[Çözüldü] Wine çalışma problemi

Başlatan kaiser, 31 Ağustos 2011 - 12:23:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaiser

Wine ile bir dosya açmaya çalıştığımda "Bu dosya çalıştırılabilir dosya olarak işaretlenmemiş" uyarısı alıyorum. Dosya özelliklerine girip dosyayı çalıştırılabilir olarak işaretlemek istediğimde bunada izin vermiyor. Sorunu nasıl çözebilirim.

Şİmdiden teşekkürler.
Saygılar...

kulkke

Ne kadar yararı olacak bilmemekle birlikte soru, ilk olarak sormak istedim; özelliklerden değiştirmeye çalışırken, root (yetkili kullanıcı) olarak mı açıyorsunuz nautilus'ü?

kaiser

Evet root olarak açıyorum ama açmaya çalıştığım program windos sürücüsünde, bu anlamda problem yaratmış olabilir mi?

kulkke

Sanmam dediğiniz gibi bir problem yarattığını ama; şunu deneyin, bir uçbirim açın ve "wine " yazın, ardından programın çalıştırıcısını sürükleyip yazdığınız "wine " yazısının sağ kısmına bırakın fare ile.

Şöyle görünmeli yani uçbirimde;

wine sürüklenip bırakılmış olan uygulama

Eğer işe yaramaz ise öncesinde; uçbirimde "chmod +x " ardından çalıştırmak istediğiniz dosya adını girerek kodu çalıştırın.

O da şöyle görünmeli;

chmod +x dosya

Ayrıca hepsinden önce aslında uçbirimden şu kodun çıktısına bakın;

wine --version

Sadece sürümün eski olmasından da kaynaklanıyor olabilir sorun. Eğer 1.3 sürümü değil ise, 1.3'e yükseltince sorun büyük olasılıkla çözülecektir.

kaiser

Version 1.3'e yükseltince problem çözüldü. Yardımlarınız için teşekkürler...