Ubuntu Oneiric Oncelot Beta 1 Yayımlandı

Başlatan özgürubuntu, 02 Eylül 2011 - 00:30:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eribol

Terminalden kaldırmak içinjockey-textkomutu kullanılabilir. Sahip olduğunuz kart için ati sürücüleri ne denli verimli bilmiyorum veyahut açık kaynak sürücüsü ne denli verimli onu da bilmiyorum ama daha önce kullanıp memnun kaldıysanız dediğim gibi geçici olarak ati sürücüsünü kaldırıp açık kaynak sürücüyü kullanabilirsiniz.

TahaKaradeniz

Alıntı yapılan: BarvaArtena - 03 Eylül 2011 - 21:29:04
dvd den kurulum yaptım.sorun yok gibim görülüyordu ati ekran kartım var 5470 sürücüsünü kurdum.şimdi çok ağırlaştı pc ne yapmam gerekiyor ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Eylül 2011 - 21:31:18

sürücüyü kaldırsam sorun olur mu ? nasıl kaldırılır acaba ? daha sonra gelen güncellemelerle bu sorun çözülür ve bende ati sürücüsünü yükleyip rahat rahat pc yi ullanablir miyim acaba.cevap verirseniz sevinirim

Eğer laptop kullanıcısı iseniz açık kaynak sürücüler ısınmaya neden olabiliyor. Hele bazı modellerde nerdeyse yanmaya neden olacak şekilde. :)
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

qolt45

Hala bir iki eksik olmasına ragmen bu sefer cok tebrik ettim ubuntu gelistiricilerini.11.04'te binbir takla atarak boot edip yukleyebilmistim fakat 11.10 surumunde hic bir seye gerek kalmadan boot edip yukledim su an sorunsuz duruyor

kulkke

Bundan sonra ne kadar daha sürdürülür varlığı sürümlerde gerçi bilmiyorum ama; beta sürümde gnome 2 var mı giriş ekranında seçenek olarak?

decent

Gnome Classic seçeneği var.
Fakat paketlerin çoğunluğu 3.1.x sürümüne yükseldiği için sizin istediğiniz/sorduğunuz manada olmayabilir.

kulkke

Masaüstü görünüm ve dekoru açısından sadece zaten istediğim seçenek olarak olması.

Gnome 3, Gnome 2'ye görece; görünüm olarak bana göre daha başarısız (ve nesnel olarak da daha az sade) olması dışında, ve denememe rağmen görünce ısınamadığım ve estetik olarak başarısız gibi duran uygulamalara ulaşma ila yeni menü tipi haricinde, daha başarısız bir şey barındırmıyor olsa gerek.

kalkan1973

Ben kurdum aynı gün kaldırdım. Çok sorunlu daha düzeltilmesi gereken yerler var. Flash uygulamaları yükleyemedim. Adım başı sorun bildir dedi. Yazılım merkezi hem çok yavaş hem de yükleme yaparken takılıyor bazen. Bazen bulduğumuz uygulamayı yüklemiyor. Ekran kartı sürücüsünü yüklediğim halde açılırken renkler karışıyor. Bir de sistem bilgisayarı kasıyor.
Evde İşte her yerde Linux

decent

@Mustafa Kalkan,
Ben
sudo apt-get install synaptic
kullanmaya devam ediyorum.
Ve ekran kartı sürücüsünü de synaptic üzerinden yüklüyorum.

Hata bildirim sistemine gelince; nefes aldırmayacak derecede değilse mesele yok,
Çünkü hata bildirimi geliştirme sürecinin bir parçasıdır.

kalkan1973

Çok sık karşılaşıyorum sorun bildir ekranıyla. Engelli koşu gibi. :) Zaten ben de synaptic yüklemek zorunda kaldım. Ama yine de ters giden bişeyler var. Eksikler var daha...

decent

Bir önceki iletimi yazarken taze Oneiric (DVD) yüklüyordum.
Kurulum bitti açtım ve şu ana kadar sadece -1- tane hata bildirim uyarısı geldi.
Tabii ki hata bildirimi sistemden sisteme de değişiklik gösterebilir.

Günlük ISO kalıplarını deneyebilirsiniz.
http://cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/oneiric-desktop-amd64.iso
http://cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/oneiric-desktop-i386.iso

kalkan1973

Bendeki anakart ve ekran kartı NVİDİA. Sanırım bundan kaynaklanıyor sorunlar.

heartsmagic

@Mustafa Kalkan, hata bildirimi yapılmayacaksa Alfa/Beta kurmanın ne manası var, kuruluyorsa şikayet etmenin anlamı nedir? Genel anlamdaki şikayetleri anlarım "Bu sürüm de beklentimi karşılamadı, şuraları hâlâ aynı, burası olmamış" gibi. Ancak tutup da "Sorun bildir" meselesi için aynı gün kurulan beta kaldırılacaksa hiç kurulmasın. Hatta mümkünse bu profildeki arkadaşlar hiç denemesinler Alfa/Beta sürümlerini, kararlı denemek daha isabetli olacaktır onlar için.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kalkan1973

Sorunları bildirdim zaten. Şikayet de etmiyorum. Sadece yaptıklarımı buraya aktarıyorum. Ayrıca yukarıda karşılaştığım hataları da yazdım. Zaten aylardır bilgisayarımı deneme tahtası olarak kullanıyorum. :)

decent

Yaptığım onca kurulumlar içinde ilk defa en sorunsuzunu kullanıyorum.
Ya da "hangi taşlara basarak dereden karşıya geçileceğini" ezberlediğim için bana öyle geliyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Eylül 2011 - 13:14:56
Ancak tutup da "Sorun bildir" meselesi için aynı gün kurulan beta kaldırılacaksa hiç kurulmasın.

Fikrim değişmedi, hiç kurulmasın. İlk iletide yazılanlar bildirim gibi de algılanır, şikayet gibi de. Bildirim için kurulan sistem ilk günden kaldırılmaz. Buraya bildirim yapılması keşke sonuç verse, onu henüz hayata geçiremedik. Önemli olan geliştiricilere konuları aktarabilmektir.

kanzakande

Alıntı yapılan: kulkke - 04 Eylül 2011 - 23:05:21
Masaüstü görünüm ve dekoru açısından sadece zaten istediğim seçenek olarak olması.

Gnome 3, Gnome 2'ye görece, görünüm olarak bana göre daha başarısız olması dışında (ve daha az sade nesnel olarak) ve denememe rağmen görünce ısınamadığım ve estetik olarak başarısız gibi duran uygulamalara ulaşma ila eyni menü tipi hariç; daha başarısız bir şey barındırmıyor olsa gerek.
Anlamadım!

eribol

@kanzakande; bende anlamak için dört veya beş defa baştan ve çok sakin bir ruh haliyle okumuştum o mesajı. Anladığım kadarıyla görsel olarak gnome 3'ün gnome 2'de daha başarısız olduğu ancak bunun dışındaki yenilikleriyle gnome 2'den daha başarısız olmadığı dile getiriliyor. Yanlış anladıysam düzelt lütfen, @kulkke.

kulkke

Parantezi yanlış yere koymuşum uykusuzluktan, bir de "yeni" yerine "eyni" yazmışım ve noktalı virgülle ayırmayı unutup virgülle ayırıp bu yüzden de virgül olması geken yere noktalı virgül koymuşum. Dediklerimi değiştirip düzelttim yazdığımı gerçi, şu an anlaşılır olmuştur umarım. =)

Demek istediğim tam söylediğiniz idi @eribol.

krwlng

Şuan dizüstüne 11.10 kurdum, bir unity bir gnome-shell gidip geliyorum arada, şuan için gnome-shell bana daha yakın görünüyor, unity ve gnome dahil  sistemde bazen donmalar meydana geliyor, bütün hata raporlarını gönderiyorum, genellikle hata raporlarının çoğunluğu USC ile ilgili bende. 11.04 sürümünde unity'e tanımadığım insiyatifin fazlasını gnome3 için tanıyorum gibi geliyor ama değer umarım.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

if

Alıntı yapılan: krwlng - 08 Eylül 2011 - 00:26:08
Şuan dizüstüne 11.10 kurdum, bir unity bir gnome-shell gidip geliyorum arada, şuan için gnome-shell bana daha yakın görünüyor, unity ve gnome dahil  sistemde bazen donmalar meydana geliyor, bütün hata raporlarını gönderiyorum, genellikle hata raporlarının çoğunluğu USC ile ilgili bende. 11.04 sürümünde unity'e tanımadığım insiyatifin fazlasını gnome3 için tanıyorum gibi geliyor ama değer umarım.

@krwlng, genelde masaüstü kullanımı konusunda sizinle ortak fikirlere sahibiz. 11.04 sürümünde Unity'yi performans ve kişisel tercihlerden dolayı kullanamadım, kullanmadım. 11.10 sürümünde kullanmak istiyorum. Alıntıladığım mesajınızdan 11.10 sürümünde- henüz kararlı olmasa da- 11.04'e nazaran daha iyi bir durumda olduğunu çıkarıyorum. Bu da kullanma isteğimi artırıyor.

heartsmagic

11.04 Unity için başlangıç sürümdü, geri bildirimler, sorunlar, hatalar bir araya gelerek şekil verdi gidişata.
11.10 sıçrama sürümü gibi geliyor bana. 11.04'teki Unity'nin çok ötesinde şu an masaüstü. Tabi, hâlâ eksiklikler var, hâlâ geliştirilmesi, yazılması gereken uygulamalar var.
12.04 ise muhtemelen çok daha olgun bir Unity ile karşılayacak bizleri.

if

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Eylül 2011 - 01:07:24
12.04 ise muhtemelen çok daha olgun bir Unity ile karşılayacak bizleri.

İnşallah. Açıkcası bu kadar kısa sürede bu duruma gelmesini beklemiyordum Unity'nin. Gerçi ilk çıktığı zaman ortalıktaki toz dumandan gerçekleri ayırt etmek zor oluyor, kendisini kullanamayınca.

decent

Alıntı yapılan: if - 08 Eylül 2011 - 01:23:53
İnşallah. Açıkcası bu kadar kısa sürede bu duruma gelmesini beklemiyordum Unity'nin. Gerçi ilk çıktığı zaman ortalıktaki toz dumandan gerçekleri ayırt etmek zor oluyor, kendisini kullanamayınca.

Benim için Ubuntu = Unity olmuş bile :) Gnome 3 açmıyor, diğerleri açmıyor.
Ubuntu ile Unity ve diğer bir kaç dağıtımda KDE kullanmayı tercih ediyorum.

heartsmagic

Ortalık hâlâ toz duman :) Unity geliştiricilerinin (kodlama takımı) Reddit'te açtıkları bir konuları var soru/cevap şeklinde. Acayip şikayetler de yer alıyor orada. Bazı istekler içinse "Bunu tasarım ekibinin planlaması ve bizden istemesi lazım" dediklerinde millet yadırgıyor söyleneni.

Şöyle yorumlar da var örneğin:
Alıntı Yap
I apologize, but the company you work for sucks and you don't <3 open source.
Alıntı Yap
I don't know what you're trying to do, but Unity made me move to XFCE. I just can't use the thing.
Alıntı Yap
Please stop f*ng up Ubuntu. It's getting worse and worse.
Alıntı Yap
No offence to you guys but Ubuntu atm s*s c*k. Prolly gonna get downvoted to hell for this but I gotta say this.

Dağıtımlar gibi masaüstleri de kendi kullanıcısına sahip oluyorlar. KDE/Gnome yanına artık iyiden iyiye XFCE/Unity de girmeye başladı. Beğenmeyenler olduğu gibi, beğenenler de var elbette. O yorumları geçmedim, sadece şu haliyle bile tepki gösterenler olduğunu belirtmek istedim. Muhtemelen 12.04 sürümünde çok güzel bir Unity'ye sahip olsak da değişmeyecek bu insanların düşünceleri.