disk bölümleme (Win7-Kubuntu)

Başlatan 0u2h4n, 22 Ağustos 2011 - 16:23:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

0u2h4n

Daha önce hiç linux kullanmamış biri olarak burada çok yeni bir üyeyim. Linux'a kubuntu ile başlamayı düşünüyorum. Kurulumdan önce bir kaç sorum olacak. Bilgisayarımda C ve D olmak üzere 2 alan var. 100 GB "C" nin 65 GB'ı kullanılıyor. "D" de ise 197GB alan var bunun kullanımını kubuntuya göre ayarlayacağım. Ayrıca RAM'im 4 GB.

Anladığım kadarıyla Kubuntu'yu D'ye kurmam gerekiyor. D'de kubuntu için ne kadar yer açmam gerektiğini bilmiyorum. "/" için 20GB, swap için 2GB olmasını öneren yazılar okudum. Ama "/home" kısmı olmayacak mı gerek mi yok anlayamadım.

Soru: D'den depolama için en fazla yararlanacak şekilde kubuntu'ya ne kadar yer ayırmalıyım?
Detaylı cevabınızı bekliyorum..

Teşekkürler..

alquirel

Şu başlık fikir edinmenizi sağlar :
Linux dağıtımınızın kök dizini için diskinizde ne kadarlık bir yer ayırıyorsunuz

Ayrıca home dizini mutlaka olur, olmayacak gibisinden karşılaştığınız ifade home dizini için ayrı bir disk bölümü ve bağlama noktasına gerek olmadığı yönündedir muhtemelen.

0u2h4n

Yeni başlayan biri için sırasıyla

/
/swap
/home

ne kadar olmalı? Bunlardan başka bir şey gerekli mi? İlk mesajda gerekli bilgileri vermiştim.

Ayrıca 20GB yer ayıracaksam bunun için 20480 mi yazmak gerekiyor 20000 mi?

alquirel

Şu başlık da yardımcı olur:
[Nasıl] Ubuntu kurulumunda disk yapılandırma

Ben swap için 2 Gb ayırdım. home için ayrı bir bölümüm yok, ubuntu kurulumuyla aynı disk üzerinde.
20Gb için 20480 yazman gerekiyor.