Ubuntu 11.04 Root Yetki Sorunu

Başlatan ademsahin, 22 Ağustos 2011 - 05:43:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ademsahin

Merhabalar ;

Daha önceden Ubuntu'yu bir çok kez Windows'un yanına kurup denedikten sonra sonunda bu sürüm ile birlikte tamamen Windows'u silip Ubuntu kurdum.Acemi bir yeni kullanıcıyım en azından.Takıldığım noktaları internetten araştırarak çözüyorum ancak şu sorunumu bir türlü aşamadım =( Bazı paketleri yüklemek için Synaptic Paket Yöneticisini açmam gerekiyor ancak açarken geçerli yönetimsel yetkileriniz yok gibi birşeyler diyor yani paketleri kuramıyorum sanırım root yetkisi istiyor ben hesabımı root olarak nasıl kullanabilirim.Sistem dili Türkçe bu arada.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Saygılar ...

heartsmagic

Hesabını root olarak kullanma, bunu önermiyoruz. Zaten sistemde de ufak tefek sorunlar yaşarsın öyle yaparsan. Bu nedenle root olarak tamamen kullanmaya odaklanmak yerine sorunu çözmeye odaklan.

Synaptic açılırken senden parola istemiyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alquirel

Linux'ta normal kullanıcı hesabının root olarak kullanılması asla ve asla tercih edilmeyen bir durumdur.
Linux'u daha güvenli kılan etkenlerden biri de budur zaten.

Yapılacak şey, gerektiğinde root yetkisi almak. Ki bu da zaten muhtemelen senin sorunun cevabı olması lazım.

Menüden açıyorsan büyük ihtimalle yetki isteyerek açacaktır.
Eğer Alt+F2 tuş kombinasyonunu kullanarak açıyorsan "gksu synaptic" yazman lazım ki yönetici olarak açsın.
Terminalden açıyorsan da "sudo synaptic" yazman lazım ;)

Bunlar sadece synaptic için değil, tüm yeki gerektiren durumlar için geçerli.

Kusura bakma üstad, malum durumlar :)

heartsmagic

Synaptic normalde parola istemiyor muydu doğrudan açınca :) 11.10 ile böyle, öncesinde nasıldı hatırlamıyorum zira elim hep uçbirime gider :)

alquirel

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Ağustos 2011 - 05:53:25
Synaptic normalde parola istemiyor muydu doğrudan açınca :) 11.10 ile böyle, öncesinde nasıldı hatırlamıyorum zira elim hep uçbirime gider :)

Sadece synaptic yazınca parola istemiyor. Yönetimsel yetkiler olmadan başlatılıyor diyor.
10.10 sürümündeyim. :)

heartsmagic

Komut şeklinde değil de, menüden çağırınca ne oluyor?

alquirel

Menülerde komutun başında gksu var.

ademsahin

Menüden başlatınca yönetimsel yetkiler başlatılamadı gibi bir hata alıyorum dediğiniz gibi terminalden ve alt + f2 tuş kombinasyonu ile denediğimde de aşağıdaki gibi bir hata alıyorum.Defalarca yeniden başlattım bu bahsettiği paket yöneticilerini nasıl kapatabilirim ???

http://imageshack.us/photo/my-images/98/ekrangrntso.png/

alquirel

Alıntı yapılan: ademsahin - 22 Ağustos 2011 - 06:12:21
Menüden başlatınca yönetimsel yetkiler başlatılamadı gibi bir hata alıyorum dediğiniz gibi terminalden ve alt + f2 tuş kombinasyonu ile denediğimde de aşağıdaki gibi bir hata alıyorum.Defalarca yeniden başlattım bu bahsettiği paket yöneticilerini nasıl kapatabilirim ???

http://imageshack.us/photo/my-images/98/ekrangrntso.png/

Eğer açıkta gördüğünüz synaptic tarzı bir uygulama varsa kapatın.
Bir de şu başlıktaki talimatları uygulayın: http://forum.ubuntu-tr.net/subdomains/forum/index.php/topic,2483.0

ademsahin

Hocam verdiğiniz linkteki yöntemde işe yaramadı :( Hiçbir değişiklik olmuyor ...

alquirel

Forumda ilgili kilide erişilemiyor diye aratıldığında çözülmüş başlıklara ulaşılabilir.
Bir tanesi: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=16272.0
Sanki yeniden başlatmak faydalı olacak gibi. (diğer başlıklarda okuduğum kadarıyla)

decent

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Ağustos 2011 - 05:53:25

11.10 ilgili klasöründe çalıştırma komutları farklı olan iki adet synaptic kısayolu bulunuyor :

ademsahin

Menüdeki gksu synaptic komutu ile sorun çözüldü.Yardımcı olan herkese teşekkürler ...

heartsmagic

Konu kapatılmış ama etiketlenmemiş, hazır fırsat buyken ben merak ettiğim bir şeyi sorayım.

Alıntı yapılan: alquirel - 22 Ağustos 2011 - 06:09:29
Menülerde komutun başında gksu var.

Benim söylemek istediğim tam buydu işte. @ademsahin, sen nereden açmaya çalışıyordun Synaptic'i?