Oneiric Ocelot Eleştirilerim.

Başlatan syagdiran, 02 Eylül 2011 - 11:27:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

syagdiran

Merhaba Arkadaşlar.
     Ubuntu 11.10'da dikkatimi çeken ve de hiç hoşuma gitmeyen Unity Paneldeki sol üst köşe değişikliği. Bu değişiklikle ne açaçlanıyor anlamadım.
     Ayrıca Unity üst panel ile pencere üst kenarları entegre olmuyor ki bu daha beter bir durum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

umutubuntu

Biraz erken bir serzeniş diyebilirim zira 11.10'un sağlam bir şekilde sürülmesine yaklaşık iki aylık bir süre daha var.
Muhtemelen Unity 2D kullandığın için başlık çubuğu düğmeleri o şekilde görünüyordur.

heartsmagic

Bunlardan ilk resimdeki pencere tam ekran mıdır? Zira orada amaç senin gösterdiğin şekilde bir şey değil, tam ekran yaptığında pencere düğmeleri gizleniyor güzel güzel, üzerine gidince görünüyor ki benim hoşuma gitti bu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

syagdiran

İlk resim tam ekran. Pencere düğmeleri görünüyor. Üst panele yaşlaşınca başka düğmeler de görünüyor. Yalnız bu durum söylediğiniz gibi 2d unity sebebiyle olabilir. 2. resimdeki durum 3d Unity de nasıl bilmiyorum.

eribol

Her iki resimde de bir sorun göremedim. Tam ekran olmayan durumlarda kontrol düğmeleri pencere ile birlikte kalıyor ki böylesi zaten olması gereken.

heartsmagic

Alıntı yapılan: eribol - 02 Eylül 2011 - 14:18:05
Her iki resimde de bir sorun göremedim.

İlk resimde uygulama tam ekran. Hem pencere düğmeleri görünüyor, hem de pencere başlığı sol üstte yazıyor. Onun üzerine gelince de muhtemelen ikinci bir düğme seti çıkıyor ortaya. 3B Unity ile olmayan bir mevzu bu.

özgürubuntu

Evet Unity 3D seçeneğinde pencere düğmeleri panele yerleşiyor ve üzerine fare ile gitmediğiniz sürece gizli kalıyor. Lakin şu sıralar GNOME3 test ediyorum ki, hoşuma gitmeye başladı diyebilirim :) Bir iki kez pencere yöneticisi çöktü başka bir soruna rastlamadım

karizmaxi

Çökme sorunu olmasa bende sevdim aslında gnome3ü çökünce olmuyor işte  ;)
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

syagdiran

Arkadaşlar Unity Sol üst panel simgesi daha güzel değilmiydi. Herhangi bir pencere açıkken köşeye gidip tıklamak çok hoş oluyordu. Şimdi nasıl olacak? Herhangi bir pencere açıkken o simge görünmeyecek ve sol tarafa imleçle gelip panelin ortaya çıkmasını bekleyeceğiz.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

decent

unity --version
çıktısını görebilir miyiz ?

Çünkü güncel unity yerleşimi resimdeki gibidir:

heartsmagic

Mevcut bir başlığımızla birleştirsek bu başlığı? Zira alıp başını gidecek gibi.

syagdiran

Alıntı Yapdecent
Ekran görüntüsü 11.04'e ait. Görsel olması için koydum. 11.10'da Unity simgesi böyle değil, onu ifade etmeye çalışıyorum.

decent

Son çıktıyı geçersen, asıl bakmamız gereken odur :)

syagdiran

sevket@Sevket:~$ unity --version
unity 3.8.16
sevket@Sevket:~$

eribol

@saygdiran; dediğiniz olay oneiric ile geldi ve bana daha sempatik geldi. Tam olarak neden bilmiyorum ama bahsettiğiniz şekilde bazen sorun çıkarıyordu. Zaten illa dash uygulaması ise mevzu süper tuşu var ve ayrıca unity-plugin eklenti ayarlarından ne kadar saniye de görünsün ayarı da var. Ben bu şekilde hallediyorum şimdilik. Eskisinden daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Kısacası demek istediğim bilinçli yapılan bir değişiklik.

decent

Alıntı yapılan: syagdiran - 03 Eylül 2011 - 01:09:32
sevket@Sevket:~$ unity --version
unity 3.8.16
sevket@Sevket:~$

Çıktıya bakarak sisteminde Oneiric kurulu olmadığı görülüyor.
Bu durumda "Oneiric yüklemeden eleştirisi nasıl oluyor" sorusu gündeme gelir.

syagdiran

decent

Çıktıyı ve resimleri de Virtualbox üzerinden aktarsaydın eleştirilerini daha net anlayabilirdik.
Kaldı ki Virtualbox ile ekran kartı, RAM ve işlemci gibi sistem kaynakları tam olarak kullanılamayacağı için böyle bir eleştirinin kaynağı tartışılır.

syagdiran

Alıntı YapArkadaşlar Unity Sol üst panel simgesi daha güzel değilmiydi. Herhangi bir pencere açıkken köşeye gidip tıklamak çok hoş oluyordu. Şimdi nasıl olacak? Herhangi bir pencere açıkken o simge görünmeyecek ve sol tarafa imleçle gelip panelin ortaya çıkmasını bekleyeceğiz.
Eleştirim Unity sol üst köşedeki simgeyle ilgili. Bu simge VirtualBox da olsa normal PC de olsa yeri değişecek bir durum değil.

decent

indicator-appmenu paketini kaldırdığımız zaman istediğiniz yerine gelir.

syagdiran

Alıntı Yapindicator-appmenu paketini kaldırdığımız zaman istediğiniz yerine gelir.
Paketi kaldırdım ama değişen bir şey olmadı.

aklan

Alıntı yapılan: syagdiran - 02 Eylül 2011 - 11:27:23
     Ubuntu 11.10'da dikkatimi çeken ve de hiç hoşuma gitmeyen Unity Paneldeki sol üst köşe değişikliği. Bu değişiklikle ne açaçlanıyor anlamadım.
Merhaba. Sanırım bu değişikliğin amacı pencere başlığına daha çok yer ayırmak. Sağ ve soldaki simgelerden ve uygulamacıklardan (applet) dolayı pencere başlığına yeteri kadar yer kalmadığını düşünmüş olabilirler.

Benim de bir eleştirim olacak, o da "Dash" bölümünün düğmeye basıldıktan 3-4 saniye sonra açılması, en azından Unity 2B'de böyle.

heartsmagic

@aklan, bugünkü güncelleme ile 3B tarafında ciddi bir iyileşme oldu, bir ihtimal 2B için de aynı şey geçerlidir.
Eleştiri konusu da uzadıkça başlık diğer başlığımızın vazifesini görmeye başlayacak. Bu nedenle konuyu kapatıyorum. Dileyen mevcut 11.10 başlığımızı kullanabilir.