[Çözüldü] Turkce Karakter Klavye Sorunu

Başlatan inforesim, 24 Ağustos 2011 - 20:45:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

inforesim

Merhaba arkadaslar kurulumda secmeme ragmen turkce karakterleri kullanamiyorum. internet te baktim ama anlatilanlari anlamadim,

Yani bana biri su tuslara basarak suraya gir seklinde anlatabilir mi. ilk defa kullaniyorum. Simdiden tesekkurler...

speakerXXL

Alt+F2 tuşarına birlikte basarak Uygulama Çalıştırı açınız ve aşağıdaki kodu yazarak Çalıştır düğmesine basınız. Böylece Klavye Tercihlerini açmış oldunuz.

gnome-keyboard-properties

Klavye Tercihlerinden Düzenler sekmesine geliniz.
Ekle düğmesine basarak Bir Düzen Seçin pencesini açınız.
Bu pencerede Ülke kısmından Türkiye'yi seçiniz ve Ekle düğmesine tıklayınız.
Böylece Türkçe klavye seçeneğini eklemiş oldunuz.
Şimdi istemediğiniz diğer klavye düzenleri (istemedikleriniz) üzerine gelip, Kaldır düğmesi ile siliniz. Sadece Türkçe Klavye Düzeni kalsın.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

inforesim

Hocam çook teşekür ederim, Sayende halletim. Sana bir sorum daha var.

Ekran kartı yükleyecem de, Biri donanım dan filan ekran kartın dan bir yere girin demiş de, Hiç bir şey anlamıyorum. Çünkü bilgisayarım tarzı bir olay yok bunda :) Ekran kartını acaba nereden yükleyebilirim :)

6ng4n

Sistem->Yönetim->Ek sürücüler seçeneği kullanabilirsiniz ya da yine Alt+F2 yapıp jockey-gtk komutu ile ek sürücülerinizi bulabilirsiniz.

inforesim

Alıntı yapılan: 6ng4n - 24 Ağustos 2011 - 23:42:36
Sistem->Yönetim->Ek sürücüler seçeneği kullanabilirsiniz ya da yine Alt+F2 yapıp jockey-gtk komutu ile ek sürücülerinizi bulabilirsiniz.

Hocam çok teşekkürler. Acaba şu sistem kısmına nereden giriiyor ?

if

@inforesim, Ubuntu Klasik ortamını kullanıyorsanız masaüstünün en üstünde bulunan panelde Uygulamalar, Yerler ve Sistem menüleri bulunur. O sistem bu sistem:) Diğer öneriyi deneyiniz: ALT+F2'den sonra çıkan pencereye @6ng4n'nin verdiği komutu giriniz.

speakerXXL

@inforesim, Ubuntu 11.04 dolayısıyla unity kullanmadığım için, Sistem Ayarlarına menülerden nasıl ulaşabileceğini bilmiyorum malesef.

Ama Alt+F2 tuşlarına basıp aşağıdaki kodu çalıştırarak Kontrol Merkezini açabilir, neredeyse bütün ayarlarını buradan yapabilirsin.

gnome-control-center

gufabe

@inforesim, aşağıdaki başlıklara geri bildirim yaparsan, daha sonra aynı sorunları yaşayacak kullanıcılar için faydalı olacaktır.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=27297.msg327273#msg327273
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28901.msg347618#msg347618

inforesim

Alıntı yapılan: gufabe - 25 Ağustos 2011 - 00:44:19
@inforesim, aşağıdaki başlıklara geri bildirim yaparsan, daha sonra aynı sorunları yaşayacak kullanıcılar için faydalı olacaktır.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=27297.msg327273#msg327273
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28901.msg347618#msg347618

Hocam 1. sorunu çözemedim. 2. El pc aldım ona kurdum :) 2. Sorunuda konuya yazdım.

Arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkürler. Güncellemeyi konsol sayesinde yaptım ama Sistem e girmeyi vs bulamadım. Ama şunu söyleyeyim ki "Görsellik Konusunda Mükemmel". Yakında inşallah onlarıda öğrenirim :) Bide ben root ile üye girişi yapıyorum sanırım. Root olduğum için virüs yeme veya Keylogger yeme riski var mı ?

heartsmagic

Grafik kartını yükledin mi?
Nasıl root olarak giriş yapıyorsun sisteme? root değilsindir sen, normal kullanıcınla giriyorsundur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

inforesim

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Ağustos 2011 - 01:18:08
Grafik kartını yükledin mi?
Nasıl root olarak giriş yapıyorsun sisteme? root değilsindir sen, normal kullanıcınla giriyorsundur.

Evet o dediğin yerden. Gördü kartı. Etkinleştir dedim indiriliyor vs dedi. Ardından güncellenecek driver yok diye bir şey çıktı orada ve Resetle yeri geldi. Resetledim yüklenmiştir herhalde :) +

Yüklerken id pass oluşturulmuştu. Ubuntu açılırken o kullanıcı gözüküyor ve o şifreyi yazıyorum. + Güncelleme yapılırken filan şifremi soruyor. + Ubuntu da virüs ve keylog yeme ihtimali yüzde kaçtır ? Sırf bunun için kurdum valla :)

if

@inforesim, sorununuzu gidermiş oldunuz, değil mi?

inforesim

Alıntı yapılan: if - 25 Ağustos 2011 - 02:12:39
@inforesim, sorununuzu gidermiş oldunuz, değil mi?

Evet giderdim de. Bide şu keyloggerlar hakkında bilgi verseniz ? (Arkadaşın verdiği kodu konsola uygulayınca halletim)

heartsmagic

"Keylogger"dır, virüstür bunları forumda araştırabilirsin. Biz bu konuyu etiketleyip kapatalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.