[Çözüldü] Ubuntu Hakkında Birkaç Sorum Olacak

Başlatan ByNeo, 23 Ağustos 2011 - 02:07:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ByNeo

Merhaba arkadaşlar bende ubuntuyu denemek istiyorum sitenizden indirdim pc de duruyor dvd yazdıracam yalnız önce cevabını öğrenmek istediğin sorularım olacak inşallah kusuruma bakmaksınız bilmiyorum mecburen soruyorum . Şimdi arkadaşlar 1. Ubuntuyu kurarsam farzedelim kurulumunu yaptım windows işletim sistemindeki gibi netten indirdiğimiz her türlü programı kurabilirmiyiz çünkü kullanmam gereken birden çok programlar var . 2. Ubuntuyu kurarsam driver olayı nasıl olacak driver cd var taksam kurulum yaparmı veya Driver Genius Professional Edition bu programı kursam internete bağlansam program driverleri windowsdaki gibi bulurmu driver olayı nasıl olacak modem airtes onun cd kurarmı ? arkadaşlar umarım kusura bakmıyorsunuzdur ben ilk defa değişik bir işletim sistemi kurmaya karar verdim kurulum yapmadan önce bu sorularıma cevap almam gerekiyor umarım beni anlıyorsunuzdur . Son olarak forumu öyle gezerken konularda Ubuntu Kubuntu diye bahsediliyor kubuntu nedir ? ubuntu ile arasındaki fark nedir cevaplarınız için şimdiden teşekkürler arkadaşlar .

alquirel

Alıntı yapılan: ByNeo - 23 Ağustos 2011 - 02:07:45
...
ben ilk defa değişik bir işletim sistemi kurmaya karar verdim
...

Öncelikle gerçekten değişik bir ortama girdiğinizi bilmenizi isterim. Yani Windows ile ilgili aklınızda ne varsa unutun. Burası değişik bir ortam.
Linux Windows programlarının çalışması amacıyla üretilmiş bir yer değil. Linux'ta programlar internet sayfalarından bulunup indirilmez, dağıtımların depolarından indirilir. Bunun için de dağıtımların kendi paket yönetim programları vardır.

Merak ettiğiniz konular için bir başlık yetmez, size düşen daha çok araştırıp okumak, ve daha da önemlisi deneyerek yaşayarak öğrenmek ;)

kozanibo

sürücüleri dert etme :) hemen hepsini tanıyacaktır.

internetten indirdiğin herşeyi malesef kuramayacaksın. her kullandığın programın ubuntu için alternatifleri var. bu programları ileri ileri diyerek kurmayacaksın.

sonu exe olan programlar çalışmayacağı için driver cdlerini de unut. :)

illaki kullanman gereken programlar varsa wine içinde çalıştırabilirsin. sorularına özel olması için yanıtladım aslında linklerde bu anlattıklarımın hepsi ve fazlası var :)

ByNeo

Arkdaşlar konuda eklemeyi unuttum ubuntu kurulumunda şuan windows7 kurulu ubuntu kurarsam kurulumu sırasında d bölümünü silmesem olurmu böyle bir özellik varmı d kısmında programalrım varda yoksa kurulum yaparken c ve d silip yeniden biçimlendirip kurmam şartmı ? ibokozan arkadaşım kullanman gereken program varsa wine içinde çalıştırabilirsin demişsin wine nedir ? tam olarak açıklayabilirmisin birde arkdaşlar ubuntu ve kubuntu arasındaki fark nedir kubuntuda türkçe dil desteği varmı onuda deneyeceğim indirdim kubuntu.org sitesinden ubuntu ile kubuntu kurulum sonrası türkçe oluyor demi yani kurulum sırasında türkçe seçiliyormu sizleride yoruyorum sorularımla :(

umithaz

1-İnternetten indirdiğiniz her türlü programın Ubuntu altında çalışma garantisi yok.Buraya tıklayarak kullandığınız programların Ubuntu'da çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz.Wine adını verdiğimiz bir programcık ile .exe dosyaları,yani Windows platform dosyalarını Ubuntu altında çalıştırabiliyoruz.Fakat bu bütün .exe uygulamaları için geçerli değil.Oyun bağımlılıklarınız varsa,birçok kişi bu konuda dar görüşlü,yüksek özelliğe sahip bir bilgisayarınız varsa Ubuntu altında bile oyun oynayabilirsiniz.Ben Crysis 2 çıktından sonra YouTube'da,Wine ile Crysis 2 oynayan adam gördüm ;)

2-Unutmayın ki her programın Ubuntu için bir alternatifi vardır.Bence açık kaynak kod dünyası,diğer dünyalara göre daha fazla yazılıma sahip.Sizin ihtiyacınız olan şey neyse,o görevi linux dağıtımlarda yerine getirmek için geliştirilmiş programlar mutlaka mevcuttur.

3-Driver gibi konulardan korkmayın.Tercihiniz Ubuntu olacaksa,Ubuntu bu konuda ev kullanıcıları için en iyi seçim.Yazıcıdan ekran kartınıza,modeminizden ekran kartı driverınıza kadar Ubuntu'da her türlü sürücü olayını halledebilirsiniz.CD'den driver kurulumuna gerek yok.Neredeyse bütün driverların Linux sürümleri artık mevcut..Ben bir yıl evvel Ubuntu'ya geçtiğimde en çok korktuğum şey iPod'um olmuştu.Windows altında iTunes hantallığı ile iPod'umu kullanmak tam bir çileydi,Ubuntu'ya sadece USB üzerinden iPod'u bağlamam yetti.iTunes ihtiyacı bile duymuyorum.Bunu sizde bir önfikir olsun diye yazıyorum.Ubuntu,ev kullanıcıları için düşünülmüş bir linux dağıtımı.Elbet sorunlar yaşayabilirsiniz ama gerek wiki sayfaları,gerek forumlar veya irc kanalları olsun mutlaka bir cevap ve çözüm yolu bulursunuz.

4-CD'den driver kurulumuna gerek yok.Driverların linux sürümleri mevcut.

5-Kurulum yaparken bilgisayarınız formatlanmadan önce ethernet üzerinden modeme bağlı olsun.Windows işletim sisteminizde internete girebiliyor olun.Bilgisayarınıza bu haldeyken Ubuntu kurun.Kurulum sırasında "İnternet bağlantısı var(Y),3GB boş alan var(Y)" gibi ibareler göreceksiniz.Modem CD'si ile uğraşmayacaksınız.Wi-fi kullanıyorsanız çoğunlukla direkt olarak modemi bulabiliyor bilgisayarlar.Bunun kolay bir yoluda yine dizüstünü önce ethernet ile modeme bağlamak daha sonra kabloyu çıkarıp tekrar başlatıp kablosuz ağ bulunmasını sağlamak.(Bu bir kerelik bir işlem ama ben bugüne kadar hiç ihtiyaç duymadım,direkt bağlandım.)

6-Ubuntu'nun farklı dağıtımları da mevcut.Sizin verdiğiniz Kubuntu,KDE masaüstü ile gelen bir dağıtım.Ubuntu,GNOME ile geliyor.Basitçe anlatırsak,görünüm farklılığı diyebiliriz.Bu işin de fanatikleri var.Ben bu konuda fanatik değilim ama KDE Pardus kullanan birisi olarak,GNOME Ubuntu benim için daha kullanışlı ve daha hoş.Bu şekilde başlamanızı öneririm.YouTube'da ubuntu ve kubuntu diye aratıp videoları izlerseniz görüntü farkı derken neyi kastettiğimi anlayabilirsiniz.Basitçe izahı bu olsa gerek.

7-Bu kadar uzun yazdım çünkü bir yerlerde Ubuntu ya da farklı bir linux dağıtımına geçmek isteyen insan görünce mutlu oluyorum.O kişiyi cesaretlendirmek istiyorum ;D İşin en güzel tarafı,Linux dünyasında insanlar her zaman yardım eder.Bu 200 dolar verip orjinal Windows aldığınız Microsoft servisinin bile yapamadığı bir şey ;D

alquirel

Alıntı yapılan: umithaz - 23 Ağustos 2011 - 02:54:09
6-Ubuntu'nun farklı dağıtımları da mevcut.Sizin verdiğiniz Kubuntu,KDE masaüstü ile gelen bir dağıtım.Ubuntu,GNOME ile geliyor.Basitçe anlatırsak,görünüm farklılığı diyebiliriz.Bu işin de fanatikleri var.Ben bu konuda fanatik değilim ama KDE Pardus kullanan birisi olarak,GNOME Ubuntu benim için daha kullanışlı ve daha hoş.Bu şekilde başlamanızı öneririm.YouTube'da ubuntu ve kubuntu diye aratıp videoları izlerseniz görüntü farkı derken neyi kastettiğimi anlayabilirsiniz.Basitçe izahı bu olsa gerek.

Sadece görünüm farkı demek eksik olur, kullanılan programları bile etkileyen bir fark var arada çünkü.

ByNeo

umithaz açıklamaların için teşekkürler ben karar verdim geçeceğim ubuntuya wine programınıda kuracağım artık çalışanı kurarız çalışmayanıda linuxun dağıtımlarına bakarız . Bu Bağlantıya gittiğimde orda ne yapmam gerekiyor nasıl öğrenecem çalışıp çalışmadığını ne yapmam gerekiyor ?

umithaz

Alıntı yapılan: ByNeo - 23 Ağustos 2011 - 03:21:20
umithaz açıklamaların için teşekkürler ben karar verdim geçeceğim ubuntuya wine programınıda kuracağım artık çalışanı kurarız çalışmayanıda linuxun dağıtımlarına bakarız . Bu Bağlantıya gittiğimde orda ne yapmam gerekiyor nasıl öğrenecem çalışıp çalışmadığını ne yapmam gerekiyor ?

Sağ üstteki boşluğa programın adını yazarak aratabilirsin.Böylelikle arattığın programın wine ile açılıp açılmadığını öğrenebilirsin.

ByNeo

umithaz teşekkürler kardeş  ;) ben sana pm attım gedimi bu arada

heartsmagic

Alıntı yapılan: ByNeo - 23 Ağustos 2011 - 11:08:22
umithaz teşekkürler kardeş  ;) ben sana pm attım egldimi bu arada

Gitmemiştir, zira yeni üyelerimizin bir yere kadar özel ileti hakkı yok. Sorunu başlıkta sorarsan hem özele girmemiş olursun, hem de senden sonrakiler cevaplardan yararlanmış olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ByNeo

ben dün indirdiğim iso dosyasını çıkarttım içinde wubi diye dosya vardı tıkladım kurdum kurulduda biraz baktım çok hoşuma gittide yalnız insan yabancı olduğu için ilk defa windows dışında bir işletim sistemi kurdum :) neyse kurcaladım windowsta olduğu gibi güncelle vardı güncelleye tıkaldım güncelledi pc yeniden başlat dedi bende başlattım açılmıyor grup > diye bi yazı çıkıyor kalıyor öyle oraya bi komutmu girmem gerekiyor ne anlamadım çok ayrı bi yapısı var yani windows gibi değil öğrenilse aslında daha iyi gibi geldi bana ubuntu .

heartsmagic

Kurulum yaptığın şey Windows'un içine kurulabilen bir Ubuntu, ismi Wubi. Kısacası aslında sen Ubuntu'yu kendi bölümüne kurmadın. Ne yazık ki Wubi üzerinde böyle bir sorun mevcut, güncellemelerde Grub sorun yapabiliyor. Forumda bir iki yerde tartıştık, konuştuk, bazıları çözüldü bazıları çözülmedi. Şimdi, eğer imkânın varsa diskinden şöyle 15-20GB'lik bir bölüm ayırıp Ubuntu'yu doğrudan diskine kur. Eğer imkânım yok diyorsan bu sorunun üzerine gitmeye çalışalım, fakat ilk durumda seni forumdaki başlıklara yönlendirmek için arama yapmak lazım. Önce bir kararını ver, ardından ben veya bir başkası yardımcı olmaya çalışır sana.

ByNeo

15 gb ayırırım sorun değil kurduğumu nasıl istediğimde kaldırabilirim ve bu indirdiğim ile kurabilabilirmiyim wubi ile dvd yazdırmadan ? ben çünkü dün dvd yazdırmadan kurdum biraz geç saati uykum geldi dikkat edemedim kurulumada otomatik kuruyordu sanırsam

if

@ByNeo, Wubi üzerinden kurulan Ubuntu'yu kaldırmak için http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Wubi:_Windows_%C3%BCzerinden_cd%27siz_Ubuntu_kurulumu bağlantısından faydalanabilirsiniz. İndirdiğiniz cd kalıbıyla kurabilirsiniz. Dvdye yazdırmanız şart değil, taşınabilir belleğe de yazdırabilirsiniz. Forumda taşınabilir belleğe kurulum, Windows'un yanına Ubuntu kurulumu ve kurulum sırasında dahili bellek bölümlerinin nasıl seçileceği anlatımlarını okuyup sonra işe başlarsanız kolaylık olur sizin açınızdan

heartsmagic

Kurduğunu yine Windows üzerinden, program ekle kaldırdan silebilirsin.
DVD kullanmadan yapacaksan forumdaki USB üzerinden kurulum başlıklarına bakabilirsin, bir harici disk veya parmak bellekle bu işi yapabilirsin. Ancak, ISO'yu kesinlikle açmayacaksın, zira kendisi arşiv dosyası gibi görünse de öyle değildir.

ByNeo

teşekkürler arkdaşlar kaldırıp tekrar wubi ile kuracağım

if

Rica ederim @ByNeo. Konunun il iletisini değiştire tıklayıp başlığa [Çözüldü] etiketi koyarsanız konuyu kitleyeyim ben de.

heartsmagic

Konuyu kapamadan önce, etiketi sona değil de başa koyuyoruz :) Fakat bu küçük bir mesele.
Sen kurulumu tekrar Wubi ile yapmayacaksın, klasik kurulum yapacaksın. Sadece CD/DVD'den değil de USB diskten yapacaksın.

ByNeo

Tamam hocam usb bulayım yapacağım hemen acelem yok her şey için teşekkürler ilginiz ve alakanız içinde ayrıca teşekkürler konu başlığını düzeltiyorum :)