Optimus özellikli Nvidia ve Intel ekran kartını beraber kullanamama

Başlatan Ori10, 24 Ağustos 2011 - 17:53:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ori10

Merhaba Arkadaşlar,

Doğru yermi emin değilim ama bir soru sormak istiyorum.

Ben dün gece Ubuntu kurdum.

Ve hiç bir problem olmadan açıldı PC : Acer Aspire 5745G ilk başta kablosuz aygıt sürücüsü çalışmadı ama güncellemeler bitince problem olmadı.

Bir problem olmasın diye ek sürücülerde sürücülere bakayım dedim ve ekran kartımın sürücüsü yüklü değildi.
Ve yükledim, ekran görünümünde bir hata yazdı sonra.

İlk kurduğumda ekran böyle idi:
http://hardik.in/wp-content/uploads/2010/05/20100512202457_Screenshot_9.png

Şimdi desktop sürümünün görüntüsü oldu. Ben eski yani bağlantı veridiğim görüntüyü tekrar nasıl getirebilirim? Araştırdım ama sonuç bulamadım.

Yardımınız için teşekkürler :)

Düzeltme notu:Lütfen imlâ kurallarını uygulamaya ve Türkçe kelimeler kullanmaya özen gösteriniz.

zeitgeist

glxinfo | grep render
lspci | grep VGA
/usr/lib/nux/unity_support_test -p

komutlarının çıktıları nedir?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

aurora

Alıntı YapDüzeltme notu:Litfen imlâ kurallarını uygulamaya ve Türkçe kelimeler kullanmaya özen gösteriniz.

Düzeltme notu: Lütfen.

;)

if

@Ori10, giriş ekranında, ekranın en altında bulunan çubukta masaüstü seçme listesi var. Oradan Unity olanı seçip giremiyor musunuz? Ekran kartınızı öğrenelim: lspci | grep VGA ve Unity ile arasının iyi olup olmadığını öğrenelim: /usr/lib/nux/unity_support_test -p

Ori10

Alıntı yapılan: if - 24 Ağustos 2011 - 20:38:12
@Ori10, giriş ekranında, ekranın en altında bulunan çubukta masaüstü seçme listesi var. Oradan Unity olanı seçip giremiyor musunuz? Ekran kartınızı öğrenelim: lspci | grep VGA ve Unity ile arasının iyi olup olmadığını öğrenelim: /usr/lib/nux/unity_support_test -p

kodları nasıl giriceğimi söylerseniz hemen kodların çıktılarını veririm biraz acemiyim daha dün ubuntuyu kurdum

bide oturumu kapat dediğimde
allta satırda hiç * bir şey çıkmıyor evrensel ayarlar hariç

Bde ekran kartım Nvidia GT330M

Edit:  kodları yaptım sizce uyumlumu ?

erol@erol-Aspire-5745G:~$ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 12)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GT216 [GeForce GT 330M] (rev a2)

erol@erol-Aspire-5745G:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0.0".
Error: unable to create the OpenGL context

if

@Orio10, komutları Uygulamalar menüsü altından Donatılar>Uçbirim yoluyla açacağınız uçrimin için kopyala yapıştır yaparak girebilirsiniz. Çift ekran kartınız varmış. Tahminimce Nvidia'ya ait sahipli sürücüler yüklendikten sonra bu durum oluştur. BIOS ayarlarında 'Hybrid Graphic' veya ekran kartlarını ilgilendiren bir ayar varsa oradan Intel olanı kapatabilirsiniz. Eğer böyle bir seçenek yoksa http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1657319 bağlantısına göre Nvidia'yı kullanmanız mümkün değilmiş. Bu yolun dışında Bumblebee ve http://linux-hybrid-graphics.blogspot.com/ bağlantısında anlatılan yollar var ama sonuç alırmıyız bilmiyorum.

heartsmagic

Optimus teknolojisi ve yine sıkıntılı süreçler. @Ori10, oyun oynamam, videolarda da sorunum yok diyorsan Nvidia sürücülerini kaldırıp öyle devam et yoluna. Fakat illa Nvidia diyorsan seni forumdaki Optimus başlıklarına yönlendirelim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ori10

Tekrar merhaba ekran kartını kapatmaktan başka bir şey yok galiba :)

bide
Bende SLI  bir makina var

çok güzel bir bilgisayar
2 tane GTX 580 ekran kartı var

i7 işlemcili
8 GB ram li bir pc

Ben bu makinaya ubuntu kurcaktım

şimdi çift ekran kartında problem yaşıyorum
şuanlık :)
Windows 7 :)
çift kartlı makina da mecbur :)

laptopumda
intel ekran kartını kapatırsam gt330m ile açılcak mı ?

driver tanıycak mı ?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mmeett

Eğer nVidia sürücüsü ile optimus özelliği kullanmak istersen yapmak çok da zor değil, ancak bunu yapınca intel ekran kartı compiz gibi etkinlikleri çalıştırmıyor.
Tavsiyem harici ekran kartını kapatmak için script kullanman. Böylelikle laptopun daha az enerji tüketir.

Ori10

Alıntı yapılan: mmeett - 09 Eylül 2011 - 23:49:23
Eğer nVidia sürücüsü ile optimus özelliği kullanmak istersen yapmak çok da zor değil, ancak bunu yapınca intel ekran kartı compiz gibi etkinlikleri çalıştırmıyor.
Tavsiyem harici ekran kartını kapatmak için script kullanman. Böylelikle laptopun daha az enerji tüketir.

bunu nasıl yapabilirim ?

aurora