Ubuntu'yu Açarken Karıncalı Görüntü Sorunu

Başlatan g0kh4n, 29 Ağustos 2011 - 14:30:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

g0kh4n

Başka türlü tarif edemedim. Tıkır tıkır işleyen sistemimi az önce açmayı denediğimde giriş yaptığım arayüz yerine karıncalı, karman çorman bir görüntü karşıladı beni. Ben de ilkel yollarla restart atmak zorunda kaldım, şu an hala problem devam ediyor. Dün gece çok kurcalamıştım fakat görüntüyle ilgili değil de bilindik uygulamaları yükle-ayarla-kaldır şeklindeydi.

Bir de sorunla ilgisi olabilecek bir şey fark etmiştim fakat önemsememiştim. Ubuntu'yu boot ederken bazen içeri geçiyordum ben dönene kadar açılır düşüncesiyle. Fakat geri döndüğümde yine login ekranı yerine boot esnasındaki mor görüntü karşılıyordu beni. Sanırım uzun süre bekleyince ekran koruyucu falan devreye giriyor, bundan dolayı problem çıkıyor olabilir.

Edit: ubuntuforums'ta da araştırmama rağmen normal bir çözüm bulamadım fakat elle kurmuş olduğum ati 11.8 sürücüsünü kaldırdığımda sorun şimdilik çözülmüş görünüyor.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

g0kh4n

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Ağustos 2011 - 09:52:24
Yeniden kurduğunda aynı sorun oluyor mu?

Yeniden kurmayı denemedim açıkçası, çünkü şu anki haliyle ki ilk kurduğumda da böyle idi, performans ve görüntü olarak herhangi bir fark yok, bu arada belirteyim oyun denemedim. Varsayılan olarak hangi sürücüyü kullandığını bilmiyorum ama elle kurduğum 11.8 ile  catalyst control center dışında herhangi bir fark göremedim. Wobbly windows efektini kullanıyorsan pencereleri hareket ettirirken oluşan kırıkları da her iki şekliyle de gözlemledim.

Ek olarak bu mesajı yazarken dikkatimi çeken bir şey oldu ki dashboard'u açmak için simgeye tıkladığımda kısa süreli donuyor ekran tamamen kararıyor sonra menüyle birlikte tekrar geliyor. Normalde yoktu böyle bir sorun ama..

heartsmagic

6ng4n

@heartsmagic'e ek olarak ekran kartı modelinizi öğrenebilir miyiz

lspci| grep VGA

g0kh4n

@heartsmagics
Kendim özel olarak sürücü kurmadım, ati sürücüsünü kaldırığım zaman varsayılan olarak gelen hangisiyse o devreye giriyor sanırım. Bu arada dün tekrar sürücüyü kurmayı denedim, yine aynı sorunla karşılaştım. kurtarma moduyla giriş yapıp sürücüyü kaldırınca düzeliyor, gerçi tam olarak neyi kaldırdığını da bilmiyorum. Catalyst control center gidiyor ama orası kesin.

@6ng4n
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV770 [Radeon HD 4850]

heartsmagic

ATI'yi yani fglrx sürücülerini kaldırıyorsan mesa kullanılıyordur. Peki 11.8 yerine depolardan kurunca ne oluyor? Gerçi bilmiyorum depolardaki de mi 11.8 sürümü?

g0kh4n

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Eylül 2011 - 16:38:48
ATI'yi yani fglrx sürücülerini kaldırıyorsan mesa kullanılıyordur. Peki 11.8 yerine depolardan kurunca ne oluyor? Gerçi bilmiyorum depolardaki de mi 11.8 sürümü?

Az önce depodan (additional drivers) aktive ettim, şimdilik problem yok. Fakat hangi sürümü kullandığını da öğrenemedim, çünkü catalyst control center'da yazmıyor. Bu arada ara ara görüntüde bozulmalar oluşuyordu, şimdilik onlar da düzelmiş görünüyor.

Fakat 11.8'i elle kurduğumda bir süre sorunsuz çalıştıktan sonra durduk yerde neden böyle saçma bir problem çıkardı hala anlam verebilmiş değilim.

decent

@g0kh4n,

amdcccle
komutunu yürüterek aşağıdaki ekrana ulaşabiliyor musun ?

g0kh4n

Alıntı yapılan: decent - 02 Eylül 2011 - 08:53:56
@g0kh4n,

amdcccle
komutunu yürüterek aşağıdaki ekrana ulaşabiliyor musun ?

Bu görüntüye ulaşabiliyorum da dediğim gibi depodan yüklediğim sürücünün sürümü yazmıyor info kısmında. Fakat elle kurduğum zaman yazıyordu, bu da dikkatimi çeken diğer ayrıntı.

Ayrıca az önce açmayı denediğimde yine aynı problemle karşılaştım.

zeitgeist

glxinfo | grep render
cat /usr/share/x11/xorg.conf
cat /var/log/Xorg.0.log | grep drivers

çıktıları nedir?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

g0kh4n

Farklı bir nedenden dolayı sıfırdan kurulum yapmak zorunda kaldım. 11.8'i elle kurdum, şimdilik problem yok. İlerleyen zamanlarda aynı problemi yaşarsam bu konu altında iletirim. Yardımlarınız için de ayrıca teşekkür ederim.