry
  set prev_saved_entry=
  save_env prev_saved_entry
  set boot_once=true
fi

function savedefault {
  if [ -z "${boot_once}" ]; then
    saved_entry="${chosen}"
    save_env saved_entry
  fi
}

function recordfail {
  set recordfail=1
  if [ -n "${have_grubenv}" ]; then if [ -z "${boot_once}" ]; then save_env recordfail; fi; fi
}

function load_video {
  insmod vbe
  insmod vga
  insmod video_bochs
  insmod video_cirrus
}

insmod part_msdos
insmod ext2
set root='(/dev/sdb,msdos2)'
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 42feafdf-cf80-4198-bf18-b7ffc41347e2
if loadfont /usr/share/grub/unicode.pf2 ; then
  set gfxmode=auto
  load_video
  insmod gfxterm
  insmod part_msdos
  insmod ext2
  set locale_dir=($root)/boot/grub/locale
  set lang=en_US
  insmod gettext
fi
terminal_output gfxterm
if [ "${recordfail}" = 1 ]; then
  set timeout=-1
else
  set timeout=10
fi
### END /etc/grub.d/00_header ###

### BEGIN /etc/grub.d/05_debian_theme ###
set menu_color_normal=white/black
set menu_color_highlight=black/light-gray
if background_color 44,0,30; then
  clear
fi
### END /etc/grub.d/05_debian_theme ###

### BEGIN /etc/grub.d/10_linux ###
if [ ${recordfail} != 1 ]; then
  if [ -e ${prefix}/gfxblacklist.txt ]; then
    if hwmatch ${prefix}/gfxblacklist.txt 3; then
      if [ ${match} = 0 ]; then
        set linux_gfx_mode=keep
      else
        set linux_gfx_mode=text
      fi
    else
      set linux_gfx_mode=text
    fi
  else
    set linux_gfx_mode=keep
  fi
else
  set linux_gfx_mode=text
fi
export linux_gfx_mode
if [ "$linux_gfx_mode" != "text" ]; then load_video; fi
menuentry 'Ubuntu, with Linux 3.0.0-9-generic' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail
set gfxpayload=$linux_gfx_mode
insmod gzio
insmod part_msdos
insmod ext2
linux /boot/vmlinuz-3.0.0-9-generic root=UUID=42feafdf-cf80-4198-bf18-b7ffc41347e2 ro   quiet splash vt.handoff=7
initrd /boot/initrd.img-3.0.0-9-generic
}
menuentry 'Ubuntu, with Linux 3.0.0-9-generic (recovery mode)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail
set gfxpayload=$linux_gfx_mode
insmod gzio
insmod part_msdos
insmod ext2
echo 'Loading Linux 3.0.0-9-generic ...'
linux /boot/vmlinuz-3.0.0-9-generic root=UUID=42feafdf-cf80-4198-bf18-b7ffc41347e2 ro single nomodeset
echo 'Loading initial ramdisk ...'
initrd /boot/initrd.img-3.0.0-9-generic
}
### END /etc/grub.d/10_linux ###

### BEGIN /etc/grub.d/20_linux_xen ###
### END /etc/grub.d/20_linux_xen ###

### BEGIN /etc/grub.d/20_memtest86+ ###
menuentry "Memory test (memtest86+)" {
insmod part_msdos
insmod ext2
linux16 /boot/memtest86+.bin
}
menuentry "Memory test (memtest86+, serial console 115200)" {
insmod part_msdos
insmod ext2
linux16 /boot/memtest86+.bin console=ttyS0,115200n8
}
### END /etc/grub.d/20_memtest86+ ###

### BEGIN /etc/grub.d/30_os-prober ###
menuentry "Microsoft Windows XP Professional (on /dev/sda1)" --class windows --class os {
insmod part_msdos
insmod ntfs
set root='(/dev/sda,msdos1)'
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 8034CE2334CE1BD2
drivemap -s (hd0) ${root}
chainloader +1
}
menuentry "Ubuntu, with Linux 2.6.35-30-generic (on /dev/sda3)" --class gnu-linux --class gnu --class os {
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='(/dev/sda,msdos3)'
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 8797ac3e-0f1c-4471-8027-d5c1e9b5249f
linux /boot/vmlinuz-2.6.35-30-generic root=UUID=8797ac3e-0f1c-4471-8027-d5c1e9b5249f ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.35-30-generic
}
menuentry "Ubuntu, with Linux 2.6.35-30-generic (recovery mode) (on /dev/sda3)" --class gnu-linux --class gnu --class os {
insmod part_msdos
insmod ext2
linux /boot/vmlinuz-2.6.35-30-generic root=UUID=8797ac3e-0f1c-4471-8027-d5c1e9b5249f ro single
initrd /boot/initrd.img-2.6.35-30-generic
}
menuentry "Ubuntu, with Linux 2.6.35-28-generic (on /dev/sda3)" --class gnu-linux --class gnu --class os {
insmod part_msdos
insmod ext2
linux /boot/vmlinuz-2.6.35-28-generic root=UUID=8797ac3e-0f1c-4471-8027-d5c1e9b5249f ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.35-28-generic
}
menuentry "Ubuntu, with Linux 2.6.35-28-generic (recovery mode) (on /dev/sda3)" --class gnu-linux --class gnu --class os {
insmod part_msdos
insmod ext2
linux /boot/vmlinuz-2.6.35-28-generic root=UUID=8797ac3e-0f1c-4471-8027-d5c1e9b5249f ro single
initrd /boot/initrd.img-2.6.35-28-generic
}
### END /etc/grub.d/30_os-prober ###

### BEGIN /etc/grub.d/40_custom ###
# This file provides an easy way to add custom menu entries.  Simply type the
# menu entries you want to add after this comment.  Be careful not to change
# the 'exec tail' line above.
### END /etc/grub.d/40_custom ###

### BEGIN /etc/grub.d/41_custom ###
if [ -f  $prefix/custom.cfg ]; then
  source $prefix/custom.cfg;
fi
### END /etc/grub.d/41_custom ###

heartsmagic

Unity'yi 2B olarak kullanıyorsun yani? Sürücüler kurulu görünüyor, sistemde nasıl göründüğünün pek önemi olmasa gerek, çıktılar sağlam gibi. Sistem dediğin yer tam olarak neresi?
Grub sorunu için müsait bir zamanda birebir karşılaştırma yapmak gerekiyor. Ezbere konuşamıyorum Grub2 için.

selcii

sistem ayarlarından sistem bilgisine tıkladığımda grafik; VESA RV635 olarak görünüyor. unity 2d bi şekilde çalışıyor ama gnome klasik bile sıkıntı çıkarıyor. zaten unity de görüntü de atlama zıplama renk karmaşası ile açılıyor, tabi hem lightDM hem unity masa üstü böle başlıyor. bi süre sonra masa üstü stabilleşiyor ardından unity 2d çöktü raporu geliyor, aslına bakarsak unity 2d ile metacity kullanılıyor compiz deil yani unity ve gnome masaüstü ortamlarına giriş konusunda bşy sölemeye bile lüzum yok hata veriyor 3B desteği olmasına rağmen alamaıyorum. Dediğim gibi unity 2d sadece oda çökme raporunu es geçersek..

heartsmagic

Açıkçası sorun nerede bilemiyorum, sürücüler kurulu görünmekte ve uçbirimden aldığımız çıktılara ben daha çok güvenmekteyim.

decent

5770 için kullandığım yöntem:

(Yüklü değilse synaptic yükleyin)
sudo apt-get install synaptic

Synaptik Paket Yöneticisi üzerinden fglrx paketini yükleyin ve sistemi yeniden başlatın.

selcii

onuda denemiştim forumda araştırırken görmüştüm. şuan fark yok ilginize teşekkürler :)

decent

Diğer başlıklardan birinde gelen yöntemi (sürücünün yeniden kurulumu) deneyebiliriz:

sudo apt-get --reinstall install fglrx

veya synaptic üzerinden fglrx paketini sağ tıklayıp "yeniden kurulum için işaretle" seçeneğini uygulayın.

UYARI: Sürücü yüklemelerinden sonra sistemi mutlaka yeniden başlatınız.

selcii

malesef kurtarma kipinden onuda denedim gelişme yok. yalnız en başta bahsettiğim 2.ci hata daha çok canımı sıkıyor kurtarma kipine zor girdim 40 kere yeniden başlat yaptıktan sonra...

decent

Çekirdek sürümü nedir ?

uname -a

selcii

uname -a
Linux selcii-System 3.0.0-9-generic #15-Ubuntu SMP Tue Aug 30 15:03:37 UTC 2011 i686 i686 i386 GNU/Linux

decent

selcii

İlk söylediğinizi denemiştim zaten hatta bikaç kez ikincisi de az önce kurtarma kipinden root olarak komut satırından denedim (malesef x masaüstüne giremedim). Şuan açık fakat değişen bşy yok malesef ubuntu masaüstüne girebildim ama işlemci 100 de geziyo çok kasıyo. Şuan için ubuntu 2d deyim.
            Aslında arkadaşlar, 11.10 öncesinde fedora 15 kullandım bi müddet, ardından ubuntu 11.04 denedim. Aynı ati sorunu ordada vardı ne yaptıysam verim ati radeon hd 3600 serisi grafik kartımın sürücülerinden verim alamadım. Fedorayı 2 aya yakın mesa sürücüleriyle kullandım. 11.04 ise uğraşlarım sonucunda bu sorunlardan dolayı kullanmaktan vazgeçtim. ilerde 11.10 ile bu sorunun ortadan kalkıcağını umut ederek hem fedora hem 11.04 ile yollarımı sonunda ayırdım. Ubuntu 11.10 beta çıkınca yine denedim, sonuç yine aynı . Anlamadığım üçündede aynı sorunu yaşamam. (Bu arada sürücü yüklemesinde yabancı kaynaklarda olmak üzere ne varsa denedim her üçünde de; şunu belirteyim acemi kullanıcı değilim ne yaptığımın farkında olarak her şeyi denedim) Bir çok dağıtım denedim eskiden beri ki baya eski bi kullanıcıyım. Bu saydığım Fedora 15, Ubuntu 1104 ve 11.10 haricinde radeon hd 3600 serisi kartımda linux sürücü sıkıntısı hiç yaşamadım. Tek diyebilcem bu sıkıntıların Gnome 3 ve unity masaüstü ortamlarıyla birlikte başıma geldiği şaşırdım doğrusu...
             Tek sorum benimle aynı ekran kartına sahip birinin bu üçünden herhangi birini bile sahipli sürücülerle kullanıp kullanmadığı, cidden çok merak ediyorum :)
(Buarada; 1 ay öncesi için geçerli şuan söyleyeceğim, Fedora 15 gnome 3 kullanırken yaptığım araştırmalarda ki yabancı siteler bunlar, Fedora 15 de ati radeon hd serilerinde genel anlamda sıkıntı olduğuydu Yani sadece radeon hd 3600 grafik kartına özel bi durum olmadığını öğrenmiştim. Şuan durum ne fedorada bilmiyorum)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Eylül 2011 - 20:41:28

Arkadaşlar tüm denemelerime rağmen grafik kartı sürücüsünde performans kaybı devam etmekteydi. Uçbirimden glxgears değerlerine devamlı bakmış ve her defasında dişlilerde kesik kesik hareket ediyordu. penceri taşırken oluşan frame atlamalarını aşağıdaki bağlantıdaki arkadaşın dediği şekilde halletmiştim fakat işlemcinin %100 lere vurmasını halledemedim malesef (özellikle yazılım merkezini açtığım zaman). Buarada bu anlattıklarım unity üzerinde yani enazından masaüstü ortamına sistem kasıyo olsa da kendimi atabiliyordum. Gnome 3 masaüstü grafik donanımını desteklemediği gerekçesiyle hatasız tek girişim olmadı malesef. ubuntu 11.10 u kaldırdım 11.04 deneyeceğim.
İlgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28960.0

heartsmagic

Yazılım merkezindeki işlemci sorunu bir böcek nedeniyle oluyor, tek sorun yapan şey oysa takılmaya gerek yok şimdilik.

selcii

yok sadece o olsa bende sorun etmicem aslında Heartsmagic. Ubuntu masaüstü ortamına (ubuntu 3B) girdiğimde üst ve yan paneller gelmiyordu her 10 denemede sadece 1 kere hatasız girebiliyordum (hatalar oluyodu da en azından masaüstünü panellerde dahil görebiliyodum ). Şimdilik kaldırdım zaten ama en yakın zamanda yeniden kurucam . Eğer başlığı kapatmasanız tekrar kurduğumda sorunlarımı ve görüşlerimi tekrar burdan girebilirim yeni bir başlık açmadan

selcii

Arkadaşlar fazla uzak kalamadım ve Ubuntu 11.10-Beta versiyonunu yeniden kurdum. Kurulum sonunda Gnome 3 masaüstü ortamı kurulu gelmiyor LightDM'de unity 3B ve 2B mevcut sadece gerçi kurmuş olduğum 11.10-beta versiyonunu kaldırmadan öncede alpha3'den sonraki bu değişikliğin farkındaydım ve gnome 3'ü hemen kurmuştum. Lakin şuan bişey dikkatimi çekti daha önce grafik kartıyla ilgili yapmış olduğum şikayetlerin bi kısmı şuan için geçerli deil
         Farklar; gnome 3 ve gnome-shell yok masaüstü kurulumla birlikte geldiği gibi ve ilk şikayetim olan grafik kartı sorunu kısmen ortadan kalkmış vaziyette. Unity 3B ortamına rahatlıkla girebiliyorum. (Bikaç ayrıntı dışında sorun yok)
          Tuhaf olan unity 3b'de grafik sorunu kısmen çözülmesine rağmen unity 2d' açılışta ekran kaymaları, Dash'da başlangıçta program listesinin boş olması, arama çubuğunda font sorunu (yazıda irileşme ve bulanıklaşma) ve türkçe dil uyuşmazlığı gözlemliyorum. Nasıl desem arama çubuğuna yazdığımız yazıda türkçe karakter-program uyuşmazlığı oluyor. (örneğin uç birim aratmak için unity 3B de uç- yazdığımızda konsol uygulaması görünürken unity 2d  dash'a u- harfi sonrasında uç birim görünürken uç- yazdığımızda -ç harfini algılamıyor ve arama kutusundan uçbirim kalkıyor).

Ha bu arada bikaç sorum olcak: unity 3B masaüstüne girdiğimde, başlangıçta işlemci çekirdekleri tavanları zorluyor 100 değerlerinde oluyor. Aradım işlemciyi bu denli yoran çalışan uygulama zeitgeist-deamon uygulaması. Ardından şöle bi durum ortaya çıkıyor. Masaüstüne girdikten bikaç dakika sonra zeitgeist-deamon uygulaması çökme veya kapanma hatası veriyor tabi bu bazen herzaman deil ve hata uyarısından sonrada elbette bu uygulama çalışmaya devam ediyor görünüyor. İkilem ise bu hatadan sonra (tabi eğer verirse) işlemci kasılması normale dönüyor, aksa takdirde ne yaparsam yapayım işlemci normale dönmüyor. Bunu tıpkı yazılım merkezinin açılmasıyla oluşan cpu kasılmaya benzetiyorum. Heartsmagic, sen demiştin yazılım merkezi sorununa bi böcek neden oluyor demişti. Zeitgeist-deamon sorunu sadece bende mi var acaba gerçi hem masaüstü pc hemde laptobumda aynı sorun var (ikisinede kurdum).