PDF Üzerinde Seçili Metin Sorunu

Başlatan Mitsukuni, 01 Eylül 2011 - 22:22:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mitsukuni

Esasında MeeGo üzerinde yaşadığım bir sorun olmakla beraber başka bir platformda deneyemediğim için Evince'e ait bir sorun addederekten buraya aktarıyorum. Başlıkta da biraz bahsettiğim üzere pdf belgesinden metin seçimi yaptığımda yazı üzerinde bozulmalar oluyor. Belirtmeliyim ki Türkçe karakter sorunu değil. Sorun aşağıdaki resimlerde görüldüğü üzeredir.

serkanburda

İletiyi okuyunca 10.04 üzerinde denedim ve bende de aynı sorun oluştu. Seçili bölgede yazılar bozuldu ve farklı karakterler gösterdi. Ancak seçili yeri kopyalayıp gedit'e yapıştırınca sorunsuz kopyalandı. İlginç!

Mitsukuni

Bendeki sorun ne yazık ki göründüğüyle sınırlı değil. Kopyalayıp yapıştırdığımda gülünç bir durumla karşı karşıya kalıyorum.
Koca paragrafın kopyalanmış hali böyle:
yük
ö

:)

heartsmagic

Hatırladığım kadarıyla durum bende de böyleydi. Kopyala/yapıştır sorunlu muydu hatırlamıyorum.
@Mitsukuni, yapıştırma işini nasıl yapıyorsun? ctrl+c/ctrl+v ise buna giç girşmeden, metni seçip, farenin topuyla yapıştırmayı dener misin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Mitsukuni

Normalde ben de farenin topunu kullanıyordum ama hali hazırda elimin altında bir fare olmadığı için (alan küçük olduğundan imleçsürer yetiyor açıkcası) ctrl-c / ctrl-v yöntemini uyguluyordum. Sırf denemek için fare buldum ancak durum yine aynı maalesef. İşin garip tarafı her belgede olmuyor. Neye göre olduğunu çözemedim ama tek emin olduğum kısım Türkçe karakterle ilgili olmadığı. İlginç bir durum gerçekten.

heartsmagic

PDF'nin hazırlandığı ortamla alakalı da olabilir.
Bu arada fare gerekmiyor söylediğimiz şey için :) İmleçsürerin iki tuşuna birden basarsan aynı vaziveyi görür, farede de böyledir haliyle. Hatta imleçsürer destekliyorsa en sağ üst köşe de aynı işi yapar.

Mitsukuni

Sanki bende bir şeyler yanlış işliyor, imleçsürerin iki tuşuna birden basınca seçili olan yazı gittiği gibi yapıştırma da olmuyor. Yoksa ben mi bir yerlerde yanlış yapıyorum acaba? Büyük ihtimâl böyledir ya. :)

Felâsife

Alıntı yapılan: Mitsukuni - 03 Eylül 2011 - 03:53:30
Yoksa ben mi bir yerlerde yanlış yapıyorum acaba?

Kolayı var pdf'i ekleyin (tabii özel değilse) bizde bakalım, bizde de oluyor mu? :)

Bu arada büyük ihtimal bu kodlama sorunu yüzündendir, pdf'in hazırlandığı kodlama ile utf8'in uyuşmamasındandır.
Bende bu tip yazıları çok çıkarttım pdf'lerden bazılarında ya karakterler bozuk oldu ya eksik oldu vs.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Mitsukuni

Buyrun buradan indirebilirsiniz, özel değil, Tolstoy. :) Ama aynı sorunla şu an uğraşmıyorum, çözüldü diye etiketleyemem de, çünkü çözülmesi için bir işlem yapmadım. Kendiliğinden çözüldüğü gibi, yarın tekrar bozulabilir. Ne diyeceğimi bilemiyorum açıkcası, arada kaldım. :)

__________________________________________________________________________________________________________
(Normalde kitap dosyası olduğu için telif haklarından dolayı dosyayı paylaşmazdım ancak klasik eser olmasından ötürü bir sorun teşkil etmeyeceğini düşündüm. Fakat sorun oluyorsa şâyet çekinmeden linki kaldırabilirsiniz.)

Rbbt

Bende herhangi bir sorun yok gibi gözüküyor. Kopyala yapıştır yaparken klavyeden Ctrl-c / Ctrl-v yaptım onda da sorun yok.

Benim inançtan kopuşum bizim seviyemizdeki insanlar ara-
sında olağan olduğu şekilde gerçekleşti. Çoğu durumda, zanne-
dersem, kopuş şu şekilde oluyor: Siz de diğerleri gibi, dinsel öğre-
tiyle sadece hiçbir ortak yönü olmayan ilkeler doğrultusunda bir
hayat değil, genelolarak bu öğretiye karşı olan bir hayat sürmek-
tesinizdir. Dinsel öğreti hayatınızda bir rol oynamamaktadır. In-
sanlarla olan ilişkilerinizde bu öğretiyle asla yüz yüze gelmemek-
tesinizdir. Siz de bu öğretiyi yaşamınızda dikkate almıyorsunuzdur.
Dinsel öğreti hayatın çok uzağında ve hayatla ilintisiz bir şekilde
dile getirilmektedir. Şayet bu öğretiye tesadüf edilecek olursa, o
zaman o, hayattan kopuk, hayatın dışında bir olgudan ibarettir.
What happens when I become main source of a pain!!!

Felâsife

Bende de (Kde Okular) sorun görünmedi sayılır ama genede bazı kısımlarda kodlama farkıda var(mış)
Artık onlarıda (eğer gerekiyorsa) metin belgesinde bul/değiştir ile komple değiştirirsiniz.

Yalnız şunuda ilave deyim, bu tip seçili metin kopyalamada veya dışa aktarımlarda eksiklikler olabiliyor, örn. kitabın bazı bölümleri eksik kalabilir kontrol etmeniz iyi olur.
Zira başıma bir kaç kere geldi bu durum.  :)

TOLSTOY
            Türkçesi:
        ıhsan Özdemir
   ANTIK DÜNYA KLASIKLERI
            Istanbul
              2006
            ~
                 dünya
              k1aı;il(leri
     KARlzMA YAyıN EGITIM
     DANıŞMANLıK REKLAM
         HIZMETLERI A.Ş.
Antik Dünya Klasikleri:1
      Tolstoy Kitapliğı: 1
      ISBN: 975-6870-28-1
           Baskı ve Cilt:
      Milsan Basın Muammer
        Aksoy Cad. Milsan
     Çıkmaz! No:38 Istanbul
      Tel: (0212) 6971000
            lrtibat için:
      Alayköşkü Cad. No: 11
Cağaloğlu / Istanbul Yazışma: P.K.
   50 Sirkeci / Istanbul Telefon:
(0212) 513 84 15 Faks: (0212)
             512 4000
                  lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910)
     Toprak sahibi soylu bir ailenin oğlu olarak 28 Ağustos 1828'de doğdu.
Babası Kont Nikolay ilyiç Tolstoy, 1812 yılı Napolyon savaşlarına katılmış
emekli bir yarbaydı. On altı yaşında Kazan Üniversi'ne başladı. Resmi
eğitime duyduğu tepki nedeniyle okulu bırakıp Yasnaya Polyana'daki
çiftliğine döndü.
      Yirmi dört yaşında orduya katılarak Kırım ve Kafkasya'da dört yıla ya-
kın subaylık yaptı. Savaş ve şiddete duyduğu nefret yüzünden ordudan
ayrıldı.
      Yirmi dokuz yaşında Avrupa seyahatine çıktı. Proudhon'la tanışarak
başta eğitim olmak üzere pek çok konuda yakın ilişkiye girdi. Rusya'ya
döndüğünde çiftliğindeki köylü çocukları için açtığı okulda alternatif bir
eğitim deneyini başarıyla uyguladı. Yasnaya Polyana dergisinin yanı sıra
Rusya'nın birçok bölgesindeki okullarda da kabul gören ders kitapları
yayımladı. 1869'da yayımladığı "Savaş ve Barış"ın ardından ruhsal bir
bunalım yaşadı. Varlığın manasını anlama çabasıyla bir süre Optima
Manastırı'na çekildi. ilahiyatçılarla sürdürdüğü tartışmaları sonucunda
resmi Hıristiyanlık inancına duyduğu güvensizliğin yersiz olmadığını gör-
dü. Yeni Ahit'in özüne bağlı kalarak kendini arayış serüvenini sürdürdü.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

heartsmagic

@Mitsukuni, ilgili pdf dosyasında tam senin sorun yaşadığın yerde bende sorun yok. Uygulama Evince midir? Eğer öyleyse sürümü nedir?

Mitsukuni

Geri dönüşleriniz için teşekkür ederim ayrı ayrı.
Evet uygulama Evince. MeeGo uygulamaların sürümünü biraz geriden takip ediyor sanırsam. Bu şekilde düşününce daha az hata olması gerekir gibi geliyor bana. Bir de şu sıralar kararsız davranıyor uygulama; bir açılışta hiçbir sorun yokken, başka bir açılışta aynı sorunu yaşıyorum. Neye göre oluyor çözemedim bir türlü.
[mb@mb-desktop ~]$ evince --version
GNOME Belge Görüntüleyici 2.30.3

(Bir de acaba yine e-postalarla ilgili sorun mu var? Konuyu tesadüfen gördüm, e-posta gelmemiş henüz.)

Rbbt

Benim kullandığım "document viewer sürümü 2.32.0" sorun yok (:
What happens when I become main source of a pain!!!

heartsmagic

@Mitsukuni, evet sürüm biraz geride, "belki" sebebi odur sorunun ancak tam olarak emin değilim.

serkanburda

Aynı sürüme sahibiz ama bende öyle bir problem yok. 10.04'te de sürüm numarası 2.30.3.

Ben de seçili metin üzerinde bazı karakterler tuhaf görünüyor ama her zaman değil, kopyala yapıştır'ı da ister imleçsürerle ister ctrl+v ile yapayım doğru kopyalanıyor. Ayrıca sözü geçen metin openoffice ile hazırlanmış, bu da bilgi olarak bulunsun.

ironic

Eski bir hata geri dönmüş sanırım.

https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=344892

Acaba farklı bir metin düzenleyici de de sorun yapıyor mu? örnek libreoffice

if

Bu sorun epeydir var Evince'de. Ben önemsemiyordum:). Hem Ubuntu hem de Arch Linux'ta durum aynı. Diğer pdf okuyucularda sorun yok.

Mitsukuni

@ironic farklı metin düzenleyiciden kasıt pdf'den kopyalayıp o ortamda yapıştırmak mı? Eğer öyleyse LibreOffice'te de aynı şey oluyor. Nereye yapıştırdıysam aynı garip bir kaç harf çıkıyor ortaya. Gerek gedit gerek tarayıcı gerek libreoffice fark etmedi hiç biri.

Bir de (bugün Ubuntu kullanmaya başlamamın yıldönümü) tam iki yıl oldu ilk Ubuntu kullanmamın üstünden ama Ubuntu üzerinde Evince hatası aldığımı hatırlamıyorum hiç. Belki olmuştur ama hatırlamıyorum.

Bir de benden dolayı mı oldu kestiremedim ama anlaşılan durum büyümüş: :)
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29081.0

heartsmagic

@Mitsukuni,  daha başka bağımsız bir mesele aslında :) Ancak aynı zamana denk gelmesi tesadüf oldu gerçekten.

Mitsukuni

O konuyu da görünce dedim "herhalde konu buralara kadar geldi" diye ama ilginç bir tesadüf olmuş. :)

aurora

Seçili metin sorunu daha önce bende de vardı. Ubuntu 10.10 ve 10.04 üzerinde bu sorunu yaşamıştım ama kopyala/yapıştır işleminde bir sorun olmadığından dolayı önemsememiştim. Şu anda Mint 11 kullanıyorum ve bu sorunu yaşamıyorum.

ilasadar

Windows Office'te yapmış olduğum CV'yi gene Win.Word ile pdf'e çevirdim ve ubuntu 12.10 ile açtığımda * her şey güzel ancak aşağıdaki resimde olduğu gibi sorun yaşıyorum.
Ben her bilgisayarda aynı görünsün diye nasıl bir uygulama kullanıcam? Win. Office ile yaptığım dosyalar Libre Office ile çok alakasız şekilde görülüyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

if

Windows Word ile değil de LibreOffice ile pdfye çevirince nasıl görünüyor.

ilasadar

@if, İstediğim şekilde LibreOffice'de CV hazırlamam mümkün değil o yüzden o programı kullanıp da pdf yapmamın bana hiçbir yararı yok.
Açıkcası ben her bilgisayarda aynı görünmesini istiyorum. Bir optimizasyon olmadı. Eğer iş yeri mac kullanıyorsa ve benim gönderdiğim cv düzgün görünmüyorsa o zaman napabilirim ki?
Acaba dedim adobe değil de başka bir program mı kullansam.