ie'yi şart koşan sitelerle ilgili bir soru

Başlatan hckr, 21 Ağustos 2011 - 19:11:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hckr

Merhaba,

Arkadaşlar bu hizmet almak için ie'yi zorunlu tutan bazı siteler var ya onlar ie'nin herhangi bir özel fonksiyonunu kullanıyorlar mı? Yoksa herhangi bir sebebi yok biz illa ki ie mi istiyoruz diyorlar?

eribol

Bildiğim kadarıyla VBasic script kullanıyorlar ve bu script normal standartların tamamen dışında. VBasic script artık kullanılmıyor diye biliyorum ben. Zaten bu sitelerde asırlık siteler.

hckr

Alıntı yapılan: eribol - 21 Ağustos 2011 - 19:26:57
Bildiğim kadarıyla VBasic script kullanıyorlar ve bu script normal standartların tamamen dışında. VBasic script artık kullanılmıyor diye biliyorum ben. Zaten bu sitelerde asırlık siteler.
Teşekkürler.Sadece merak ettim bu soruyu acaba user agent eklentisiyle halledilebilir mi bu sorun diye.

keylog

Alıntı yapılan: hamzaxx - 21 Ağustos 2011 - 20:34:21
Alıntı yapılan: eribol - 21 Ağustos 2011 - 19:26:57
Teşekkürler.Sadece merak ettim bu soruyu acaba user agent eklentisiyle halledilebilir mi bu sorun diye.

Bazıları halledilebiliyor, çünkü senin dediğin gibi gereksiz inat yapıyorlar. Ama mesela mebsis diye bir site var sadece ie6-7-8 ile çalışıyor 9'la bile çalışmıyor. :)

superjax

çevre ve şehircilik bakanlığında gerekli izinleri e-imza ile alabilmek için ie8 (bakın ne ie7 nede ie9) istiyor ve java son sürüm olmadığında sorun oluşuyor .bence durumda bir zorunluluk var.
evde iki pc kullanıyorum birinde pardus+kde var diğeri malum ama tam bir saçmalık.

sem

Üşengeçlikle bir alakalı olma olasılığı var mı acaba bu durumun?

Hakim olduğum bir konu değil fakat basit bir html tablosunda dahi tarayıcılar farklılık gösterebiliyor. Tabii bir Web Programcısı için tablo içinden çıkılmayacak bir durum değildir mutlaka, ama işin içine bir çok birim, ek şeyler girince belki tüm tarayıcılar için kontrol yapmak sıkıntılı bir durum olarabilir.

mi acaba?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

keylog

Alıntı yapılan: sem0900 - 21 Ağustos 2011 - 22:58:07
Üşengeçlikle bir alakalı olma olasılığı var mı acaba bu durumun?

Hakim olduğum bir konu değil fakat basit bir html tablosunda dahi tarayıcılar farklılık gösterebiliyor. Tabii bir Web Programcısı için tablo içinden çıkılmayacak bir durum değildir mutlaka, ama işin içine bir çok birim, ek şeyler girince belki tüm tarayıcılar için kontrol yapmak sıkıntılı bir durum olarabilir.

mi acaba?

Bir yazılımcı olarak farklılıklar göstersede içinden çıkılmayacak bir durum olmadığını, zaten işimizin bu belirli sayıda tarayıcıda çalışacak uygulamaları çalıştırmak olduğunu söylemek isterim. Yok olmaz ben sadece tek tarayıcıya iş yapıcam lafını sadece devlet kurumuna diyebilirsin zaten ama madem bunu diyorsun adam akıllı her yerde çalışan bir tarayıcı(firefox, chrome gibi) seçte girerken sıkıntı çekmeyelim değil mi ama?..

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

alquirel

Aynı durumun yaşandığı TCDD bilet alma sayfasında bu gereksizliğe son verilmiş.
Duyurmakta fayda var.

utdmr

Bugün bu başlığı okuduktan sonra başıma bu olayın gelmesi üzerine yazıyorum.

19 Ağustosta Hacettepe üniversitesini kazandım. Yurda girmek istiyorum, tek amacım bu. Aradım yurdu, hani ne yapsam kabul edilme şansım daha çok olur diye, online başvurular açılacak şu günlerde, ona ilk kaydolanlardan olursan başvurun kesin kabul edilir dediler.

Online başvuru da şöyle, bir link var üniversitenin ilgili kısmının sayfasında, ona tıkladığımızda boş bir sayfa geliyor, orası açılacak.

Ben de o andan itibaren, neredeyse on dakikada bir sayfayı kontrol etmeye başladım. Bir gün oldu, açılmadı, tekrar aradım, açılacak dediler, açılmadı, iki gün oldu, üç gün oldu, açılmadı.

Biraz önce aynı üniversiteyi kazanmış bir arkadaşım söyledi, yurda kaydoldun mu diye. Site sadece IE ile açılıyormuş. Ben de üç gündür site açılacak diye evden bile çıkmamama rağmen, üç gün geç kalmışım.

Sayfa da öyle bir sayfa ki, hani Firefox'ta bir özelliği çalışmasa denerim, ama bembeyaz sayfa. İşin daha da sinir bozucu kısmı, bir iki kere düşündüm de bunu, babamın bilgisayarında Windows'taki Firefox ile, Linux'ta Firefox'tan başka Chromium, rekonq, konqueror gibi bir sürü tarayıcıda da açılmaması.

Sıfır tepki, sıfır uyarı.

Düşünüyorum da, IE dışında tarayıcılarda açılma emaresi bile göstermeyen bir siteyi kim hazırladı, hadi biri hazırladı, kim bu hazırlayanı adam yerine koyup o siteyi kullandı, bir tane akıl sahibi canlı çıkıp uyarmadı mı bunları...
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

sem

Özellikle uyarı ibaresi bulunmaması da çok enteresanmış...
Burası dünya?

aklan

Aslında tüm devlet sitelerinde dünyada ticari amaç güden hiçbir firmaya ait olmayan açık standartların kullanılmasını zorunlu hâle getiren bir kanun, yönetmelik vb. çıkarılsa çok iyi olur. Tüm modern tarayıcılarla çalışan standartları kullanmak, yalnızca IE'de çalışan ActiveX ve VBScript'i kullanmaktan çok daha kullanışlı olacaktır. İllâ ki yalnızca IE'de çalışanları kullanmak için hiçbir sebep yok, standartları kullanmak için sebep çok, öyle değil mi?

kanzakande

Alıntı yapılan: superjax - 21 Ağustos 2011 - 22:42:39
çevre ve şehircilik bakanlığında gerekli izinleri e-imza ile alabilmek için ie8 (bakın ne ie7 nede ie9) istiyor ve java son sürüm olmadığında sorun oluşuyor .bence durumda bir zorunluluk var.
evde iki pc kullanıyorum birinde pardus+kde var diğeri malum ama tam bir saçmalık.
Bu konuda defalarca, bu bakanlığın bu portalını yapanlarla ve yaptıranlarla konuştuğum halde ısrarla geliştirme yapmıyorlar.

superjax

@kanzakande bence bakanlıkta onu yapacak kapasitede adam yok...

kanzakande

Alıntı yapılan: superjax - 24 Ağustos 2011 - 17:10:30
@kanzakande bence bakanlıkta onu yapacak kapasitede adam yok...
Neden sisteminiz firefox ile uyumlu değil? diye bir soru sarfettim; "firefox'u önermiyoruz" diye cevap aldım, sorumlu kişiden. Yorumu sen yap(tın).

volkanadana

arkadaşlar sırf bu sorun yüzünde playonlinux ile internet explorer7 kurdum.. Ama gitmek istediğim siteyi google den arayıp bulduğum halde tıklayınca siteyi açmıyor sayfa görüntülenemiyor diyor.. Mesela MEB'ın e-okul.meb.gov.tr adresini google den araryıp buluyprum tıklayınca sayfa görüntülenemiyor hatası veriyor.. Anlamadım ki linuxtan girdiğimi mi anlıyor nedir??? Adres satırına direk olarak yazıyorum yine tepki yok.. Diğer siteleri takır takır açıyor.. Ben öğretmenim bu arada... :(((

heartsmagic

Tepki vermemesi garip, en kötü açmaz veya hata verir. Fakat hiç tepki vermemesi garip. Sadece bu site için mi böyle yoksa Google haricinde sorun yaşadığın da oluyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

volkanadana

genel olarak MEB'in   http://mebbis.meb.gov.tr/login.aspx 
http://e-okul.meb.gov.tr/logineOkul.aspx
http://e-okul.meb.gov.tr/IlkOgretim/Veli/IOV00001.aspx

sayfalarında bu hatayı veriyor. bu sayfaları firefox bile açıyor.. ama işlem yapamıyorum o ayrı :(

heartsmagic

Bu durumda IE yine uyum sağlamıyordur bu tarafta diyebiliriz. IE8 kurulabiliyorsa bir de onunla dene şansını.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

volkanadana

benimde aklıma o gelmişti. bir bakayım.. teşekkürler..

AguilaNegra

Alıntı yapılan: volkanadana - 15 Kasım 2011 - 15:36:12

sayfalarında bu hatayı veriyor. bu sayfaları firefox bile açıyor.. ama işlem yapamıyorum o ayrı :(

Bu üç siteyi de ben chromium ile açabiliyorum,sorun sanırım siteler ile ilgili.

kalkan1973

Ben bu internet siteleri sorunun çözdüm de yalnız sinir olduğum nokta okuldan çocuklara ders diye verdikleri CD lerin programlarının EXE formatında hazırlanıp bunların da WİNE ile çalışmaması...Bu yüzden dün akşam Debianımı feda etmek zorunda kaldım. Sinir bozucu bir durum. :( Microsoft'a bizim kadar çalışan hangi devlet var acaba...?
Evde İşte her yerde Linux

kanzakande

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 16 Kasım 2011 - 13:48:41
Ben bu internet siteleri sorunun çözdüm de yalnız sinir olduğum nokta okuldan çocuklara ders diye verdikleri CD lerin programlarının EXE formatında hazırlanıp bunların da WİNE ile çalışmaması...Bu yüzden dün akşam Debianımı feda etmek zorunda kaldım. Sinir bozucu bir durum. :( Microsoft'a bizim kadar çalışan hangi devlet var acaba...?
yok, başka yok.

Not: Alenen düzenledim iletiyi. Forumu azıcık tanıdıysan neyi isteyip neyi istemediğimizi iyi biliyorsundur @kanzakande.

cerencalici

Alıntı yapılan: AguilaNegra - 16 Kasım 2011 - 11:12:14

Opera, Firefox, Chromium... Hepsi de açabiliyor MEB'in sitelerini; ancak işlem yapmanıza (devamsızlıkları ve notları girmek gibi) izin vermiyor MEB bu sitelerde.

@volkanadana Hocam, MEB şu an Windows'ta IE7 ile bile çalışmıyor (Bende çalışmadı.), IE8 ile deneyin şansınızı. Eğer sorunu çözerseniz lütfen burada da belirtiniz.
Backspace tuşunu kırdım, mutsuzum. :S

volkanadana

tamam bir deneyeyim...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Kasım 2011 - 17:09:39

Alıntı yapılan: cerencalici - 16 Kasım 2011 - 21:47:41
Alıntı yapılan: AguilaNegra - 16 Kasım 2011 - 11:12:14

Opera, Firefox, Chromium... Hepsi de açabiliyor MEB'in sitelerini; ancak işlem yapmanıza (devamsızlıkları ve notları girmek gibi) izin vermiyor MEB bu sitelerde.

@volkanadana Hocam, MEB şu an Windows'ta IE7 ile bile çalışmıyor (Bende çalışmadı.), IE8 ile deneyin şansınızı. Eğer sorunu çözerseniz lütfen burada da belirtiniz.

internet explorer 8'i kurdum ama hiç çalışmıyor.. Sayfa açılıyor ama işlem yapmıyor. Artı hiç kapatamıyorum exploreri... playonlinux ile explorer 7 kurmuştum o çalışıyor.. explorer 7 ile de sayfaları açamıyorum...