Ubuntu Oneiric Oncelot Beta 1 Yayımlandı

Başlatan özgürubuntu, 02 Eylül 2011 - 00:30:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

yakusha

Ubuntu 11.10 ilk beta sürümü 1 eylül günü yayınlandı...

Ubuntu 11.10 kaportasının altında Linux kernel 3.0, multi-arch desteği, GNOME 3.2 masaüstü ortamı, GTK3, Python 3.2, GCC 4.6.1, (CUPS) 1.5.0, ve daha fazlasını içeriyor.

Ubuntu 11.10 Beta 1'de dikkat çekenler ise şöyle:

· Linux kernel 3.0.1;
· GNOME 3.1.5;
· geliştirilmiş Unity arayüzü;
· Revamped oturum ve güç indicatorleri (uygulamacıkları);
· Yeni Giriş Ekranı: (LightDM);
· Yeni ALT + Tab switcher (unity için);
· Deja Dup yedek alma aracı;
· Mozilla Thunderbird 7 varsayılan e-posta istemcisi;
· Mozilla Firefox 7 varsayılan internet tarayıcısı;
· yeniden tasarlanmış Ubuntu Yazılım Merkezi;
· LibreOffice 3.4.2;
· geliştirilmiş Unity 2D;
· panel ve başlatıcılar daha iyi performans için GTK3'e port edilmiş (aktarılmış, yeniden tasarlanmış)
· bir hayli hata düzeltme ve geliştirme

Kaynak: http://news.softpedia.com/news/Quick-Look-Ubuntu-11-10-Beta-219471.shtml
Serbest Tercüme: Sabri ÜNAL

ubuntu 11.10 beta 1 indirmek isterseniz şu sayfayı ziyaret ediniz: http://cdimage.ubuntu.com/releases/oneiric/beta-1/

bu arada, bu sürüm dvd olarak sunulmuş; beta sürüm diye mi yoksa, her daim mi böyle olacak...
Artık bu forumu kullanmıyor.

eribol

krwlng

Ubuntu 11.10 Beta1 Gnome3 ile denemenizi tavsiye ederim, yapmanız gereken sadece sudo apt-get install gnome-shell komutunu çalıştırmak ve oturumu kapatıp ligthdm ekranından Gnome seçeneğini seçmek.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

yakusha

--yazarı tarafından bu cümle geri yutulmuştur --

aurora

Haber için teşekkürler, denemek için biraz daha vakit geçmesini bekliyorum :)

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: yakusha - 02 Eylül 2011 - 15:06:03
@eribol, tavsiye güzel lakin verilen link kötü... 3 linki üst üste eklemekle haber olmaz :)

:) Ne gerek vardı şimdi bunu yazmaya? Neden benden daha iyi olduğunu düşünüyorsun ki..

özgürubuntu

decent

Farklı noktalara çekmeyelim lütfen..

Konuya katkı olsun, resimlere bakılabilsin diyerek açılmış konuya bağlantı ekliyorum, haber konusu açmıyorum.

Başka bir sitede açtığım haber konusunun içeriği şöyledir !!!

Alıntı YapUbuntu 11.10 (Oneiric Ocelot) Beta 1 Yayınlandı

Ubuntu 11.10 (Oneiric Ocelot) için geri sayım devam ediyor.

Ubuntu 11.10 sürümünde öne çıkan bazı özellikler:

- Yeni giriş ekranı (Lightdm)
- Yazılım Merkezi çok daha görsel ve işlevsel
- Unity simgesi üst panelden yeni konumuna (Unity panel üzerine) kaydırıldı.
- Geliştirilmiş Unity menüsü, arama, çalıştırma, listeleme vs.
- Ekranı daha geniş kullanabilmek için  yazılımlar ile Unity üst-panel arasındaki etkileşim
- İşlevselliği ve kapasitesi geliştirilmeye devam edilen bildirim alanı,
- Sağ üstteki oturum kapatma simgesine atanan yeni görevler,
- ...

Uygulamalar:

Varsayılan uygulamalar  güncellendi ve yükseltildi..

GNOME 3 ve ilişkili paketler (nautilus, eog vs.)
Firefox 7 (beta)
LibreOffice 3.4.2
Shotwell foğtoğraf yöneticisi
Yeniden yazılan Gwibber
Yenilenen yüzüyle Ubuntu Yazılım Merkezi

İndirme Bağlantıları:

Ubuntu 11.10 Beta 32, 64-bit

Kubuntu 11.10 Beta 32, 64-bit

http://www.ubuntu.com

özgürubuntu

Sayın @decent bir yere çektiğim yok, yukarıya bakarsanız aslında ironi yaptığımı görürsünüz :) Neyse herkes gergin sanırım, uzatmanın manası yok. Foruma duyuru yapıyorum Beta ile ilgili, foruma girip aratmadan bakan ve bir başka sitedeki haberi birebir çeviren arkadaş benim duyuruma burun kıvırmış, ona bozuldum aslında :) 1700 küsür mesajım var forumda duyurular kısmında ayrıntılı bir sürü de duyuru girmişliğim var.. neyse

decent

@özgürubuntu,
İşte ben de tam o noktadan giriş yaptım.
İroni yaptığını da çok iyi biliyorum, fakat lütfen bunu benim iletim üzerinden yapma :)

Not: Haber geçen hiç kimseyi eleştiremem, burun kıvırmak zaten mümkün değildir.
Haberi açan kişinin bir şekilde foruma katkı sağlamak gayreti ile bunu yaptığını düşünürüm, o kadar.
Elimden geliyorsa, o konuda birşeyler sağlayabiliyorsam açılmış konuya ekleme yapmayı düşünürüm.

İyi niyetin için teşekkür ederim.

eribol

Ben başlattım değiştirmeye çalışayım :)

Wayland ubuntu depolarındaki yerini almış. Sağlam değil elbet, özellikle nvidia kullanıcıları için wayland stabil değil. Ancak nouveau 3B hızlandırıcısının kapalı kaynak sürücüsü kadar iyi bir ortam sunduğunu söyleyebilirim(Deneysel 3B Desteği). Tabii oyun oynamayan biri olarak söylüyorum bunu.

Sistemde beni aşırı rahatsız eden bir durum yok, lightdm benim hoşuma gitmiyor ve tabii ki appindicator aracı da her uygulama için sağlam değil. Bir kaç hata/kusur var ise de açıkçası bu sürüm bana göre çığır açacak cinsten. Gnome 3, Unity, Kde4 daha ne olsun :) 12.10 gibi de wayland kullanılmaya başladı mı tamamdır benim için.

yakusha

@eribol teşekkürler...

bugün 11.10 beta 1 kurdum, istediğimi elde edemeyince geri ubuntu 11.04 e geri dönüş yaptım (hala yapıyorum)

bir daha bu çileyi çekmemek için deneysel sürümler için hdd'yi yeniden böldüm ve 15 gb yer ayırdım...

ubuntu 11.04 beta 1'de gördüğüm eksiklikler ise şunlar

* kurulum sırasında istanbul timezone seçemedi, önceki sürümlerde otomatik seçiyordu
* türkçe klavye kısmında hala türkçe q klavye -> altından türkçe f klavye seçimi yaptım: orda hala bir tercüme hatası var.
* başlangıçta dönen resimler yazılımların eski sürümlerine ait: gwibber ve ubuntu yazılım merkezi özellikle...

emin olamadım: kurulum sırasında, ön tanımlı yazılımlar kısmında empathy ve evolation sayılıyor, lakin evolation yerine thunderbird gelmemiş miydi?

* unity yerine gnome-shell kurmayı denedim, hiç çalıştırmadı...
* unity yerine gnome-fallback-session diyerek ubuntu klasik kurmayı denedim lakin kullanırlıktan çok öteydi, ve panelleri düzenlemek mümkün değildi...

wireless kartımı yine görmedi, bcmwl paketini kaldırıp yerine b43-firmware-installer ve b43-fwcutter paketlerini kurarak wireless'imi aktif ettim...
* türkçe karakterler bir ara bozuk göründü, unity'de vs... lakin o aceleyle ekran görüntüsü alamadım...

benim izlenimlerim şimdilik bu kadar...

Contempt

Netbook üzerinde hem unity  hem Gnome3 denedim. Görsellikte Unity daha iyi lakin  gnome3 daha seri çalışıyor. Unity ile zaman zaman donmalar ve kasılmalar maruz kalırken Gnome3 te bunlara rastlamadım.

Herşeye Rağmen...

BarvaArtena

bende şu anda ubuntu 11,04 kurubu bu sürümü Ubuntu Oneiric Oncelot Beta 1 e yükseltmek için hangi kodlar gerekiyor ?
şimdiden teşekkürler

aurora

Alıntı yapılan: BarvaArtena - 03 Eylül 2011 - 17:03:38
bende şu anda ubuntu 11,04 kurubu bu sürümü Ubuntu Oneiric Oncelot Beta 1 e yükseltmek için hangi kodlar gerekiyor ?
şimdiden teşekkürler

Alt+F2ye basıp konsolu açın ve şu söz dizimini yazıp Enter'a basın:

update-manager -c -d

Güncelleme Yöneticisi penceresinde bir Güncelle düğmesi gözükür. Sürümü yükseltmek için ona tıklayın.

Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsin.

BarvaArtena

çok teşekkürler çok

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Eylül 2011 - 20:04:16

güncellemeyi sorunsuz yaptım bitti fakat sistemi yeniden başlattığımda ''checking battery state ''hatası aldım ve sistem açılmadı nedir bu bir bilginiz var mı ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Eylül 2011 - 20:08:39

güncellemeyi sorunsuz yaptım.bitti.sistemi yeniden başlattığımda ''checking battery  state'' hatası aldım.bir fikri olan var mı acil

eribol

Ekran kartı sürücü sorun çıkarmış görünüyor.jockey-textkomutu ile varsa nvidia veya ati sürücüsünü geçici olarak kaldırmayı deneyin.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Eylül 2011 - 20:24:31

Veyahut Ctrl+Alt+F1 ile giriş yapıp startxkomutu ile giriş yapmayı deneyin ve unity --resetkomutu ile unity ayarlarını sıfırlayın

BarvaArtena

tesekkurler bir deneyim olmadi dvd den kurulumm yapacagim

TahaKaradeniz

Sırf ubuntu kullanmak için laptop alırken Nvdia ekran kartlı olandan aldım ama aldığım kart -gt 425- Gnome 3le anlaşamadı. Umarım ekran kartı sorunları çözülür kararlı sürüm çıktığında.
Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

aurora

Alıntı yapılan: TahaKaradeniz - 03 Eylül 2011 - 21:01:05
Sırf ubuntu kullanmak için laptop alırken Nvdia ekran kartlı olandan aldım ama aldığım kart -gt 425- Gnome 3le anlaşamadı. Umarım ekran kartı sorunları çözülür kararlı sürüm çıktığında.

Bir kaç ay önce aynı düşünceyle ben de nvidia kartlı laptop aldım sırf Ubuntu'yu rahat kullanayım diye, ne var ki baltayı Optimus kayasına vurduk :(

eribol

Alıntı yapılan: BarvaArtena - 03 Eylül 2011 - 20:56:55
tesekkurler bir deneyim olmadi dvd den kurulumm yapacagim
Yeniden kurulum için erken gibi. Bu sorunu ben de sık sık yaşıyorum. Bu da çoğunlukla iki sebepten ötürü oluyor. Ya unity 3B sorun çıkardığı için veyahut ekran kartı sürücüsü sorun çıkardığı içindir. Ctrl+Alt+F1/2/3 tuş kombinasyonlarıyla terminalden giriş yapıp başka bir giriş yöneticisini(gdm veya kdm gibi) kurup sonuç aldığım dahi oldu. Zaten kısa süre sonra da yapılan güncelleme ile de sorun gideriliyor.

BarvaArtena

dvd den kurulum yaptım.sorun yok gibim görülüyordu ati ekran kartım var 5470 sürücüsünü kurdum.şimdi çok ağırlaştı pc ne yapmam gerekiyor ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Eylül 2011 - 21:31:18

sürücüyü kaldırsam sorun olur mu ? nasıl kaldırılır acaba ? daha sonra gelen güncellemelerle bu sorun çözülür ve bende ati sürücüsünü yükleyip rahat rahat pc yi ullanablir miyim acaba.cevap verirseniz sevinirim