kubuntu vs. ubuntu

Başlatan 0u2h4n, 22 Ağustos 2011 - 18:29:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

0u2h4n

Linuxu kullanmaya bugün kubuntu kurarak başladım fakat benim için en önemli şey olan kaynak imkanı ubuntuda daha çok var gibi. kubuntu aradığımda ubuntu ile ilgili sonuçlar buluyorum. belkide aynı kodlar kullanılacaktır ama yeni olduğum için bilmiyorum. kaynak imkanı düşünüldüğünde kubuntu yerine ubuntu kurmamı önerir miydiniz?

teşekkürler..

if

0u2h4n, Kubuntu KDE masaüstü yöneticisi kullanan, Ubuntu Gnome masaüstü kullanan, hemen hemen aynı temeller üzerine inşa edilmiş dağıtımlar. Depoları da aynıdır, hemen hemen uygulamalar da. Farklı uygulamaları da kurup yükleyebilirsiniz.

0u2h4n

ben chrome kurmak istiyorum googleda araştırdım şöyle bir link buldum.

http://hasanyilmaz.net/ubuntuda-google-chrome-kurulumu/

Ama kubuntuda bu işlemi yapamıyorum neyi farklı yapmam lazım.. gedit diye birşey yok mu kubuntuda

if

@0u2h4n, o eski bir anlatım. İsterseniz Uygulamalar>Ubuntu Yazılım Merkezi'ni , isterseniz de Sistem>Yönetim>Sinaptik Paket Yöneticisi'ni açarak istediğiniz uygulamayı kurabilirsiniz. Ben size Ubuntu yazılım merkezini tavsiye ederim.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7in_ilk_durak bağlantısında geçen anlatımları okumanızda fayda var.

heartsmagic

Alıntı yapılan: 0u2h4n - 22 Ağustos 2011 - 18:49:42
Ama kubuntuda bu işlemi yapamıyorum neyi farklı yapmam lazım.. gedit diye * bir şey yok mu kubuntuda

Gedit dediğimiz şey metin düzenleyicisidir ve Ubuntu üzerindeki Gnome masaüstüne aittir. Sen Kubuntu ve haliyle masaüstü olarak KDE kullandığın için Kate isimli metin düzenleyicisini kullanabilirsin anlatımlarda. Ancak @if'in söylediği gibi daha güncel anlatımlar bulmaya gayret göster.

@if, Chrome partner deposunda yok, ben genelde günlük sürümler tercih ettiğim için PPA ekliyorum. Depolarımızda mevcut mu Chrome?

@0u2h4n, bu arada ekleme yapayım. Temel olarak Ubuntu ve Kubuntu aynıdır ve Linux'u ilgilendiren ana konularda ortak komutları, dosya yollarını, dizin yapılarını paylaşırlar. Fakat sözkonusu meseleler masaüstleri olunca anlatımlar değişebilir. Senin örneğindeki Gedit/Kate ayrımında olduğu gibi.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

@heartsmagic, GNU/Linux tarafında Chrome'un Chromium olarak geçtiğini unuttuğum için depoda olduğunu söylemişim.

Bir noktaya açıklık getirmek istiyorum @Ou2h4n, 'Farklı uygulamaları da kurup yükleyebilirsiniz.' demekle KDE masaüstü için geliştirilmiş uygulamaları Gnome masaüstü ortamında da kullanabilirsinizi kastetmiştim. Tabi doğru yol kullandığınız masaüstü ortamı için geliştirilen uygulamaları kurmak. Yoksa sizin Chrome kullanmanızı engellemek değil niyetim.

heartsmagic

@if, aslında ben Chromium'u da dahil etmiştim soruya, fakat 10.04'ten beri depolarda bulunuyormuş kendisi. Senin ve @decent'in yönlendirmelerini görünce ben de öğrenmiş oldum :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.